Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zawór przesterowania w PA5580A520

pavlos666 19 Nov 2007 23:33 2148 3
Metalwork
    pavlos666
    Level 10  
    Mam podobną sytuację co w zdiagnozowanych już usterkach:
    Quote:
    5 krotne mignięcie lampki "gotowa" wg tabeli zakłóceń oznaczało niesprawność układu grzejnego. Pralka wyposażona w system aqua spray.
    Diagnoza !
    Zauważyłem, że nie działa aqua spray. Oznaczało to, że jest uszkodzony zawór przesterowania. Pralka po pobraniu wody z proszkiem zamiast zraszać nią ładunek (aqua spray), wypompowywała ją do kanalizacji (jednocześnie uzupełniając poziom wody).
    Skutkowało to niemożnościa uzyskania zadanej temperatury prania (sygnalizacja o uszkodzeniu ukladu grzewczego) oraz nieskutecznością prania (praktycznie w samej wodzie).
    Sposób naprawy!
    W moim przypadku zaworu przesterowania nie zablokowało żadne obce ciało.
    Po prostu zatarł się i doszło do spalenia siłownika elektrycznego sterującego zaworem.
    Moim zdaniem, aby tego uniknąć, należy (przy intensywnej eksploatacji) czyścić zawór min. raz w roku.
    Sposób naprawy-wymiana zaworu przesterowania.

U mnie prawdopodobnie jest zatkany wąż łączący zawór za zraszaczem (po dmuchnięciu w niego nie ma odpowiedzi z drugiej strony :) i woda też nie może osiągnąć odpowiedniej temperatury - prawdopodobnie od tego. Pompa pracuje prawidłowo, ale woda podczas zraszania nie jest wypompowywana do kanalizacji ani do zraszacza (pompa nowa 100% dobra - pracuje w tym czasie) wiec sam nie jestem pewien, ale jak nigdzie nie jest wypompowywana to chyba powinna się w końcu nagrzać :?: (grzałka sprawna - sprawdzona w trybie serwisowym). Jak jestem w błędzie to proszę o podpowiedź (albo potwierdzenie) i ewentualne inne przyczyny takiego stanu rzeczy.

Co do zaworu to mam pytanie:
    Po jakim czasie jego ramię powinno wysunąć sie na max (przesterowanie do zraszacza) i po jakim ma wrócić (w poz wypompowania wody). Ja swój jet zawór mierzyłem i po podaniu napięcia wyszło około 40 sekund wysunięcie i nieco dłużej powrót (wystygnięcie).
    Czy to jest normalny czas zadziałania tego zaworu - autor cytowanego artykułu stwierdził, że zawór należy czyścić raz do roku (mój ma 1,5 roku) jednak po jego rozebraniu nie bardzo wiem co tam jest do wyczyszczenia?? Styki?? A jak coś można wyczyścić to chciałbym to już zrobić przy okazji. Może to przyśpieszy jego pracę??

Z góry dzięki za konstruktywne odpowiedzi...
    Później poinformuje czy wyczyszczenie węża coś pomogło...
  • Metalwork
    elektro-dom
    Level 23  
    Zawór twój zachowuje się prawidłowo - TAK MA BYĆ!!!
    A co do twojej usterki to pomoże tylko demontaż węży dolnych i spustu - czyszczenie ich dokładne; należy także przeczyścić wąż zraszacza demontując go u góry przy fartuchu i dokładnie udrożnić jego oraz otwór w fartuchu.
    A zawór przesterowania należy przedmuchać i przeczyścić syf w środku (nie zalej styków zaworu oraz nie zamocz całego :) ).
    Powodzenia
  • Metalwork
    staszekf
    Level 33  
    Sprawdź czujnik NTC ten w grzałce lub jego styki.Pozdrawiam.
    pavlos666
    Level 10  
    Wyczyściłem zapchany waż od zraszania i teraz tryska na pranie z góry - tyle zachodu z tym zaworem, że aż miło popatrzeć :] ale problem z brakiem grzania nie zniknął. Niestety z racji tego że padł mi wyświetlacz w mierniku pomiary czujnika i grzałki zrobię jak pożyczę jakiś inny multimetr od kolegi (albo kupię sobie porządny w końcu:) . Ja stawiałbym na elektronikę na płycie (może przekaźnik albo połączenia). Pewne jest, że grzałka grzeje w trybie serwisowym bo woda jest ciepła. Natomiast podczas prania już nie grzeje i chociaż całego cyklu jeszcze nie puszczałem to mruga 5 razy dioda gotowa po paru minutach od rozpoczęcia prania oraz świecą się diody 1 i 4 - "Pranie krótkie" i "Redukcja wirowania", gdy przejdę z "0"do stanu "gotowa".
    Gdzieś już kiedyś czytałem podobnego posta na forum wiec przepraszam jeśli się powtarzam ale jakoś go nie umiałem teraz odnaleźć. Może koledzy bardziej "oblatani" w tym modelu nakierują mnie co może być najprawdopodobniej przyczyną i gdzie jej szukać??

Niestety wyniki pomiarów grzałki najwcześniej poznam jutro ale skoro grzeje na serwisówce to chyba czujnik no i grzałka są dobre...

No i tak grzałka sprawna (28Ω) i czujnik też (6,95kΩ) wiec muszę posprawdzać płytę. Mam w związku z tym jeszcze jedno pytanko:

Czy fakt, że grzałka działa tylko w trybie serwisowym świadczy o usterce jakiegoś konkretnego elementu na płycie??
    Co sprawdzić najpierw (sprawdzałem zwory i są ok.)
    Czy to, że świecą diody d1 i d4 w stanie gotowa też naprowadza na jakąś konkretną usterkę??)
    No i co to za bezpiecznik F1 między grzałką a prezostatem (widoczny na schemacie (za bardzo nie wiem gdzie go szukać) i czy prezostat może powodować taką usterkę??

Dzięki za wszelkie odpowiedzi, które pomogą lub czegoś nauczą :D