Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik Predom-Eda z pralki do piły...

phonex 19 Lis 2007 08:49 5355 6
  • #1 19 Lis 2007 08:49
    phonex
    Poziom 18  

witam
    chcialem zrobic sobie taka pile tarczowa do ciecia drzewa, konretnie do niegrubych listewek, posiadam silnik z pralki o oznaczeniach:
    PREDOM-EDA OKC2-2/12D 73/52W 2790/425 OBR/MIN
    silnik ma bardzo maly moment przy starcie, podlaczylem kondensator w obwod, niestety nie za wiele to dalo, czy orientuje sie ktos czy to normalne ze silnik ten mozna zlapac reka i nie wystartuje? czy cos jest z moim egzemplarzem nie tak?
    po podlaczeniu pasem klinowym do mojej pily nie ma on sily wystartowac, a podczas ciecia jak sie go rozpedzi nawet na bardzo cienkich listwach staje.
    do wtyczki dochodzi 5 przewodow, ma ktos schemat ktore sa do jakich uzwojen i jak je podlaczyc?
    co o tym myslicie?

0 6
  • #2 19 Lis 2007 10:27
    Zbych034
    Poziom 36  

Masz moc aż 73wat więc cudu nie oczekuj. Prawidłowy sposób podłączenia znajdziesz na elektrodzie. Jest to silnik od pralek automatycznych polara.

0
  • #4 19 Lis 2007 12:25
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

phonex napisał:
    witam
    chcialem zrobic sobie taka pile tarczowa do ciecia drzewa, konretnie do niegrubych listewek, posiadam silnik z pralki o oznaczeniach:
    PREDOM-EDA OKC2-2/12D 73/52W 2790/425 OBR/MIN
    silnik ma bardzo maly moment przy starcie, podlaczylem kondensator w obwod, niestety nie za wiele to dalo, czy orientuje sie ktos czy to normalne ze silnik ten mozna zlapac reka i nie wystartuje? czy cos jest z moim egzemplarzem nie tak?
    po podlaczeniu pasem klinowym do mojej pily nie ma on sily wystartowac, a podczas ciecia jak sie go rozpedzi nawet na bardzo cienkich listwach staje.
    do wtyczki dochodzi 5 przewodow, ma ktos schemat ktore sa do jakich uzwojen i jak je podlaczyc?
    co o tym myslicie?

Nie podajesz jakie według Ciebie są te niegrube listewki.
    Do piły tarczowej powinien być silnik o mocy 0,75kW(750W) wzwyż.Ten od pralki jest wybitnie za słaby.

0
  • #5 19 Lis 2007 17:03
    phonex
    Poziom 18  

dziekuje za odpowiedzi, podlaczalem dobrze, chyba ten silnik jest rzeczywiscie za slaby do takiej pily :(

1
  • #6 19 Lis 2007 17:50
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Spróbuj zaopatrzyć się w silnik silnik od starej popularnej pralki "frania" "kasia" SHL, czy jak tam sobie wolisz. Ma on od 180W do 250W, nie ma może super szybkich obrotów jednak do cięcie listewek zdecydowanie wystarczy. Jakieś 15 lat temu ludzie z tych silników wyczyniali cuda np: piły, kosiarki, widziałem nawet kiedyś maszynę do mielenia z takowym silnikiem. Jeszcze lepiej jak kupisz np. na alle... za około 60 zł porządny silnik o mocy 500, 600W.
    pozdrawiam

0
  • #7 02 Lip 2008 18:35
    tascom
    Poziom 11  

Mam taki sam silnik i na wysokich obrotach ma tez mały moment obrotowy, ale polecam wykonaś mu starter wolne obroty->wysokie obroty. Na wolnych obrotach nie ma szansy go zatrzymać ręką.

0