Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rdzeń kubkowy

04 Gru 2003 21:17 5021 18
  • Poziom 13  
    witam.
    Poszukuję informacji na temat rdzenia kubkowego F 1001 AL2500
    produkcji Polfer.A może ktos wie gdzie można szukać ich katalogu.

Andrzej
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Jakich informacji potrzebujesz, konkretnie?
  • Poziom 13  
    Przepraszam,że dopiero teraz.
    Chodzi mi konkretnie o przenikalnosc materiału z jakiego jest
    wykonany.

Andrzej
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Dla rdzenia kubkowego M-18/11 wykonanego z ferroxydu F-1001 i stałej indukcyjności Al=2500 przenikalność równoważna U(mi)e wynosi 1120 bez wykonanej szczeliny w rdzeniu.
  • Poziom 12  
    Gdzie mogę kupić lub jakie są inne oznaczenia rdzeia kubkowego M-18 o stałej AL=3400nH/zw 2 wykonany z ferrytu F2001 coś takiego z góry dzięki. :)
  • Poziom 42  
    Tak z ciekawości - do czego chcesz go zastosować, że musi to być koniecznie kubek? Może rdzeń o innym kształcie będzie łatwiejszy do kupienia?
    Albo kubek innego producenta, na przykład Ferroxcube P18/11 z materiału 3C81 (Al=3700)?

RoMan
  • Poziom 12  
    Potrzebuje takiego do schematu jaki jest na elektrodzie dokładnie chodzi mi o układ do transmisji danych siecią energetyczną.I koniecznie potrzebuje takiego rdzenia lub innego ale musi mieć takie parametry bo robie to na prace dyplomową takrze bardzo prosze o pomoc. Dziękuje
  • Poziom 42  
    Podaj linka do schematu i opisu - spróbuję coś wymyślić...

RoMan
  • Poziom 42  
    No to mamy transformatorek na częstotliwość 125 kHz, o indukcyjności ok. 1.36 mH i poziom sygnału nie przekracza 2V.

Sprawdziłem dla rdzenia Ferroxcube E20 z materiału 3C90, Al = 1600 i dla indukcyjności 1.36 mH potrzeba ok 29 zwojów, do nasycenia ma baaaardzo daleko, czyli z zupełnie czystym sumieniem możesz zastosować choćby taki rdzeń a nawet mniejszy.
    Możesz również spokojnie zastosować rdzeń toroidalny, byleby był to rdzeń ferrytowy (o dużym Al) a nie proszkowy. Na przykład TN10/6/4 z materiału 3C90 (Al = 1000) - potrzeba wtedy 2*38 zwojów - może być kłopotliwe w nawinięciu.

Również średnica drutu nie jest w tym wypadku krytyczna. Odnosze wrażenie, że autor oryginalnego projektu wziął po prostu pierwszy rdzeń o dużym Al, jaki wpadł mu w ręce i nawinął drutem, który dobrze wypełnił szpulkę (mała indukcyjność rozproszenia) :-)

RoMan
  • Poziom 12  
    Wielkie dzięki z pomoc ale będe musiał to jeszcze kilka razy przeczytać a żeby to w pełni zrozumieć. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.:)
  • Poziom 12  
    Jeszcze jedno pytanko, a gdybtm użył takiego: FERRYT PIERŚCIENIOWY 9*5*8MM SYMBOL: RI-RT09-05-08 to ile musiał bym nawinąć przewodu 0.5m^2 ? i czy wogule można by było go zastosować do tego urządzenia?.
  • Poziom 42  
    Bez znajomości parametrów rdzenia nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie.

RoMan
  • Poziom 12  
    A jakie można by było zastosować ferryty kubkowe ale polskie bo tylko takie moge dostać w elektroniku tylko bardzo bym prosił o oznaczenia jak można dziękuje z góry.
  • Poziom 42  
    Ale ja naprawdę nie mam pojęcia, jakie masz tam dostępne kubkowe... Mam dostęp do rdzeni Forroxcube (produkowane w Polsce zresztą). Ale i tak polecałbym raczej rdzeń EE z dwusekcyjnym karkasem (izolacja!).

RoMan
  • Poziom 12  
    Dobrze a jak bym chciał zrobić takie trawko na innym rdzeni bo moge tylko nie wiem jakia była by indukcyjność mH przy częstotliwości 120KHz bo do takiego mam dostęp użądzenia do pomiaru indukcyjności.To ile by musiało mieć mH?
  • Poziom 42  
    Wpadłem na genialny ;) pomysł. Zamiast męczyć się tyle czasu w poszukiwaniu własciwego rdzenia i nawijaniu trafka, wykorzystaj po prostu... gotowy dławik bifilarny. Takie dławiki powszechnie są stosowane na przykład w zasilaczach komputerowych. Muszą mieć dobrą wytrzymałość na przepięcia, bo pracują po stronie sieciowej. Jeśli nie możesz dorwać takiego z demontażu, to po prostu kup na Alledrogo - na przykład: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=44209559.
    Po prostu podłączasz to jak transformator i masz sprawę załatwioną. Wyższą indukcyjnością nie musisz się martwić.

RoMan
  • Poziom 12  
    Jeśli zda to egzamin.Dojście mam. Wielkie dzięki mam tylko nadzieje że to będzie działać. :]