Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP LaserJet 4L - czy światło LASERa można zobaczyć ?

22 Lis 2007 11:05 3699 15

• Poziom 20  
    Witam.

Czy światło lasera w tej drukarce można zobaczyć ???

Np. bezpośrednio podczas wydruku patrząc z boku przy otwartej pokrywie lasera czy może np. używając aparatu cyfrowego (tak jak się robi z czujnikami optycznymi) ?????

Bo walcze z takim problemem, że dostałem na serwis tą drukarkę po 10 latach, nigdy nie była czyszczona, konserwowana i naprawiana a zaczynała już mieć problemy z pobieraniem i transportem papieru ale drukowała prawidłowo.

Więc rozkręciłem dokładnie drukarke (poza boczną mechaniką), wszystko wyczyszczone, nasmarowane, wyczyszczony również dokładnie i delikatnie laser. Złożona i dziła rewelacyjnie cichutko, pobiera papier ale na wydruku testu nie jest nic widoczne co by go przypominało.
    Podejrzewam moduł lasera ale nic nie miało się prawo uszkodzić, wyczyściłem laser jeszcze raz (wszystkie elementy), zwierciadło obrotowe również (kręci się podczas wydruku), listwe lustra również (sprawdzone w każdym położeniu regulacji).

Poniżej skan takiej strony jaka się teraz drukuje.

Zapomniałem dodać - nie sygnalizuje żadnych błędów.

Ma ktoś jakiś pomysł.

Pozdrawiam
  • Sklep ECSYSTEM
  • Specjalista - kserokopiarki
    na mój gust źle złożony lub uszkodzony cartridże

• Poziom 20  
    ABLublin napisał:
    na mój gust źle złożony lub uszkodzony cartridże

Kardridż (toner) nie był rozbierany, jest oryginalny od HP i przed naprawą drukarki drukował prawidłowo.
    Dziękuje za podpowiedź - postaram się załatwić inny sprawny aby przetestować.

A jakieś inne sugestie ?

• Poziom 31  
    Jak kolega ABLlublin powiedział zaczął bym od podmiany tonera, ale jak rozbierałes lustra lasera to może być problem własnie z nim, ew. sprawdz wałek transferowy pod tonerem.
  • Sklep ECSYSTEM

• Poziom 20  
    Wracam jednak do tematu wątku.

CZY ŚWIATŁO LASERA W DRUKARCE LASEROWEJ MOŻNA ZOBACZYĆ ???????????????

Ludzkim okiem czy innym sposobem (jak np. czujniki optyczne aparatem cyfrowym).
  • Użytkownik obserwowany
    Witam,
    Jedynie przy użyciu kamery ponieważ jest to podczerwień.

• Poziom 20  
    Jarema napisał:
    Witam,
    Jedynie przy użyciu kamery ponieważ jest to podczerwień.

Świetnie, mam kamere, sprawdzę i zdam relacje.
    Właśnie o to mi najbardziej chodziła, aby sprawdzić czy świeci ten laser.

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Świecić to na pewno świeci jak, jak by nie działał to kartka była by czysta, tylko i tak nie rozpoznasz czy "dobrze świeci".

Pozdro
  • Użytkownik obserwowany
    laserjet9002 napisał:
    Świecić to na pewno świeci jak, jak by nie działał to kartka była by czysta,

Witam,
    Moim zdaniem byłaby czarna...
  • Użytkownik obserwowany
    laserjet9002 napisał:
    A jakim sposobem?

Z doświadczenia...
  • Poziom 32  
    No to jarema masz inne doświadczenia jak ja... i sama drukarka laserowa też. Nie ma rysowania laserem po bębnie, nie ma nic czarnego ( sensownego ) . To co masz na załączonym skanie, to może być brudzący kartridż lub porysowany fuser ( podkreślam - może ). HP 4L robiłem już dawno... Ale, jeśli w tej drukarce jest klapka zakrywająca laser a uchylana po włożeniu kartridża i zamknięciu klapki obudowy, to proponuję sprawdzić czy aby działa. Możliwe, że nie jest podnoszona i laser nie świeci po bębnie. Miałem tak w HP 5/6 L oraz w Minolcie PagePro 1250.

Pzdr.

• Poziom 20  
    Więc miło mi poinformować, że problem udało mi się rozwiązać.
    Teraz drukuje idealnie. Nic nie brudzi, ani jednej kropki od bębna, wydruk idealny i trwały.
    Oto scan:

Niestety żadna z Waszych podpowiedzi nie był dobra - nie był to problem z tonerem (cały kardridż z tonerem, bębnem i developerem jest w pełni sprawny) ale każda z podpowiedzi zwiększa moją wiedzę na przyszłość - DZIĘKUJE.
    Ponieważ problem jest ciekawy a zarazem banalny przestawie go w skrócie:

Mówiąc w wielkim skrócie - problem polegał na tym, że nie była założona górna pokrywa drukarki (ta biała/szara). Moim zdaniem światło zewnętrzne docierało do toru optycznego i powodowało taki objaw.

Kiedy (przy zdjętej pokrywie) zakryłem toner i tor optyczny i zgasiłem światło (było prawie kompletnie ciemno) to wyszła taka kartka:

a po założeniu obudowy było już kompletnie OK.

Dlatego tak długo męczyłem drukarke ze ściągniętą pokrywą bo chciałem wyregulowac listwę z lustrem bo odkręcałem ją przy demontażu (Beam-to-Drum Mirror Adjustment).

Tak przy okazji, jeśłi zakryje się szczelinę od lasera i nie dociera wiązka lasera do bębna to kartki wychodza białe (nie czarne).

Z pozostałych rzeczy związanych z laserem opisuje:

1. Laser można zobaczyc na dwa sposoby:
    - przez krótką chwilkę (około 1 sekundy) - zobaczyć można w normalnym trybie aparatu cyfrowego (np. SONY DSC-F717) lub kamery (np. DCR-TRV33E). Po tej ledwie sekundzie lasera nie widać (mimo, że świeci dalej). Wygląda na to, że laser przez tą prawie sekundę kalibruje swoją moc tzn. zaczyna swieci z większa siła i na podstawie odczytów z czujnika IR zmniejsza tą moc.
    - przez cały cykl formowania obrazu na bębnie widać go z użyciem aparatu cyfrowego lub kamery w trybie NIGHTSHOT. Widać na początku wyraźnie rozbłysk z lasera (regulacja mocy) a później normalnie światło.

2. Z pozostałych ciekawych rzeczy:
    - jeśli laser nie świeci to pojawi się błąd serwisowy (wszystkie zapalone diody) podczas wydruku - po przyczymaniu klawisza palą się ciągłym światłem Error i Data czyli jest to błąd 51 (ogólnie problemy z optyką). Sytuacja taka wystąpi np. kiedy odłączymy tasiemke sygnałową od czujnika IR lub go zakryjemy.

Jeszcze nigdy nie straciłem bezsensownie tyle czasu na laserówkę - ale... cóż nauka kosztuje i czas zabiera.

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi lub pytania to zostawiam wątek przez jakiś czas otwarty - później go zamknę bo problem rozwiązany.

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Witam
    Gratuluję rozwiązania problemu.
    Pozwolę sobie na drobną uwagę. Jeżeli światło lasera nie dociera do bębna to kartka może być czarna lub biała w zależności od konstrukcji drukarki. (w zależności od znaku ładunku jakim jest ładowany bęben). Tzn. dany model drukarki w takiej sytuacji da wydruki białe a inny model może dać czarne.

Pozdrawiam

Piotr
  • Poziom 15  
    Mam na stole LJ 5MP i dokładnie takie same objawy. Drukowała, zdjąłem obudowę, bo musiałem naprawić ręczne podawanie papieru, i przy symulacji zamkniętej pokrywy kartridża są białe wydruki - wcześniej oczywiście drukowała, podstawianie sprawnego kartridża nic nie dało. Idę założyć obudowę.

Dodano po 55 [minuty]:

EUREKA, to działa. O dzieki ci wszechwiedzący internecie i Elektrodo.