Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty wzmacniacz gitarowy 1W

guitarplayer 13 Gru 2007 23:45 48675 91
  • #31 13 Gru 2007 23:45
    Ooz
    Poziom 12  

Nie użyłeś potencjometrów?
    Czy wiecie może gdzie zakupie: 25 ohm Rheostat ? (I c oto za pot.)

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #32 13 Gru 2007 23:48
    t0meczeq
    Poziom 2  

A czy jakość dźwięku "tego z Allegro będzie taka sama jak tego, co ty stworzyłeś" (jak ci się wydaje?)??? :) I czym bym musiał go zasilić???

• #33 25 Sty 2008 22:33
    Skywalkman
    Poziom 10  

Witam :)

Właśnie zakupiłem częsci do wykonania podobnego minipieca, mianowicie Ruby Amp. I mam pytanie, czy można by wykorzystać go do wysterowania koncowki mocy ? Czy ma to w ogole sens ? Dla mnie brzmienie tego minipiecyka jest calkiem dobre.

Pozdrawiam

• #34 26 Sty 2008 20:17
    quniq
    Poziom 21  

Zależy jakie będziesz miał napięcie na wyjściu. Ale wydaje mi się, ze to nie będzie dobry pomysł. Dobrego preampa nie zastąpisz tym...

• #35 27 Kwi 2008 20:26
    Młody technik elektronik
    Poziom 15  

mam jedno pytanie ile wyniósł was kosz takiego wzmacniacza "lm386":?:

• #36 14 Paź 2008 19:33
    LordOfTheDeath
    Poziom 11  

LM386 to układ scalony wykorzystywany do tych wzmacniaczy. Jego koszt to ok 1,5zł. Natomiast co do kosztu całości, to pewnie z potencjometrami ok 15-20zł, głośnik też trzeba dokupić i zasilacz...

• #37 22 Lis 2008 15:41
    Woytek130
    Poziom 16  

witam ,
    zbudowałem little gem'a ale w wersji o.5 wata- stąd pytanie,jeśli na wyjściu dam ogranicznik diodowy (taki jak w efektach) to bedzię to przesterowywać ?

pozdrawiam

• #38 22 Lis 2008 19:37
    kris6661991
    Poziom 25  

Mam w domu maleńki wzmacniaczyk Marshalla ok 2,5W (głośnik 3W) oczywiście z plastiku ale świetnie sobie radzi. Zastanawialiście się czy nie lepiej zbudować końcówkę mocy na tranzystorach i punkt pracy tranzystorów skonfigurować tak żeby pracowały w klasie A? no ja rozumiem sprawność 20-30% ale jak będzie musiał oddać ok 2-3W to trafko 10-15W wystarczy a jakość powinna być wyśmienita. Koszt budowy nie powinien być wielki, pozostała jeszcze by sprawa pre-ampa ale wykonanie go na tranzystorach nie było by problemem :)

• #39 22 Lis 2008 22:24
    Woytek130
    Poziom 16  

hmmm...zbudowanie preampa to łatwa sprawa...
    ale ja pytałem o obcięcie diodowe w little gem'ie!

pozdrawiam...

• #40 01 Gru 2008 21:12
    anathor
    Poziom 9  

Hm, tak z czystej ciekawości spytam - czemu ma służyć tranzystor w tym schemacie, i jaki wpływ na dźwięk ma jego brak (a także obu rezystorów na wejściu)?

• #41 02 Gru 2008 15:34
    Woytek130
    Poziom 16  

służy on jako bufor dostosowujący impedancje gitary i OpAmpa, tak napisał autor tego projektu na stronce z której pochodzi schemat
    pozdrawiam
    EDIT:
    rezystory ustalają punkt pracy FETa

• #42 07 Sty 2009 22:20
    Adam_uS
    Poziom 16  

Na schemacie jest tylko rezystor od gain'a... Chcąc regulować glośność musimy robic przedwzmacniacz czy starczy wpiać potencjometr przedl glosnikiem tudzież za gitar?

• #44 09 Sty 2009 23:38
    Adam_uS
    Poziom 16  

guitarplayer napisał:
    Pin 1 i 8 to Gain
    Po złączeniu jest podbicie
    Zobacz na schemacie - między 1 a 8 jest kondzior.
    Wstawienie tam pota lub rezystora pozwala zmieniać stopień przesterowania

a na którym z tych 2 scalaków trzeba zrobić tą modyfikacje?

• #45 04 Mar 2009 15:42
    anathor
    Poziom 9  

Adam_uS napisał:
    guitarplayer napisał:
    Pin 1 i 8 to Gain
    Po złączeniu jest podbicie
    Zobacz na schemacie - między 1 a 8 jest kondzior.
    Wstawienie tam pota lub rezystora pozwala zmieniać stopień przesterowania

a na którym z tych 2 scalaków trzeba zrobić tą modyfikacje?

myślę, że można na obu, jutro się przekonam to napiszę jak jest w rzeczywistości.

-----------

Niestety, moja konstrukcja uniemożliwia mi to sprawdzenie (nie pomyślałem przy projektowaniu płytki) ale jestem przekonany, że można na obu, sprawdź i podziel się spostrzeżeniami

-------------

Wybaczcie trzeci post z rzędu, niestety muszę zwrócić się do was z problemem - przy podłączeniu baterii w głośniku słychać buczenie, nawet bez podłączonej gitary, natomiast przy podłączonej podczas uderzania w struny nie słychać dźwięku, lecz na krótką chwilę buczenie zostaje przerwane. Co może być przyczyną?

Używaj opcji zmień.
    (joy_pl)

• #46 05 Mar 2009 21:11
    wojteke
    Poziom 9  

Witam jak podłączyć potencjometr na płytce którą wrzucił mgsk8er i jak podpiąć te wszstkie kabelki, i widze też że jest przełącznik jak sądze do włanczania i wyłanczania prosze o pomoc!! pozdrawiam

• #47 06 Mar 2009 16:36
    anathor
    Poziom 9  

9v - do plusa baterii
    Gnd - do minusa baterii i do gniazda jack
    In - do gniazda jack
    Out +/- - odpowiednio + i - głośnika

• #48 06 Mar 2009 19:03
    Woytek130
    Poziom 16  

witaj anathor:)
    pisałeś do mnie na gg,ale coś się mijamy:/

może scalak/i walnięty/e?

pokaż fotki tego co zrobiłeś:)

ps.właśnie dziś ,przez nieuwagę zjarałem sobie scalaka w moim gemie :(
    który był opisany i pokazany Tutaj :)
    pozdrawiam.

• #49 19 Sie 2009 11:01
    Kucerman
    Poziom 12  

Mam pytanie - Czy będzie to działało jeśli nie wlutuję tych kondensatorów od gaina (zależy mi po prostu żeby układ wzmocnił poprzedni sygnał)

I co myślicie o dodaniu między przedwzmacniacz a to jakiegoś porządniejszego układu, myślałem o Marshall Guv'nor.

Całość ma być przede wszystkim lekka. mój teraźniejszy piec waży z 10 kg a muszę go często targać, chociaż nie potrzebuję wiele mocy. 1-2 W starczą w zupełności.

• #50 22 Sie 2009 18:06
    Woytek130
    Poziom 16  

na jakiejś stronce jest "just wired that pins together" czyli będzie działało :) guv nor, hmm ,jakie masz zasilanie ? On jest dość " prądożerny " ...

a wersja o,5 wata jest o niebo lepsza !

• #51 01 Wrz 2009 17:51
    Kucerman
    Poziom 12  

Rozmyśliłem się z tym efektem. Wsadzę schemat equalizera z tremolo (equalizer fuzz) i zaraz za to wzmacniacz.
    Prosty wzmacniacz gitarowy 1W
    Co do zasilania - mam zasilacz od motoroli v975 (5-10 v tylko nie wiem jak je regulować) i 9v 0,3A 5,5w najprawdopodobniej transformatorówka bo ciężka jest.

Sprawdziłem transformator jest, spokojnie starczy do zasilenia projektu. Wsadzę go do środka. Za niedługo dam znać jak poszło.

• #52 05 Wrz 2009 16:30
    Jaromir Kurek
    Poziom 18  

Mam pytanie co do głośnika ile watt ile ohm średnio tonowy?

• #53 05 Wrz 2009 22:22
    Kucerman
    Poziom 12  

do gitary tylko szerokopasmowe. Na tremolo jest dokładnie o głośnikach do paczek opisane.
    Ja mam dwa, jeszcze się nie zdecydowałem 6W 3,2 oma albo 3 W 8om.
    Właśnie się tak zastanawiam, czy obniżenie napięcia zapewni bezpieczną pracę miniwzmaka na tym głośniku 3,2 oma?

• #54 24 Paź 2009 17:54
    Woytek130
    Poziom 16  

obniżenie napięcia nie . Daj je w szereg te 3R , albo równolegle 8 R. Co to za głośniczki ?

Dodano po 4 [minuty]:

kris6661991 napisał:
    Mam w domu maleńki wzmacniaczyk Marshalla ok 2,5W (głośnik 3W) oczywiście z plastiku ale świetnie sobie radzi. Zastanawialiście się czy nie lepiej zbudować końcówkę mocy na tranzystorach i punkt pracy tranzystorów skonfigurować tak żeby pracowały w klasie A? no ja rozumiem sprawność 20-30% ale jak będzie musiał oddać ok 2-3W to trafko 10-15W wystarczy a jakość powinna być wyśmienita. Koszt budowy nie powinien być wielki, pozostała jeszcze by sprawa pre-ampa ale wykonanie go na tranzystorach nie było by problemem :)

dokładnie tak : http://www.beavisaudio.com/projects/HalfWattClassA/
    właśnie to składam. head w designie orange'a ,preamp na fetach..
    Będzie w DIY :D .

• #55 24 Paź 2009 22:13
    Kucerman
    Poziom 12  

Woytek130 napisał:
    obniżenie napięcia nie . Daj je w szereg te 3R , albo równolegle 8 R. Co to za głośniczki ?

Problem w tym że mam po jednym z każdego :D Głośniki to szerokopasmówki jedna wyjęta z wieży, druga z radia. MOŻE znalazła by się podobna kolumna jak Twoja na zdjęciu, tylko czy sprawdzałeś również jak brzmi na innych głośnikach?

Wszystko gra pięknie ładnie tylko na czystym za cicho. Czy ktoś próbował uruchomić little gema na 18 voltach?

I jeszcze jedno pytanie - czy nie macie wrażenia że układ strasznie dusi harmoniczne?

• #56 25 Paź 2009 08:05
    Woytek130
    Poziom 16  

ja mam wersję 1/2 w z buforem na wejsciu,też jest cicho..
    a zawieszenie jakie masz ,papierowe czy pianka w tych głośniczkach ?

Dodano po 1 [minuty]:

i patrząc na avatar ,jesteś basistą ? Daj na wyjściu zamiast 220uF 470uf !
    miażdzy ;D

• #57 25 Paź 2009 14:44
    Kucerman
    Poziom 12  

avatar może wprowadzać w błąd - czasem gram na basie, ale prywatnie i z wykształcenia jestem gitarzystą.

Głośnik jest papierowy. Przed momentem sprawdziłem całość na na starym głośniku tonsil. Różnica jest, pozytywna bardzo ;) na 12 calowym brzmiało to o wiele lepiej, i ciut głośniej.
    Sprawdziłem też na na napięciu 18V. Wiele to nie dało, czysty niewiele głośniejszy, przesterowany już spokojnie przekrzykuje rozmowę. Efekt odwrotny do zamierzonego.

• #58 25 Paź 2009 21:54
    Woytek130
    Poziom 16  

a masz bufor wejsciowy ? on w sprawach harmonicznych ma wiele do powiedzenia.

Dodano po 29 [minuty]:

""zbudowałem sobie też taki pół watowiec... spoko tylko nie wiem dlaczego jest taka różnica w głośności na kanale czystym a z przesterem... to normalne, wiem, ale aż tak? bez przesteru nie potrafi przekrzyczeć samej gitary (elektryka, bez żadnych naglośnień, po prostu dechy!) a na gainie gra tak głośno, że 6 watowy głośnik zaczyna "charczeć".
    Ktoś ma pomysł jak temu zaradzić?
    Na głośniku innym oczywiście sprawdzę, tylko muszę skądś pożyczyć.
    Do tego zauważyłem że na czystym przy mocniejszym uderzeniu też przesterowuje.
    Może jakiś tranzystor na wejściu? ""

czytałeś notę katalogową ? clean to wzmocnienie scalaka = 20, przester = 200. stąd róznica głośności.

• #59 25 Paź 2009 21:57
    Kucerman
    Poziom 12  

pobieżnie, mój błąd. W takim razie nic się z tym nie zrobi.
    Jak będę miał czas to sobie zrobie ten bufor, a na razie -gra ;)

• #60 25 Paź 2009 22:16
    Woytek130
    Poziom 16  

wiesz, w gitarze na imp wejscia 5o K granie przestaje być graniem .. Fety teraz w cenie są ! :D

www.vishay.com
    zarejestrowałem sie,zamowiłem darmowe sample - 25 sztuk j201 ,tych najrzadszych :D :D polecam:)