Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz - Załącznik na microswitch

conkore 20 Lis 2007 22:17 1983 5
  • #1 20 Lis 2007 22:17
    conkore
    Poziom 14  

Witam wszystkich formowiczów.
    Chcę do mojego wzmacniacza który buduję dać załącznik na microswitch. Znalazłem na elektrodzie schemat jak na załączonym zdjęciu. I powstaje problem. Po podłączeniu zasilania przekaźnik od razu się załącza a układ nie reaguje na microswitch. Próbowałem różnych modyfikacji układu: zwarcie kondensatora C1, zastąpienie układu (C1, R2, R3, D1) jednym rezystorem podpiętym z microswitch bezpośrednio do wejścia zegarowego. Układ jaki zastosowałem to SN74LS74.
    Moja prośba to jeśli by ktoś mógł ten układ zbudować (lub jakiś inny układ załącznika na microswitch(jedno wciśnięcie microswitch- załączanie drugie naciśnięcie - wyłączenie) i by mu działał, to czy mógłby wkleić tu zdjęcie mozaiki ścieżek i rozmieszczenia elementów bo mi się już skończyły pomysły.
    Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję.

Wzmacniacz - Załącznik na microswitch

• #2 20 Lis 2007 23:02
    andrew16
    Poziom 16  

Witaj , to przecież widać gołym okiem że jest błąd na schemacie , nie możesz podłączyć wejścia CLR i PRE układu 74F74 do masy ponieważ zawsze ten układ będzie w stanie zerowania i wyjście Q będzie w stanie "0" a co za tym idzie przekaźnik zawsze będzie włączony , musisz te wejścia podłączyć do VCC przez jakiś rezystor np. 1kΩ.

POzdrawiam

• Pomocny post
    #3 20 Lis 2007 23:39
    atomus2003
    Poziom 17  

Witam!!!
    Skoro przekaźnik jest załączony po włączeniu zasilania to jest na wyjściu Q sygnał wysoki a nie "0" - taka zasada działania tranzystora NPN :-).
    Też miałem zawsze problemy z przerzutnikami D jako przełączniki.
    Wystarczy przełączyć PRE i CLR do "+", a nie do masy. Ponad to polecam dać między CLR a "+" rezystor 10k i między CLR i masą kondensator 1u. Dzięki temu układ zaraz po włączeniu do sieci będzie wyłączony (jeśli tego nie ma to może się zdarzyć, że zaraz po włączeniu wtyczki wzmacniacz się od razu włączy).
    Jeśli dalej nie będzie działać to pisz.
    Pozdrawiam!!!

• #4 22 Lis 2007 09:35
    andrew16
    Poziom 16  

Faktycznie zrobiłem szkolny błąd we wcześniejszym opisie i stan "1" na wyjściu Q wyzwoli przekaźnik a nie stan "0", ale analizując tabelę stanu układu 7474 widać że jeśli podłączymy oba wejścia PRE i CLS do masy wyjście Q i negowane Q będą zdążać do stanu "1" , w twoim przypadku może to być akuratnie stan 1 na wyjściu Q a co spowoduje że to zostanie włączony przekaźnik.

• #5 26 Lis 2007 23:50
    Marian B
    Poziom 34  

Proponuję dużo prostsze i skuteczniejsze rozwiązanie, bez żadnej elektroniki. Taki układ jest dużo lepszy do załączania czego kolwiek, gdyż zachowuje tzw. "przerwę powietrzną", i można go bardzo łatwo zautomatyzować, np. dobudować zdalne sterowanie. Zaletą jest też to, że załączane urządzenie automatycznie odłącza się po zaniku zasilania.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic179573-120.html

• #6 25 Paź 2012 21:58
    conkore
    Poziom 14  

Televes DAT 45 MIX UHF/VHF

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME