Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnalizacja przekroczenia obciążenia instal.domowej

03 Gru 2003 23:35 4300 7
 • Poziom 14  
  Witam serdecznie.
  Często mamy do czynienia z przekraczaniem dopuszczalnego obciążenia naszej domowej instalacji przez coraz bardziej energochłonne odbiorniki : pralka,żelazko,mikrofala,czajnik itp.
  Oczywiście jednostkowe obciążenie nie czyni problemu, gorzej kiedy włączymy naraz kilka = ciemności egipskie, szukanie latarki, bezpiecznika itd.Ja mam bezpiecznik w domu 16A, więc na niewiele mogę sobie pozwolić.
  Myślę o prostym układzie pomiaru prądu przez jakiś przekładnik, pomiar spadku napięcia na rezystorze w obwodzie szeregowym itp.
  Może ktoś coś podobnego wykonał, eksploatuje i zechce podzielić się doświadczeniami - nie teoretycznymi.
  Zasyłam pozdrowienia.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 24  
  Heja!
  Coś podobnego, jednofazowe- może być do domu. Za pomocą LEMa mierzę prąd. Wyjście z LEMa jest obciążone równoległym rezystorem - z niego zbieram napięcie i wprowadzam do wzmaczniac operacyjnego - komparatora. Drugie wejście podłączone jest do potencjometru (z dzielnikiem napięciowym). Komparator porównuje obydwa napięcia i jeśli prąd w LEMie będzie za duży, to komparator przełączy się i wyje brzęczyk.
  Banał! :) Pozdrawiam,
  Kuba
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 21  
  Przecież tych urządzeń chcesz używać. Jeżeli zawyje brzęczykto nie zagotujesz wody na herbatę ;) .? Nie lepiej jest zastosować tzw. wyłącznik priotytetowy, np. z Legranda. tym łatwo można wysterować priorytet instalacji np. przez chwilowe wyłączenie gniazdka z podgrzewaczem przepływowym.
 • Poziom 22  
  w swojej instalacji elektrycznej z ups-em dałem czujnik hallotronowy ma pomysle który podchwyciłem z jakiegos czasopisma (nie pamietam jakiego) i mam przełączniki na rózne zakresy prądowo sygnalizacyjne od 5A do 60
 • Poziom 14  
  Witam.
  Klawo, że wykazaliście zainteresowanie, ale proszę o konkrety, schematy, jak zrealizować Wasze pomysły, co wybrać.
  Napewno wielu zainteresowanych skorzysta z Waszych propozycji.
 • Poziom 14  
  Witam serdecznie.
  Moje poszukiwania zaowocowały układem Wskaźnika poboru mocy opisanym w radzieckim miesięczniku "Radio" nr2/1986.
  Wychodząc z domu często zapominamy sprawdzić, czy zostało wyłączone żelazko, kuchenka elektryczna, lampa itp. Nie wyłączone urządzenie elektryczne nie tylko niepotrzebnie zużywa energię, ale może spowodować pożar. Aby temu zapobiec można wykonać wskaźnik poboru mocy i umieścić go blisko drzwi wejściowych do mieszkania.
  Czułość urządzenia jest duża. Sygnalizuje ono nawet włączoną żarówkę o mocy 25 W.
  Na jeden z przewodów sieciowych od licznika energii nakłada się pierścień ferrytowy z uzwojeniem (rys. l). Powstaje w ten sposób transformator prądowy, w którym uzwojeniem pierwotnym jest przewód sieciowy, a wtórnym — uzwojenie nawinięte na pierścieniu. Włączenie obciążenia powoduje przepływ prądu, który w uzwojeniu wtórnym indukuje napięcie. Wielkość napięcia jest proporcjonalna do mocy. jaką pobierają urządzenia włączone do sieci. Zależność tę przedstawiono na rys.2. Schemat elektryczny wskaźnika przedstawiono na rys. 3.
  Napięcie z uzwojenia wtórnego jest doprowadzane do prostownika z diodami Dl, D2, pracującego w układzie podwajacza napięcia. Obciążeniem prostownika jest obwód z elementami Rl, D3 i woltomierz utworzony z amperomierza PA1 oraz dobieranego rezystora R2. Diodę D3 włączono w celu rozszerzenia zakresu wskazań woltomierza, tzn. aby reagował już na pobór małej mocy i nie był przeciążony przy poborze dużej mocy. Przy małych obciążeniach napięcie na wyjściu prostownika (kondensator C2) jest małe, dioda D3 nie przewodzi i wskaźnik ma wtedy maksymalną czułość. Gdy obciążenie jest duże, napięcie na kondensatorze C1 wzrasta do poziomu, przy którym dioda D2 przewodzi i bocznikuje woltomierz. Czułość wskaźnika zmniejsza się. Zależność prądu płynącego przez wskaźnik w funkcji mocy obciążenia przedstawiono na rys. 4.
  Transformator prądowy najlepiej umieścić w puszce rozdzielczej, znajdującej się w przedpokoju. Rdzeń transformatora jest z ferrytu 2000 HM w kształcie pierścienia o wymiarach 20 x 10 x 5. Pierścień rozłamano i na jednej z połówek nawinięto 1500 zwojów przewodu DNE 0 0,08 mm. Następnie sklejono pierścień, przeprowadzając uprzednio przez jego otwór przewód sieciowy. Jako wskaźnik można zastosować mikroamperomierz o zakresie 50-100 mA i rezystancji wewnętrznej 500-1500 W. Regulacja urządzenia polega na dobraniu rezystancji rezystora R2 tak, aby przy maksymalnej pobieranej mocy wskazówka miernika PA1 wychyliła się na działkę odpowiadającą danej mocy.
 • Poziom 29  
  zamiast łamac rdzenie ferrytowe można zastosowac małe trafko sieciowe (np ts2/xx) i zamiast uzwojenia wtórnego nawinąć kilka zwojów drutem o odpowiednio dużym przekroju (pomysł wystapił w jakimś trójfazowym zabezpieczeniu z ep)
  warto też zastanowić sie nad dołożeniem wzmacniacza
  przede wszystkim jednak trzeba przemyśleć, czy jest sie w stanie bezpiecznie zainstalować takie urządzenie w tablicy bezpiecznikowej...
 • Poziom 14  
  Jeżeli w mieszkaniu nie ma dostępu do przewodów sieciowych, można wykonać wskaźnik umieszczając go blisko przewodów sieciowych (rys. 5). Zmienne napięcie z cewki LI, wywołane polem magnetycznym przewodów sieciowych jest doprowadzane do wzmacniacza operacyjnego US1 przez filtr m.cz. (rezystor R2, kondensator Cl). Filtr tłumi zakłócenia o charakterze impulsowym. W celu rozszerzenia zakresu mierzonych mocy wprowadzono wzmacniacz logarytmiczny z układem scalonym US2. Jego sygnał wyjściowy jest prostowany w układzie podwajacza napięcia i steruje woltomierzem, utworzonym z mikroamperomierza PA1 i rezystora R9. Cewka LI, wymontowana z miniaturowego przekaźnika ma 1000 - 1500 zwojów. Wskaźnik należy uruchomić następująco. Dołączyć zasilanie (dwie baterie 4,5 V) i potencjometrem R7 ustawić na wyjściu układu US2 (końcówka 6) napięcie O V względem masy. Następnie dołączyć do wyjścia wzmacniacza US1 woltomierz napięcia zmiennego i włączyć do sieci obciążenie nie mniejsze niż 100 W. Przesuwając cewkę LI po ścianie przy przewodach sieciowych, uzyskać maksymalne wskazanie woltomierza. W tym miejscu przymocować cewkę do ściany. Następnie włączyć wszystkie odbiorniki prądu w mieszkaniu i potencjometrem R3 ustawić napięcie na wyjściu wzmacniacza US1 na poziomie 0,1 - 0,5 V oraz dobrać wartość rezystora R9 tak, aby wskazówka mikroamperomierza PA1 znalazła się w żądanej części skali. Dzięki zastosowaniu wzmacniaczy operacyjnych o małym poborze mocy, prąd zasilania urządzenia nie przekracza 0,3 mA, co umożliwia zasilanie bateryjne. W celu zwiększenia czasu pracy baterii można wyłączać urządzenie na noc.
  Jeszcze lepiej umieścić na drzwiach wyłącznik zasilania, a urządzenie wyposażyć we wskaźnik optyczny, np. dioda LED. Przy otwieraniu drzwi powinno włączać się zasilanie urządzenia i wskaźnik optyczny powinien sygnalizować pobór mocy.