Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

mieszadło magnetyczne do laboratorium

20 Nov 2007 21:17 3157 4
 • Level 9  
  Jak wytworzyć pole magnetyczne do mieszadła magnetycznego stosowanego w laboratoriach analitycznych, podobno są gotowe urządzenia mieszające, ale bardzo drogie i za euro. Chciałbym zbudować takie mieszadło we własnym zakresie nawet z podgrzewarką - może indukcyjną do utrzymania stałej temperatury mieszanej substancji. Za wszelkie pomysły lub opis jak pracują takie urządzenia serdeczne dzięki.
 • Level 9  
  Dzięki za zainteresowanie tematem, ale chyba nie do końca mi o to chodzi. To o czym piszesz to bardziej zabawka niż urządzenie użytkowe, chociaż fura przy tym roboty. W laboratorium analitycznym zachodzi potrzeba mieszania substancji często o różnych gęstościach, różnych ilości cieczy dlatego niezbędna jest regulacja prędkości mieszania np. w zakresie 50-1000 obr/min. Ponadto rozwiązanie z silnikiem napędzającym magnesy stałe to wynalazek mechaniczny i przy długim mieszaniu mieszadło chodzi po stole gdyż ciężko dokładnie wyważyć układ napędowy. Myślę, że można wytwożyć pole magnetyczne wirujące stosując jakiś sterownik elektroniczny i stojan od alternatora samochodowego (uzwojenie trójfazowe niskonapięciowe). Co myślicie o takim pomyśle? A grzałka bezinercyjna to też ciekawy problem. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tematem.
 • Heating systems specialist
  Cześć.
  Nie powiedział bum że przy wykonaniu takiego mieszadła jest fura roboty. Wyważenie to też nie problem. Regulację prędkości obrotowej też można wykonać niskim kosztem. Jeśli chcesz to zrobić bez części mechanicznych to daj z regulowanego generatora sygnał na jakiś licznik albo rejestr przesuwny, dalej na tranzystory i na uzwojenia. Można też zrobić generator pola wirowego na mikro kontrolerze.
  Pozdrawiam.
 • Level 9  
  Mógłbyś napisać coś więcej na temat wytworzenia pola wirującego? Jaki układ to potrafi? Czy z lepiej z prądu stałego czy z przemiennego Jak regulować prędkość? Głośno myślę: sterowanie tyrystorami podłączonymi do elektromagnesów -silne pola, większy dipol media o większej lepkości. Czy to dobry kierunek myślenia. Ciekawe jak to działa w orginale byłby to jakiś punkt zaczepienia, żeby nie odkrywać Ameryki. Ogromna grupa inteligentnych ludzi i nic.