Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klucz na tranzystorze BC550C

19 Lis 2007 21:57 2792 8
  • Poziom 16  
    Witam

Chciałbym zrobić klucz na tranzystorze BC550C. W jaki sposób mam dobrać rezystory, aby na kolektorze otrzymać 3V?

Jak zrobiłem coś takiego to tranzystor spalił mi się po kilku dniach:

Do bazy podłączyłem 5V rezystor 680k, żeby zminimalizować prąd, a do emitera diodę LED na 3 V (druga końcówka diody do masy). Kolektor podłączyłem pod 5V.

Jak podłączyć taki układ poprawnie?
  • Poziom 43  
    Przegrzałeś tranzystor. Trzeba dać jeszcze rezystor dla diody, ok 100-220om. Tranzystor ma małe napięcie nasycenia a dioda nie raczyła podnieść napięcia przewodzenia więc wzrósł prąd i swoje zrobił.
  • Poziom 35  
    Witam
    Emiter do masy. Dioda w obwodzie kolektora plus rezystor 120 - 150 omów. Rezystor w obwodzie bazy mniejszej wartości.
    Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Ogólna zasada pracy tranzystora jako klucza jest taka, że albo tranzystor całkowicie przewodzi (jest w nasyceniu), i wtedy na jego kolektorze jest napięcie 0V (lub bardzo blizko tej wartości, np. 0,01V), lub jest całkowicie zatkany, i wtedy na kolektorze jest napięcie zasilania. Nie może być wartości pośrednich, np. 3V, gdyż wtedy tranzystor nie jest w nasyceniu, i mocno grzeje się.
    Gdy tranzystor jest w nasyceniu, jego prąd jest ograniczany obciążeniem (odbiornikiem), które musi być koniecznie włączone w obwód kolektora, np. uzwojenie przekażnika, rezystor, silniczek, dioda LED z rezystorem ograniczającym, itp.
  • Poziom 16  
    Dałem 200 Ohm + dioda na emiter i 100 kOhm na bazę., Trochę blado, ale dioda świeci.

U ce = 3,26V U diody = 1,28V.

Czy takie coś nie sfajczy mi się w klika dni?
  • Poziom 35  
    Witam
    Zmniejsz wartość rezystora 100k, bo jakieś duże masz to napięcie Uce. Lub daj tranzystor z większym wzmocnieniem. Wtedy dioda zaświeci jaśniej. Możesz włączyć w szereg z diodą jakiś mały amperomierz i sprawdzić jaki płynie prąd. Max. 20mA. Jeśli jest za mały, możesz zmniejszyć jeszcze rezystor 200Ohm. Jednak przy dobrze wysterowanym tranzystorze powinna świecić jasno nawet przy takim rezystorze 200Ohm.
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    fuutro napisał:
    Przegrzałeś tranzystor. Trzeba dać jeszcze rezystor dla diody, ok 100-220om. Tranzystor ma małe napięcie nasycenia a dioda nie raczyła podnieść napięcia przewodzenia więc wzrósł prąd i swoje zrobił.

O dziwo, sprawdziłem niedawno i ten tranzystor działa - po prostu jedna nóżka była niedokładnie przylutowana... :| Oczywiście dioda świeci b. słabo.

mariann napisał:
    Witam
    Zmniejsz wartość rezystora 100k, bo jakieś duże masz to napięcie Uce.

Uhm - dałem tam potencjometr 10kOhm i działa OK.

Dzięki.
  • Poziom 43  
    Ten rezystor to po to, aby nie płynął do bazy za duży prąd. Potencjometr nie jest potrzebny.
  • Poziom 16  
    fuutro napisał:
    Ten rezystor to po to, aby nie płynął do bazy za duży prąd. Potencjometr nie jest potrzebny.

Wiem, ale akurat nie miałem rezystora 10k, a potencjometr miałem :)