Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ocena + pomoc w rozmieszczeniu systemu alarmowego

kabturek 22 Nov 2007 11:51 1862 6
Optex
    kabturek
    Level 10  
    Witam,
    Na wstępie chciałbym nadmienić, że nie mam doświadczenia z alarmami:) Ale elektronika to nie jest dla mnie problem.
    Dostałem za zadanie założenie prostego systemu alarmowego w sklepie rodzinnym ( mały wiejski sklepik w oddzielnym domu). Jak można się domyślić wszystko idzie po kosztach (dlatego ja;).
    Poczytałem forum i zdecydowałem się na centralkę Satel ca-6 ,manipulator led, czujki satela aqua plus i inny sprzet satela ( sygnalizator wewnętrzny spw-220, zewnętrzny sp-4003? , akumulator 7Ah i obudowa)

Dom jest nie duży - składa się z 3 pomieszczeń
    1. główne - jedyne przez które się wchodzi normalnie - przy wejściu krata rozmiar - 5x4m
    2. zaplecze - różny towar itp rozmiar 5x3m
    3. przedsionek - nie używany normalnie. z zaplecza do przedsionka jest przejście ale jest założona krata. nie używa się tego przejścia.
    4.łazienka - małe pomieszczenie od zaplecza.

Wszystkie okna są nieotwierane.
    Wysokość to 2,5 m.

ocena + pomoc w rozmieszczeniu systemu alarmowego

Myślałem o założeniu centralki w łazience ( jedyne odseparowane pomieszczenie).

Chciałem wrzucić po 2 czujki do 1 i 2 pomieszczenia ale mam problemy z ich rozmieszczeniem. w 2 pomieszczeniu zaznaczyłem je jako czerwone kółka ale w pierwszym nie wiem gdzie je umieścić. może użyć czujki Aqua ring ?
    Czujki w pierwszym pomieszczeniu uruchamiałyby alarm z opóźnieniem , w drugim natychmiast.

Myślałem też o kontaktronie w drzwiach w 1 pomieszczeniu.

Sygnalizator zewnętrzny - na zewnątrz ;) ,wewnętrzny - w drugim pomieszczeniu ?

Planuje to wszystko kupić na allegro lub wysyłkowo.

pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc,
    Marcin
  • Optex
    renqien
    Level 32  
    To ja ci dam jedną radę. Pojedź do jakiegoś dobrego sklepu z alarmami stacjonarnymi, pokaż im co masz do zrobienia i poproś o poradę. Na żywo ci wszystko wytłumaczą i nie będzie problemu, że coś kupiłeś i nie to co potrzeba. Poza tym, w razie reklamacji, nie będziesz musiał czekać miesiącami na przesyłkę...
  • Optex
    kabturek
    Level 10  
    dzięki za radę - na pewno bym tak zrobił ale nie ma szans żebym przez najbliższe 2 tygodnie wyrwał się z pracy, żeby cokolwiek załatwiać.

Miałem nadzieje zamówić - złożyć po testować i zaprogramować na sucho w domu i w niedziele zamontować na miejscu:)

pozdrawiam,
    Marcin
    SQ9MEM
    Level 29  
    Ja też Ci dam radę - nie obraź się, ale montaż centralki w pomieszczeniu takim jak łazienka to bardzo głupi pomysł. Pomijam zgodność z normami (w kwestiach elektrycznych), ale przy kondensacji pary (np. przy kąpieli) taką centralkę szybko szlag trafi (poza tym jest niebezpieczne).
    Tak patrzę na ten rysunek obiektu i zastanawia mnie, czemu w pomieszczeniu nr 3 nie ma żadnej czujki, a w pomieszczeniu nr 2 są dwie. Po co, skoro do pomieszczenia przez ścianę nie wejdzie, co najwyżej przez okno lub drzwi. Trzeba tak zabezpieczyć pomieszczenia, aby zabezpieczyć okna i drzwi. Jeśli chcesz zejść z kosztami, a nie potrzebujesz wielu funkcji i dialera, to kup CA4V1 - tania i bardzo prosta w montażu i programowaniu. Ogólnie rzecz biorąc popraw rysunek, to ten jest kompletnie nieczytelny.
    kabturek
    Level 10  
    SQ9MEM wrote:
    Ja też Ci dam radę - nie obraź się, ale montaż centralki w pomieszczeniu takim jak łazienka to bardzo głupi pomysł. Pomijam zgodność z normami (w kwestiach elektrycznych), ale przy kondensacji pary (np. przy kąpieli) taką centralkę szybko szlag trafi (poza tym jest niebezpieczne).

Spoko jak mówiłem jestem laikiem więc nie mam za co się obrażać.
    Co do łazienki - może to określenie trochę na wyrost :) tam jest tylko ubikacja i umywalka - taki wymóg sanepidu :)
    Uważasz, że lepiej zamontować centralkę w 2 pomieszczeniu ? np gdzieś w okolicach tej czujki po prawej ?

SQ9MEM wrote:

Tak patrzę na ten rysunek obiektu i zastanawia mnie, czemu w pomieszczeniu nr 3 nie ma żadnej czujki, a w pomieszczeniu nr 2 są dwie. Po co, skoro do pomieszczenia przez ścianę nie wejdzie, co najwyżej przez okno lub drzwi. Trzeba tak zabezpieczyć pomieszczenia, aby zabezpieczyć okna i drzwi.

Może nie napisałem zbyt dokładnie - pomieszczenie nr3 nie musi/nie powinno być chronione - teraz jest tam pomieszczenie na jakieś niepotrzebne rzeczy. Do tego jest krata i drzwi między pomieszczeniem 2 i 3. Poza tym drzwi wyjściowe z pomieszczenia nr3 nie są zbyt "solidne". Podsumowując - Wydaje mi się, że lepiej chronić drzwi między pomieszczeniami 2 i 3 ,mylę się ?
    SQ9MEM wrote:

Jeśli chcesz zejść z kosztami, a nie potrzebujesz wielu funkcji i dialera, to kup CA4V1 - tania i bardzo prosta w montażu i programowaniu. Ogólnie rzecz biorąc popraw rysunek, to ten jest kompletnie nieczytelny.

Przepraszam za rysunek - starałem się ale jestem tylko programistą ;) Postaram się zmienić rysunek jak wrócę do domu.

pozdrawiam,
    Marcin Domański
    User removed account
    User removed account  
    junek
    Level 16  
    A ja mam drobne pytanie - co jest nad sklepem? stropodach (beton) strych, pięterko czy zwykła papa i dechy...? ;) Bo może warto najpierw przeanalizować zagrożenia i kierunki "ataku".... Czujkę w pom.1 możesz dać tak, żeby łapała wejście - będziesz miał odrazu "gong" - info, że przyszedł kilent (przy CA6, CA4 zdaje się tej funkcji nie posiada). Jeżeli drzwi otwierają sie na zewnątrz lub są do wewnątrz "prawe" - dał bym czujkę w prawym dolnym rogu - prawie nad manipulatorem, w rogu - mowa cały czas o pom. 1.