Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony SS-A109 - pyt. dot. podłączenia

blazejj 19 Lis 2007 06:42 1608 3
  • #1 19 Lis 2007 06:42
    blazejj
    Poziom 2  

Witam

Otóż dnia wczorajszego podarowano mi kolumny głośnikowe Sony SS-A109. Pochodzą one ze starej wieży (bodajże mają ~10lat).
    Wiem o tym, że nie są to żadne super głośniki, ale takie nie są mi potrzebne. Potrzebowałem zwykłej pary kolumn, którą mogę podpiąć pod domowy set-up, aby miksować muzykę.

oto parametry, które udało mi się zdobyć o głośnikach:
    rated impedance 6 ohm
    maximum input Power 60 w

Moje pytanie brzmi: Czego potrzebuję, aby owe kolumny podpiąć? Wzmacniacza, który ma wejście AUX i wyjście na takie kolumny? Jeśli tak, to na co zwracać uwagę przy kupnie? Zależy mi na czymś tanim (z pewnością te kolumny nie potrzebują też mocnego wzmacniacza) i zakupu zamierzam dokonać na allegro.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc.

0 3
  • #2 19 Lis 2007 07:17
    Koderr
    Poziom 21  

Biorąc pod uwagę moc kolumn (60W), wzmacniacz nie powinien mieć mocy większej ok. 40W - rezerwa mocy głośników, aby uniknąć ich przesterowania i zwiększenia zniekształceń.
    Rezystancja kolumn (6R), hm, idealny byłby wzmacniacz dostosowany do takiego właśnie obciążenia, ale nie wiem, czy łatwo jest taki znaleźć - dawno nie kupowałem sprzętu audio. Jednak wydaje mi się, że zarówno wzmacniacz dla głośników 4-omowych, jak i 8-omowych będzie tu odpowiedni. Nie powinno być problemu z niedopasowaniem. Jednak jeśli jeśli planujesz często grać głośno, proponuję dopasowany (6R), lub dla obciążenia 8R - nie ma niebezpieczeństwa przeciążenia.
    Inne parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę, to oczywiście ilość i rodzaj wejść - zależnie od potrzeb, zakres i ilość regulacji poszczególnych parametrów dźwięku - zależnie od potrzeb, dodatkowe filtry, efekty - zależnie od potrzeb, zniekształcenia - im mniejsze, tym oczywiście lepiej... a wszystkie te wymagania, naturalnie przede wszystkim zależnie od tego, ile chcesz na to wydać :-)

0
  • #3 19 Lis 2007 07:21
    blazejj
    Poziom 2  

Cytat:
    dodatkowe filtry, efekty

To wszystko mam na pokładzie miksera i playerów, więc jest mi to zbędne.
    Dziękuje bardzo za odpowiedź, porozglądam się za jakimś tanim 40w wzmaczniaczem 6 lub 8r. ;)

Pozdrawiam i jeszcze raz bardzo dziękuję.

Ps:
    Oczywiście nie planuję grać głośno, bo nie uskuteczniam dejotowania na domówkach ;)

0
  • #4 19 Lis 2007 16:35
    blazejj
    Poziom 2  

... prosiłbym jeszcze o podpowiedź dot. ceny. Ile max powinienem wydać na owy wzmacniacz? Do 200-250złotych czy może trochę więcej?

Pozdrawiam.

0