Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Otrzymywanie sygnału nośnego sygnału z DSB-SC

19 Lis 2007 20:22 945 1
 • Poziom 25  
  Witam! Mam takie zadanie:
  Cytat:

  Do odbiornika dochodzi sygnał DSB-SC w postaci m(t)cos(wc*t). W jaki sposób można uzyskać z sygnały odebranego sygnał nośny, niezbędny do demodulacji synchronicznej.


  a zaraz pod nim rozwiązanie:

  Cytat:

  1)podnosimy sygnał do kwadratu:
  s(t)=m²(t)cos²(wc•t)=½m²(t)+½m²(t)cos(2•wc•t)

  2)wydzielamy drugi składnik powyższego równania za pomocą FGP:
  s(t)=½m²(t)cos(2•wc•t)

  3)następnie przepuszczamy sygnał przez układ o funkcji we-wy równej:
  (wy=1 dla we≥0) lub (wy=-1 dla we≤0)
  taki jakby komparator ;)
  i otrzymujemy sygnał prostokątny o pulsacji 2•wc

  4)dalej stosujemy pętle PLL która ma za za zadanie zminimalizować niestabilność częstotliwości powyższego sygnału na skutek szumów.

  5)dalej dzielimy sygnał przez dwa, aby otrzymać przbieg prostokątny o pulsacji wc

  6)za pomocą FDP usuwamy wszystkie harmoniczne, powyżej pierwszej, powyższego sygnały, po to aby uzyskać przebieg sinusoidalny z pulsacji wc


  Moje pytanie jest następujące. W jaki sposób pętla PLL zapobiega zmianom częstotliwości sygnału wyjściowego (na skutek zakłóceń), skoro jej zdaniem jest wysterowanie generatora VCO tak aby jego częstotliwość była zgodna z częstotliwością (i fazą) sygnału wejściowego. Czyli częstotliwość generator VCO nadąża za zmianami częstotliwości sygnału wejściowego - wiec gdzie tutaj jakakolwiek stabilizacja tej częstotliwości?

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
 • Poziom 25  
  Witam! Po burzy mózgów z kolegami, uzupełnieni brakujących informacjach w notatkach... Doszedłem do wniosku że zasadza działania jest następująca:
  Układ odznacza się jakimś opóźnieniem, w tym sensie, że zmiany częstotliwości VCO nie nadążają natychmiast za zmianami częstotliwości sygnału wejściowego tylko z pewnym opóźnieniem. Opóźnienie to wprowadza filtr pętli (znajdujący się pomiędzy detektorem fazy a generatorem VCO w pętli PLL), który ma odpowiednio dużą stałą czasową.
  Zakładamy, że sygnał generatora VCO jest zsynchronizowany z sygnałem wejściowym. I teraz tak, chwilowa zmiana częstotliwości sygnału wejściowego, powoduje różnice w fazach miedzy sygnałem wejściowym a z VCO, co natychmiast wykryje detektor fazy. Ale przez to, że znajduje się zanim filtr o dużej stałej czasowej, częstotliwość VCO nie jest natychmiast korygowana tak aby zrównać się z częstotliwością sygnału wejściowego. Jeżeli częstotliwość chwilowa sygnału wejściowego wróci spowrotem po chwili do swojej nominalnej wartości to sygnał z VCO nie zostanie skorygowany. Korekcja częstotliwości VCO wystąpi tylko wtedy, jeżeli odchylenie częstotliwości chwilowej od wartości nominalnej sygnału wejściowego trwa dość długo.

  ...tak dla przyszłych pokoleń. ;)
  Mam nadzieje, że zbyt nie namieszałem. ;)
  Pozdrawiam!