Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

temperatura czynnika grzewczego

20 Lis 2007 13:00 5862 7
 • Poziom 14  
  Czy istnieja jakieś norm, zasady, tabele która określają jaka powinna być temperatura czynnika grzewczego - wody w stosunku do temperatury zewnętrznej aby ograniczyć częstotliwość pracy palnika - ogrzewanie olejowe. Prosze o radę lub jakieś linki.
  Użytkownik
 • Poziom 27  
  Witam istnieją tz. "pogodówki" które ograniczają temperaturę na piecu albo wręcz go wyłączają ...
  Jest to dodatkowy moduł który albo jest montowany albo nie, wszystko zależy od projektanta, inwestora bądź wykonawcy...

  Taka pogodówka to nic innego jak termostat który przy danej temperaturze zewnętrznej ogranicza bądź blokuje pracę pieca... Musi więc być zamontowana w logicznym miejscu ( np. w miejscu nie nasłonecznionym i pozbawionym potencjalnego podgrzewania przez inne źródła ciepła ) ...

  Normy nie istnieją bo to czy ktoś chce grzać na maksa czy nie to jego indywidualna sprawa, a "pogodówka" ma za zadanie jedynie oszczędzać energię i bardziej zautomatyzować kotłownię...

  Pozdrawiam
 • Poziom 28  
  TMC, do czego zmierzasz?
 • Poziom 20  
  Witam!
  Kiedyś w kotłowniach takich osiedlowych były tabele temperatur .Na ich podstawie była utrzymywana temperatura na wyjściu z kotłowni.
 • Admin grupy AGD
  Przeniosłem z "AGD i Systemy Grzewcze".
 • Poziom 14  
  Po pierwsze nie jestem z branży.
  W domku jednorodzinny zamontowano piec olejowy z czujnikiem temperatury zamontowanym w jednym z pokoi np 20stopni w godzinach 7-23. Sterownik ten po stwierdzeniu temperatury za niskiej w stosunku do wymaganej otwiera zawór na piecu który chodzi cały czas na tzw. małym obiegu.
  I tu jest pies pogrzebany. Jaką temperaturę ustawić na piecu (mały obieg) aby ta instalacja pracowała ekonomicznie i skutecznie i aby palnik nie włączał się co chwila.
  Na pewno są istotne temperatura zew. ilość wody w układzie, bezwładność układu, opóźnienie w zadziałaniu itd.
  Poruszam ten temat bo instalator na postawione pytanie nie potrafił sensownie odpowiedzieć.
 • Poziom 27  
  Twój cały domek ma bardzo dużą bezwładność, więc bezwładność samego centralnego jest pomijalna, tak mi się przynajmniej wydaje... Oczywiste jest iż ze zmniejszeniem cieczy w obiegu piec krócej musi ją grzać by nagrzać ją do zadanej temperatury, z drugiej strony jeśli wody jest więcej znowu dłużej stygnie, a więc piec choć dłużej grzeje to jednocześnie dłużej nie grzeje bo grzejniki oddają ciepło zmagazynowane w wodzie.

  Opóźnienia spowodowane czasami przełączania się pieca, czasem reakcji itd. są pomijalne ze względu na bezwładność domu. Jest natomiast reguła im niższa temperatura nośnika ciepła tym sprawność lepsza ( dlatego podobno najlepsze jest ogrzewanie podłogowe ). Mały obieg i tak nie oddaje zbyt wiele ciepła w powietrze więc straty spowodowane potrzebą utrzymani a w małym obiegu odpowiedniej temperatury można sobie chyba darować.

  Umieszczenie termoregulatora w jednym pomieszczeniu to chyba nie za szczęśliwy wybór, lepiej było by w poszczególnych grzejnikach zastosować zawory termoregulacyjne, a sam piec ustawić na utrzymywanie zadanej temperatury czynnika. Do tego dołączyć "pogodówkę" i doświadczalnie dobrać temperatury i czynnika grzewczego i od jakiej temperatury "pogodówka" ma wysłać sygnał że "mrozy mineły"

  Pragnę jeszcze dodać iż nie ma chyba jakieś złotej reguły, każdy piec trzeba poznać, każdy układ ogrzewania jest osobliwy tak jak każdy dom. Jeśli jest to dom dwu piętrowy to wiadomo iż drugie piętro będzie miało mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż parter, w takim przypadku zakładanie termostatu w jakimś pomieszczeniu jest bez sensu, bo niby które pomieszczenie wybrać jako wzorcowe?

  A żeby nie włączał Ci się co chwila zrób mu dość dużą histerezę między minimalną a maksymalną temperaturę cieczy, wtedy będzie długo grzał by osiągnąć wysoką temperaturę ale i postój będzie długi bo zanim ostygnie trochę czasu minie...

  A piec służy też do ogrzewania wody użytkowej ( C.W. ) Masz zainstalowane automatyczne odpowieczniki...?
 • Poziom 14  
  Po pierwsze pogodówka nie ogranicza temperatury a dostosowuje temperaturę wyjścia do temperatury zewnetrznej w zależności od zaprogramowanej krzywej grzania. Każdą krzywą można zmieniać.

  Kolega PAWEŁ74 ma rację, że lepsze byłyby termostaty, oraz zwiększenie histerezy pozwoli na wydłużenie czasu pracy i czasu przestojów- ale tylko częściowo. Nie w każdym regulatorze można zmieniać histerezę.

  Sterownik ten po stwierdzeniu temperatury za niskiej w stosunku do wymaganej otwiera zawór na piecu który chodzi cały czas na tzw. małym obiegu. - czy całkowicie odcina przepływ czy jest to mieszacz?

  Odpowiedź na twoje pierwotne pytanie.
  Twój piec mocy np. 18kW ma pojemność wodną ok. 30l twoja instalacja o mocy ok. 15kW ma pojemność 140l (grzejniki, rurki i inne)( piec dobiera się na warunek 1,1 mocy instalacji , ze względu na zmieniającą sprawność oraz malejącą sprawność w zależności od zanieczyszczenia i jakości paliwa) i teraz: Spada temperatura w pomieszczeniu termostat wysyła sygnał do pieca aby otworzył zawór i Piec ma ok 30l o temp. ok60, instalacja ok140l i temp. np38. Piec się załącza i z mocą 18 kW podgrzewa wodę w piecu i w instalcji tylko, że dom masz częściowo wygrzany a moc jaką potrzebuje to np.9kW ( moc wydajności instalacji 15kW przy warunkach max. tj.-20 t. zew), Wtedy piec bardzo szybko osiąga swoją temperaturę i czeka aż instalcja odda to ciepło do otoczenia. Do tego musisz doliczyć czas wygrzania instalacji i rzeczywistej pracy grzejników.

  W kotłach gazowych, aby uniknąć tego efektu stosuję się palniki modulowane, które dostosowują swoją moc do zapotrzebowania i wydłużają czas pracy.

  Lepiej byłoby jakbyś miał zawory termostatyczne.

  Wracając do ustawień pogodówki i grzania.
  Tabela temperatur jaka kiedyś była stosowana to 90/70, -20 tj. przy -20 na zewn. 90na zasilaniu 70powrót. obecnie tych temperatur nie stosuje się na instalacji, zmniejsza się temperatura na zasilaniu do 80 a nawet 75 czy 55 i ty są ustawienia inne.
  Generalnie jest jak masz ciepła wodę to utrzymujesz na piecu 55 i temperaturę w pomieszczeniu regulujesz termostatmi bądź mieszaczem, gdy osiągniesz punkt wktórym ta temperatura nie wystarcza podnosisz ją.