Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wymiana wysokotonowca w kolumnie tonsil gd30/50

21 Lis 2007 16:59 1656 7
  • Poziom 21  
    Witam!! posiadam kolumny szerokopasmowe własnej roboty robione na głośnikach tonsil gd30/50. W głośniku nie ma żadnej zwrotnicy ani nic podobnego. Do głośnika gd 30/50 równolegle podpiołem jakiś tani driver piezoelektryczny, którego chciał bym wymienić na coś lepszego. Chcę kupić głośnik GDWT 12-19/150 8 ohm TONSIL z podobnej aukcji:
    http://www.allegro.pl/item269766756_estradowy_tweeter_gdwt_12_19_150_8_ohm_tonsil.html
    Mam pytanie: czy mam zastosować jakąś zwrotnice czy coś podobnego żeby nie uszkodzić głośnika i żeby zadowalająco gral?? jeśli tak to gdzi mógł bym taką kupić i w jakiej cenie?? i jak wygląda sprawa z imprdancją całej kolumny po zamontowaniu takiego sprzętu?? głośnik gd ma 4 Ω.
    Z góry dziękuje za pomoc:)
  • Poziom 20  
    wystarczy zwrotnica na wysokotonowy
  • Poziom 21  
    właśnie tak myślałem ale jaka miała by być? no i co z impedancją?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Ten głośnik jest bardzo drogi jak na swoje (skromne) możliwości. Za tą cenę można mieć driver Selenium DH-200 e który jest nieporównywalnie lepszy, a także niektóre wysokotonowce beymy.

Z kolei za 30 zł można mieć tubki STX GDWT które Tonsilowi nie ustępują, a rzekłbym że są nawet lepsze. Więc trzeba się zastanowić czy warto.
    Jeśli już koniecznie chcesz tonsila, to może jakieś używane GDWT z allegro.

Co do zwrotnicy - najprościej kondensator 4,7 uf szeregowo z głośnikiem, jeśli GDWT ma 8 ohm. Wtedy cięcie będzie na ok. 4300 hz stromość filtru 6 db / okt.

http://www.kolumny.prv.pl/zwrotnicab.php

tu możesz obliczyć sobie wartości do zwrotnicy, jeśli chcesz coś bardziej skomplikowanego.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Ja dołozyłbym jeszcze cewke równolegle do wysokiego co da 12dB/okt.6 to troche za mało.I obowiazkowo żarówka w szereg przed zwrotnica.
    Ale tak jak mówi przedmówca.Nie oplaci sie tego 12-19 zwłaszcza za tyle.Bo widziałem go juz taniej.
  • Poziom 21  
    Dał bym za nie 130 zł z przesyłką za 2 sztuki(nowe). Za tą cene opłaca się je wziąść czy lepiej coś innego??
    Nie wiem czy był bym w stanie zrobić samemu zwrotnice. ze zlutowaniem nie było by problemu ale nie mam żadnego sklepu z odpowiednimi komponentami w okolicy:( idzie gdzieś kupić gotową lub kita do zlutowania?

a co będzie z impedancją jeśli gd ma 4 Ω a ten wysokotonowy 8?? jaka wyjdzie impedancja całej kolumny?
  • Poziom 24  
    W zasadzie to nie powinno przeszkadzac ze wysoki bedzie 8 ohm.Da Ci to tyllko tyle że impedancja dla wyzszych częstotliwości bedzie wieksza
    Jesli za 130 lub w tych granicach da się kupić jakiś driver z tuba to sie nie zastanawiaj.
  • Poziom 36  
    Jeśli impediancja GDWT jest 8 ohm, to impediancja całej kolumny niewiele się zmieni, i dalej będzie w okolicach 4 ohm.

Za to pomoże to wysokotonowemu, bo będzie trochę ciszej, nie będzie tak zagłuszał tego GD, no i zwiększy jego wytrzymałość.

O jakim kicie ty mówisz, lub gotowcu?

Przecież podałem stronkę z obliczeniami... jaki kit czy gotowiec, mówimy o paru elementach! kupić kondensatory możesz w każdym elektronicznym, na allegro bądź na stronach np. tutaj reklamujących się sklepów elektronicznych. tylko że wysyłka się średnio opłaca więc może przy okazji jeszcze coś więcej trzeba zamówić. Kondensatory mają być "suche", nie elektrolity!