Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Ramona - uszkodzony prostownik selenowy

19 Lis 2007 15:02 3483 2
  • Poziom 10  
    Witam.
    Ostatnio otrzymałem od wujka radio lampowe "Ramona".
    Radio po włączeniu grało bardzo głośno, wysoki był też poziom szumów.
    Radio nie reagowało na jakiekolwiek próby zmiany głośności.
    Po kilkunasu sekundach radio przestawało odbierać, a magiczne oczko gasło, jednak podświetlenie skali działało nadal.
    Po dłuższym przebywaniu w sprzyjających warunkach (u wujka stało w piwnicy) otwarłem radioodbiornk w celu poszukania widocznych oznak uszkodzenia kondensatorów ( z zasięgniętej opini gaśnięcie lamp jest spowodowane zanikiem wysokiego napięcia).
    Po żmudnych pozszukiwaniach nie dopatrzyłem się jakichkolwiek oznak uszkodzeń jkondensatorów- nigdzie śladów wycieków, ani "wypuczeń" na kondensatorach.
    Po oczyszeniu całego wnętrza włączyłem radioodbiornik i tu o dziwo.
    Radio gra na granicy słyszalności, ale gra ciągle.
    Włączone na parę godzin nie wyłączyło się -myślę, że poprostu kurz wewnątrz był wilgotny.
    Jednak radio dalej nie reagowało na kręcenie potencjometrem (sprawdzałem omomierzem- opór się zmnienia).
    Magiczne oko też reaguje bardzo słabo.
    Po "luknięciu" pod potencjometr głośności znalazłem pęknięty przewód od kondensatora.
    Po połączeniu poziom głośności przekroczył mój poziom wytrzymałości- bardzo głośno, dużo szumów i brak reakcji na potencjometr.
    Tu zdjęcie tego potencjometra i kondensatora.
    Postanowiłem poszukać innych uszkodzonych przewodów.
    Znalazłem coś takiego:
    Pisze na tym Telpod i kod: sps-6b-250-100 na necie znalazłem, ze jest to prostownik selenowy.
    Od spodu jest slkejony jakby ciastem :D, które w wielu miejscach jest wykruszone, tak, że całe wnętrze prostownika "lata" i niektóre blaszki wystają.
    Czy moze mi ktoś powiedzieć, czy ww problemy z radioodbiornikiem mogą być spowodowanme tym prostownikiem selenowym i gdzie ew można go kupić i ile kosztuje.
    Za każde info dziękuję.
    Pozdro
  • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    Ja bym ten prostownik selenowy wymienił. Na allegro bywają nówki jak i z demontazu - poszukaj.
    Można też zamienić go na nowoczesny mostek krzemowy, ale krzem da wyższe napięcie i trzeba dawać dodatkowo rezystor redukujący.
  • Poziom 14  
    Kolego, zobacz na jakie napięcie jest ten prostownik i za parę zł nowy mostek prostowniczy załatwisz i wymienisz go tak samo bo ma takie same oznaczenia i po kłopocie a po za tym - wymień kondensatory te papierowe tz. kartoflaki, widać na foto koło potencjometru no i wymień
    kondensator na transformatorze głośnikowym bo to sie uszkadza :D