Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór kondensatorów dla LM78XX

andriu 21 Nov 2007 22:16 6708 8
Tespol
    andriu
    Level 11  
    Witam.
    Ponieważ nie znalazłem na forum poruszonego tego tematu, dlatego też chciałbym uzyskać pomoc w nurtujących mnie kwestiach.Ogólnie wiadomo że dla układów LM78xx Cwejściowe powinno być z zakresu 10-10000uF natomiast Cwyjsciowe 10-100uF.
    -I tu właśnie powstaje problem jak odpowiednio dobrać wartości tych kondesatorów? Gdzie nie spojrzeć każdy poleca inne wartości pojemności uważając że są najlepsze.
    -Czy istnieje jakiś wzór albo "dobra praktyka" zgodnie z którą stosuje się odpowiednie wartości?
    -Jak się ma dobór wartości pojemności dla poszczególnych wartości stabilizacji od czego to zależy?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Tespol
    pukury
    Level 35  
    Witam !! Z mojej praktyki ( czy dobrej ? :D ) wynika że na wejściu można dawać powyżej 1000µF ( jeżeli będziesz miał zamiar pobierać max. dopuszczalny prąd ) , a na wyjściu 100µF wystarczy . I tak w układzie są zazwyczaj jeszcze jakieś pojemności . Ważne są kondensatory ceramiczne 100nF - jak najbliżej doprowadzeń układu . Zapobiegają wzbudzeniom . Nie dawaj mniejszej pojemności na wejściu niż na wyjściu ( mało prawdopodobne - ale ? ) . pozdrawiam !!
  • Tespol
    andriu
    Level 11  
    To jeszcze pytanie.....czy ma znaczenie wielkość stabilizowanego napięcia .....wiec czy mam dać takie same Kondensatory dla LM7812 i Lm7805?
    Jakie korzyści będę miał ze zastosowanie większych kondensatorów na wyjściu układu?
    pukury
    Level 35  
    Witam !! Stabilizatory tej serii są przeznaczone do stosowania jako pomocnicze ,lokalne ( w układzie ) . Jako wyjściowe nie stosuj jakiś wielkich pojemności - to nic nie daje .Te 100µF jest wystarczające . Jeżeli chcesz do sprawy podejść bardziej " naukowo " to spróbuj różnych wartości i za pomocą oscyloskopu zbadaj co się zmienia . Nie przejmuj się tak - zrób jak w nocie aplikacyjnej producenta . Pamiętaj jedynie że wartość 100µF na wejściu i 1µF na wyjściu ma sens w chwili gdy stabilizator pracuje jako lokalny - główny filtr ( kondensatory ) jest wraz z prostownikiem w zasilaczu . pozdrawiam !!
    Bonkot
    Level 39  
    Witam
    Kondensator filtrujący (elektrolit) dobieramy w zależności od wartości napięcia, natężenia i tolerowanych tętnięć na wyjściu. Do obliczeń wartości zastosowanego kondensatora stosuje się odpowiednie wzory. Tu masz przykładowy link z takimi obliczeniami:
    http://layer.uci.agh.edu.pl/maglay/wrona/pl/p...entacje/Zasilacze_i_stabilizatory_liniowe.pdf
    a chcąc się dowiedzieć więcej wystarczy w „Google” wpisać –„zastosowanie kondensatorów w układach prostowniczych”.
    Pozdrawiam.
    andriu
    Level 11  
    Bonkot wrote:
    Witam
    Kondensator filtrujący (elektrolit) dobieramy w zależności od wartości napięcia, natężenia i tolerowanych tętnięć na wyjściu. Do obliczeń wartości zastosowanego kondensatora stosuje się odpowiednie wzory. Tu masz przykładowy link z takimi obliczeniami:
    http://layer.uci.agh.edu.pl/maglay/wrona/pl/p...entacje/Zasilacze_i_stabilizatory_liniowe.pdf
    a chcąc się dowiedzieć więcej wystarczy w „Google” wpisać –„zastosowanie kondensatorów w układach prostowniczych”.
    Pozdrawiam.

Ogólnie nie jestem laikiem w tej sprawie i wiem do czego poszczególne kondesatory służą i jaką pełnią rolę;).Chodziło mi bardziej o jakieś konkretne wzory do obliczenia pojemności bo zasilacz z wyjściem pojemnościowym to bardzo łatwno można sobie obliczyć orientując się w temacie:)Ogólnie dzięki wam za pomoc.Pozdrawiam
    pukury
    Level 35  
    Witam !! Obawiam się że wzorów na dobór kondensatorów dla 78/79/xx raczej nie znajdziesz ( a może ? ) . Generalnie przyjmuje się 1000µF/1A . Tak więc jeżeli użyjesz 7805 to możesz wziąć z niego 1A - na wejściu 1000µF wystarczy . Dla pewności ( tolerancje kondensatorów ) dajesz 2200µF i po problemie . Na wyjściu 100µF i już . Oczywiście po 100nF na wejściu i wyjściu . Pojemność w filtrze zależy raczej od pobieranego prądu a nie od napięcia stabilizowanego . To chyba tyle ! . pozdrawiam !!
    ogr_ogrowicz
    Level 11  
    Właśnie wymieniłem upalonego 7805. Źle dobrałem kondensatorki (tak to jest jak sie dokładnie not nie czyta). Zrobiłem kilka eksperymentów, porównałem z dokumentacją i wyszło mi że najsensowniej działa przy stosunku pojemności wejście - wyjście 3/1. Idelanie z notą.
    czarutek
    Level 34  
    Po pierwsze pamiętajmy, że wypadkowa pojemność po stronie wyjścia nie może być większa od wypadkowej na wejściu, bo bez diody zabezpieczającej, LM się popsuje.
    Po drugie wiele zależy od tego, co naszym LMem zasilamy, mniej wymagającą cyfrę, czy Hi-End audio. Tak czy siak o pewne i uniwersalne wzory chyba raczej trudno. Ważniejszy moim zdaniem jest kondek na wejściu, zwłaszcza gdy wydojność prądowa zasilacza z prostownikiem nie jest największa, a szczególnie jeśli nasz LM jest dość daleko od nich...
    Niewiele pomogłem, ale się starałem... :D