Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elmark
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja radiowa miedzy obiektem a sterownikiem PLC

stawu 19 Lis 2007 14:31 2716 6
  • #1 19 Lis 2007 14:31
    stawu
    Poziom 2  

No właśnie jak w temacie. Ogólnie do komunikacji bezprzewodowej chciałem użyć modułu BT. I tu mam pytanko: jak to mniej więcej wygląda chodzi mi i kompatybilność sterownika i obiektu z BT ??. Nie za bardzo znam sie na tych sprawach. Czy w ogóle jest tak możliwość??

0 6
  • Elmark
  • Elmark
  • #3 22 Lis 2007 11:45
    stawu
    Poziom 2  

Wielkie dzięki. Zastanawiałem sie nad takim rozwiązaniem. Ciekawi mnie jeszcze jedna sprawa :| Sterownik zazwyczaj ma dwa wyjścia : cyfrowe i analogowe. Tu pojawia sie pytanie czy taki nadajnik poradzi sobie z czymś takim?? Dodatkowo przy odbiorniku chyba trzeba będzie zastosować np. transoptor żeby odseparować go z przekaźnikiem podłączonym do żarówki :)
    Ciekawi mnie tez ten moduł: http://www.kamami.pl/?id_prod=10550
    Z opisu nie mogę wyczytać jak realizowane jest ta "wielokanałowość" bo chciałem wykorzystać więcej niż tylko jedno wyjście sterownika (Siemens lub Modicon) :D
    Dodatkowo sprawa dotyczy tez szybkości transmisji:
    http://www.kamami.pl/?id_prod=10550 -50 kbps
    http://www.kamami.pl/?id_prod=10546 -1000 kbps
    Czy ona rozdziela sie na kanały?

0
  • #4 30 Lis 2007 20:15
    stawu
    Poziom 2  

Ponawiam pytania. Bardzo mi zależy na odpowiedziach :)

0
  • #5 01 Gru 2007 14:47
    PIXOSTAT
    Poziom 24  

Stawu - a jakie Ty właściwie sygnały chcesz przesyłać drogą radiową?

Istnieje możliwość komunikowania sterowników PLC poprzez BT (o ile BT to bluetooth?) - słyszałem o tym ale nie potrafię podać zbyt wielu przykładów - znam w praktyce tylko taki system http://phoenixcontact.pl/aktualnosci/194_8448.htm - ale on służy jedynie do przesyłania sygnałów 0/1 i analogowych - nic nie wiem o transmisji poprzez BT sygnałów magistral przemysłowych czy wręcz zwykłego RS232 w trybie ASCII poza przytoczonymi modułami w linkach, z którymi jednak nie miałem do czynienia w praktyce.

Przytaczane w linkach przykłady modułów transmisji radiowej są modułami uniwersalnymi - oczywiście część z nich pozwala na przesyłanie sygnałów analogowych, dyskretnych a nawet RS232, fakt - są one wielokanałowe - ale ta wielokanałowość jest dwojakiego rodzaju:
    - wielokanałowość pod względem radiowym - mogą pracować na wielu częstotliwościach zwanych kanałami - tak, ale tylko na jednym z wielu w jednym czasie - nie mogą pracować na dwóch kanałach jednocześnie. Trzeba sobie wybrać na którym i na tym wybranym pracować - choć można je zmieniać w czasie pracy to jednak zawsze będzie to 1 z wielu ( w przypadku BT jest trochę inaczej, bo to moduły same zarządzają częstotliwością bez ingerencji użytkownika).
    - wielokanałowość pod względem elektrycznym - większość tych modułów wyposażona jest w mikrokontrolery, które posiadają pewną liczbę linii wejściowych i wyjściowych albo na stałe ustalonego rodzaju, albo takich które można skonfigurować samemu jako wejście dyskretne, wyjście dyskretne czy też wejście analogowe lub takież wyjście. Dodatkowo część z nich umożliwia transmisję sygnałów interfejsu RS232. Oczywiście jest też kategoria modułów, które nie mają wbudowanego mikrokontrolera i służą jedynie do transmisji sygnałów interfejsów szeregowych (np. RS232) - te zazwyczaj trzeba najpierw zainicjować z innego "inteligentnego' urządzenia, aby chciały cokolwiek robić (np. moduły CCxxxx).

Sprawa szybkości transmisji i ew. sposobu jej podziału między kanały sama rozwiązuje się, przy uwzględnieniu że przytoczone w linkach moduły mogą pracować na jednym kanale radiowym, a co za tym idzie w przypadku transmisji jakichkolwiek sygnałów sygnały te będą transmitowane szeregowo, czyli bit po bicie, tak więc faktyczna szybkość przesyłu danych będzie malała w miarę wzrostu ilości przesyłanych sygnałów - co chyba jest logiczne :D

Zauważ, że moduły z mikrokontrolerami, aby chciały coś robić trzeba najpierw zaprogramować :D

0
  • #6 01 Gru 2007 16:21
    stawu
    Poziom 2  

hm.. Za bardzo sie na tym nie znam ale podam prosty przykład:
    Za pomocą sterownika steruje żarówką czyli włącz-wyłącz (odpowiednik wyjścia cyfrowego??) Chcę zrezygnować z kabla i zastosować np. moduł radiowy (wymienione wyżej) Pytanie: Czy taki nadajnik przyjmie sygnał "cyfrowy" bądź w "analogowy" (zależy czym chce sterować)?? Nie wiem za bardzo tez jak przełącza sie w tryb nadawanie-odbieranie(dwa takie modułu 1-sterownik; 2-"żarówka"). Czy sam musze to zmieniać?? Wielokanałowość - w przypadku gdybym chciał wykorzystać więcej niż jedno wyjście ze sterownika:) Czy należy odseparować moduły od urządzeń np. transoptorem?? Wiem ze to skomplikowane i dlatego musze mieć info nim zacznę cos kombinować :(

Acha druga sprawa dotyczy zastosowania tych samych modułów ale między komputerem a sterownikiem korzystającym z RS232 (np. Modicon AEG)

0
  • Pomocny post
    #7 01 Gru 2007 17:59
    PIXOSTAT
    Poziom 24  

W przypadku sterowania żarówką w trybie włącz/wyłącz potrzebujesz sygnału dyskretnego (zwanego cyfrowym w nomenklaturze PLC). Jeśli natomiast chciałbyś płynnie sterować jasnością (a raczej regulatorem jasności) świecenia żarówki, wtedy w najprostszym przypadku potrzebowałbyś sygnału analogowego. Tak więc w Twoim konkretnym przykładzie potrzebujesz przesłać sygnał cyfrowy.

Moduły radiowe np. ten: TLX9E5 868MHz
    - potrafią przyjąć zarówno sygnały cyfrowe (0/1) jak i analogowe - ale aby móc np. przyłączyć taki moduł do sterownika PLC należy wykonać odpowiedni układ dopasowujący poziomy sygnału (np. PLC ma wyjścia 24V DC a moduł radiowy wejścia w standardzie TTL 5V lub 3V) w przypadku sygnałów analogowych jest podobnie, ale w Twoim nie ma tego problemu.
    - przełączenie odbiór nadawanie odbywa się programowo wewnątrz modułu, ale moduł musi na jakiejś podstawie tego dokonać - musisz napisać taki program na mikrokontroler, który będzie realizował funkcję przesłania sygnału załącz/wyłącz żarówkę. Oczywiście, możesz napisać taki program, który będzie do przełączania używał jednej z linii wejściowych - zależy to tylko od Twoich umiejętności, pomysłowości i potrzeb. Możliwe jest również takie zaprogramowanie mikrokontrolera w module, że stan załączenia nadajnika będzie interpretowany jako polecenie załączenia żarówki, zanik sygnału z nadajnika będzie natomiast rozumiany jako komenda wyłącz dla żarówki. Dodatkowo w module odbiorczym będziesz musiał zaprogramować mikrokontroler programem, który po odebraniu polecenia załącz/wyłącz będzie odpowiednio sterował linią wyjściową.
    - by móc załączać obciążenie w postaci żarówki trzeba będzie moduł odbiorczy doposażyć w jakiś układ wykonawczy np. przekaźnik.
    - jeśli chciałbyś wykorzystywać układ w którym sterownik PLC za pomocą jednego modułu radiowego steruje kilkoma żarówkami (ale podłączonymi do tego samego odbiornika) - jest to możliwe, ale tylko w ramach ilości linii wejść/ wyjść mikrokontrolera lub ew. po znacznej rozbudowie układu o część kodującą większą ilość sygnałów. Oczywiście odpowiednio trzeba też napisać program.
    - jeśli chciałbyś wykorzystywać układ w którym sterownik PLC steruje wieloma żarówkami, przy czym żarówki miały by być podłączone do wielu modułów radiowych (konfiguracja z centralnym sterownikiem i wieloma zdalnymi stacjami radiowymi) - jest to możliwe, ale wymaga odpowiedniego zaprogramowania mikrokontrolerów i przygotowania układu wejściowego modułu radiowego przy sterowniku PLC aby mógł on przyjąć odpowiednią ilość sygnałów ze sterownika albo w ramach ilości wbudowanych linii wejściowych modułu radiowego albo poprzez odpowiedni układ kodujący większą ich liczbę. Dodatkowo musiałbyś zadbać o właściwe adresowanie poszczególnych stacji na poziomie programów mikrokontrolerów, tak aby moduły odbiorcze potrafiły rozróżnić czy komenda załącz/wyłącz jest przeznaczona dla nich czy też dla sąsiada.
    -o konieczności zabudowy układu wykonawczego wspomniałem już wcześniej - tak więc czy zastosujesz separację optyczną, czy też nie zależy wyłącznie od konkretnej aplikacji - jeśli sterowałbyś maleńką diodą LED czy też małym przekaźniczkiem, to zazwyczaj można to podłączyć bezpośrednio do modułu, jeśli natomiast chciałbyś sterować jakimś urządzeniem zasilanym z sieci energetycznej (np. wspomnianą żarówką) to raczej trzeba będzie użyć separacji optycznej.
    Jednak dla pewności i spokoju duszy dobrym zwyczajem, niezależnie od tego czym się steruje, jest instalowanie separacji optyczną (oczywiście w ramach zdrowego rozsądku).

Nie wiem, być może moje odpowiedzi okażą się zbyt ogólnikowe i mało przydatne, na pewno też znajdą się tacy którzy będą mieli inne zdanie przynajmniej w kilku kwestiach. Cóż, projektowanie układów elektronicznych tak jak każda sztuka w dużej mierze zależna jest od przyzwyczajeń i doświadczenia delikwenta, który się tego podejmuje. Jest wiele "szkół" w tej kwestii. Poczekaj, poczytaj co inni podpowiedzą i wyciągnij wnioski. Jeśli zdecydujesz się jednak na głębszą analizę Twojego przypadku na forum chętnie służę pomocą i własnym doświadczeniem. Pamiętaj, że aby dobrze zaprojektować cokolwiek, najlepiej jest rozpocząć od szczegółowego zdefiniowania problemu, a potem doboru rozwiązania które spełni wszystkie stawiane wymagania lub będzie kompromisem pomiędzy nawzajem sprzecznymi - co wcale nie jest rzadkim przypadkiem :D.

pzdr

0