Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestr I/O w AVR jako parametr funkcji w C...

autoservice 21 Lis 2007 22:39 1485 4
 • #1 21 Lis 2007 22:39
  autoservice
  Poziom 20  

  Witam
  Mam sobię funkcję:

  unsigned char ustaw_char(unsigned char data){
  ...
  return data;
  };

  , w której mam pętlę i zmieniam wartość data. Wartość ta jest zwracana dopiero na końcu, już po ustawieniu.
  W samej funkcj w pętli nie mam możliwości podejżenia aktualnej wartości (oczywiście mógłbym wysłać z każdą zmianą parametr data na lcd).
  I teraz pytanie czy nie umieszczając nigdzie w pętli (funkcji) rozkazu przypisania typu rejestrI/O = dana mogę w parametrze funkcji podać aby dana, która mi się zmienia wewnątrz funkcji została odrazu wpisana do rejestru I/O ?
  Funkcja nawet nie musi nic zwracać. Ważne abym mógł określić uniwersalnie, jako porametr funkcji... jaka dana ma się zmieniać , czy ma to być rejestr I/O czy może jakaś inna dana w pamięci SRAM ale już w momencie wywoływania funkcji.
  Oczywiście mogę umieścić wewnątrz funkcji rozkaz przypisania data do rejestru I/O ale właśnie dążę do tego aby ta funkcja była uniwersalna.
  Chciałem utworzyć wskaźnik do tego rejestru ale wyskakuje bład kompilatora, ze wskaznik nie moze sie odnosic do obszaru pamieci rejestrow I/O.
  Dzięki.
  Pzdr.

  0 4
 • #2 21 Lis 2007 23:52
  zumek
  Poziom 39  

  Nie bardzo mogę ... zajarzyć o co Ci chodzi , ale może o to :?:

  Code:

  #include <avr/io.h>

  char zmien(char *x)
  {
  (*x)++;
  return *x;
  }

  int main(void)
  {
  char z=1,v;
  PORTA=10;

  v=zmien((char*)&z); //v=2,z=2
  v=zmien((char*)&PORTA); //v=11,PORTA=11;
  asm("ldi r16,5");
  asm("mov r5,r16");
  v=zmien((char*)5);//v=6,R5=6

  while(1);
  return(0);
  }


  Piotrek

  0
 • #3 22 Lis 2007 05:49
  piotrkopec
  Poziom 17  

  Rejestry są dostępne pod adresami rejestrów jak i w przestrzeni adresowej pamięci( dostępnej np. po wskaźniku) z przesunięciem +0x20( 'Register Summary' prawie pod koniec data sheet, podane w nawiasach).
  Napisz jaki procek Cię interesuje to skryptem zrobię nagłówek( definicje rejestrów z przyroskiem np. _MEM) i po załączeniu będziesz mógł odwoływać się np. do rejestru PORTB po '(volatile unsigned char *) PORTB_MEM. Albo przetworze nagłówki wszystkich procesorów i wrzucę je tutaj. Zaproponuj przyrostek który mam dodać do definicji rejestrów( _MEM?).
  Pzdr

  0
 • #4 22 Lis 2007 15:15
  autoservice
  Poziom 20  

  witam
  wlasnie sie zoorientowalem ze te rejestry to tez przeciez pamiec SRAM i z przesunieciem 0x20 mamy do niej dostep jak do zwyklej komorki... zadeklarowalem zmienna jako wskaznik do niej i teraz juz moge podawac te zmienna w parametrze funkcji i zmienia mi w petli na bierzaco...problem rozwiazany :)
  Pzdr.

  0
 • #5 22 Lis 2007 18:44
  piotrkopec
  Poziom 17  

  Fajno
  Aby uniknąć dziwnych błędów, wskaźniki do rejestrów( albo po prostu wszystkie wskażniki już w deklaracji funkcji) oznacz jako 'volatile'. Kompilator będzie je czytał przy każdym odwołaniu( zawartość zmienia się niezależnie od niego).
  I chyba można kliknąć kłódeczkę
  Owocnego ;)
  kac

  0