Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kuranty, zegar i problem.

22 Lis 2007 13:04 5181 16
 • Poziom 22  
  Witam z kolejnym zagadnieniem
  Podjąłem się renowacji starego zegara kościelnego na wieży.
  O ile część estetyczna mnie mało interesuje o tyle automatyka to już mój interes. Napęd znalazłem polskiej produkcji.Podobno zajefajny.
  Mnie dręczy coś innego. Ksiądz zażyczył sobie kuranty. Po kilku telefonach stwierdziłem że rozwiąże to swoim sposobem. Wzmacniacz, tuba i syntezer mowy od satela. Ale ostatnio ksiądz stwierdził, że chce mieć dzwonienie co godzinę i tyle bim-bam co jest godzina.
  No i problem
  Muszę mieć coś co może odtworzyć 12 komunikatów ( nie chcę 12 syntezerów ) lub coś jak podam na wejście nr. 5 to odtworzy komunikat 5 razy, albo jakieś inne rozwiązanie.
  Drugi problem jak to wzbudzać. Nie znam możliwości sterownika. Wiem na pewno, że o godzinie 12 daje sygnał. Można by zastosować sterownik programowalny ale napęd zegara jest synchronizowany DCF i była by kupa śmiechu jak by się czas rozjechał.

  Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15. [hefid]
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Przeniosłem z: Schematu/instrukcji…
 • Poziom 22  
  Mam dodatkowe informacje
  Z zegara mogę wyzwalać impuls dokładnie o pełnej godzinie.
  Tylko jak zrobić ilość bim-bam ?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 42  
  Najpierw trzeba się dowiedzieć jakie sygnały ten sterownik zegara może wystawiać; czy tylko wystawia impuls o pełnej godzinie bez informacji która jest to pełna godzina.

  "Bim bam" można zrobić na jednym ISD
 • Poziom 20  
  12 komunikatów możesz odtworzyć za pomącą taniego mp3 playera . Wystarczy że się podepniesz się do przycisków i będziesz sterował nim z jakiegoś AVR-a
 • Poziom 22  
  Welcome
  Sprawa rozejdzie się trochę inaczej.
  Kupuję komplet od ludzi którzy tyle wiedzą o zegarach co ja o szydełkowaniu. ( Wiem co to ale nie szydełka używałem jak chciałem kabelek przez dziurkę wyciągnąć i na tyle ).
  Ale kupuje u nich bo różnica cenowa pomiędzi nimi a ludźmi którzy znają temat to jakieś 1500 zł.
  Po kilku telefonach po tym ciekawym kraju dowiedziałem się, że producent ( co ciekawe polski ) wycwanił się w temacie kurantów. Wyprowadził ze sterownika ponoć magistralę CAN która odpala kuranty specjalnie zaprojektowane dla nich. Układ wykonawczy kurantów ponadto wymaga płyty z nagraną treścią. Potem przypisuje się ścieżkę do godziny i gotowe.
  A teraz cwaniactwo. Napęd + sterownik najtaniej znalazłem za 3500 a kuranty do tego 2000 ( oczywiście po netto )
  Ciekawe ?!

  Zdam relacje co i jak.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 22  
  Ale to zakręciłeś.
  Nie mam pretensji co do ceny napędu czyli 3500 zł. W końcu silnik, mechanizmy, trybiki, i takie tam muszą kosztować. Zresztą mosiądz jest w cenie. Ale z tymi kurantami to trochę przesadzili. Więc dlatego uznałem to za cwaniactwo.
  Podaje link to zdjęcia samego napędu. Szkoda że nie wiem kto to produkuje. Nikt mi nie chce tego powiedzieć.
  http://www.waga-time.com.pl/a6.htm
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 22  
  A jeszcze lepiej by było zbudować układ który synchronizował by się z zegarem DCF sterownika i w nim zaprogramować uruchamianie kurantów, ale znów trza by było obudowę odkręcać, żeby zobaczyć co i jak.
  W tym tygodniu będę miał zestaw to zrobię dokumentację i dam znać co i jak.
 • Użytkownik usunął konto  
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  A sprawdzałeś innych producentów/dostawców?
  http://www.mechanizmy.pl/
  http://www.ostar.com.pl/produkty/z_mech/z_mech.php
  http://mechanizmyzegarowe.webpark.pl/
  http://www.elemik.pl/
  http://www.zegary.info.pl/
  I wiele, wiele innych...
  A zastanawiam się, czy nie można by w twoim projekcie wykorzystać jakiegoś kilkukanałowego sterownika zewnętrznego. Można by mu zaprogramować załączanie jednego kanału co godzinę do ich wydzwaniania, innego kanału (lub tego samego), co kwadrans, itd. Są np,. programowlane sterowniki zegarów szkolnych z możliwością zaprogramowania godziny dzwonienia i czasu trwania sygnału - to oczywiście niewystarczające rozwiązanie ale można by pójść w tym kierunku: sterownik wielokanałowy programowalny, który będzie załączał odpowiednie peryferia. Pozostaje jeszcze kwestia synchronizacji tego z mechanizmem zegara. Ale skoro są dostępne zarówno mechanizmy, jak i sterowniki synchronizowane dcf, to możliwe, ze ich spinanie nawet nie będzie konieczne.
 • Poziom 22  
  Pierwszy link i trzeci to to samo i duuuużo bardziej się cenią. Drugi link są tam mechanizmy zbyt małe aby napędzić wskazówki które ja muszę zastosować. W dwóch ostatnich firmy nie chcą za bardzo się bawić w sprzedaż elementów, raczej całe zegary. Google już przekopałem.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  A myślałeś nad dwoma urządzeniami? Jedno to mechanizm zegara stabilizowany dcf, a drugie, to stereownik załączający kuranty. Także stabilizowany dcf. Sprawa do zrobienia.
 • Poziom 22  
  Myślałem tylko na prędce nie znalazłem starownika który by się synchronizował po DCF-ie.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  A sprawdź te sterowniki zegarów szkolnych, o których wspominałem. Am masz możliwość zaprogramowania czasu i długości trwania załączenia (zresztą niektórzy producenci deklarują się do dokonania adaptacji urządzenia pod konkretne zamówienie).
 • Poziom 22  
  Witam ponownie
  Dokończyłem prace :twisted: (prace konserwatorskie) nad zegarem.
  Chcę się pochwalić co i jak gdyby ktoś niechcący tak jak ja rzucił mimowoli jakiejś świeckiej osobie "fajnie gdyby ten zegar działał"

  Nie będę się rozpisywał co i jak dokładnie. Przedstawię tylko kilka zdjęć i dokonam krótkiego opisu.
  Kuranty, zegar i problem.
  Tak wyglądała tarcza po ściągnięciu jej z wieży.
  Tarcza wykonana z miedzi zaś cyfry z cyny (tak stwierdzili w muzeum). Zegar datowany na prawie początek 1700 rok ale obecny stan powstał w podczas II wojny światowej. Mechanizm tego zegara znalazł się w stodole i został uszkodzony podczas pożaru gdy niemcy w klasztorze mieli magazyn mundurów.
  Kuranty, zegar i problem.
  Tak wygląda zegar po czyszczeniu. Brakuje wskazówki minutowej bo jest dłuższa niż średnica tarczy. Tarcza została oczyszczona, pospawana i polakierowana lakierem bezbarwnym. Nie wiem jak wam ale mnie się nie podoba. Robili to goście z muzeum którzy się zaoferowali i miała być rewelacja.
  Kuranty, zegar i problem.
  Kuranty, zegar i problem.
  A teraz 2 zdjęcia napędu. Nie ma co za wiele opisywać. Made in Poland. I na mój gust nawet solidne jest. Ta wersja napędza wskazówki o długości ponad 3m, obecnie 70 cm. Opis jaki uzyskałem od producenta jest rewelacyjny. Szczegóły na email jeśli ktoś będzie zainteresowany. Wspomnę tylko że jest faktycznie wbudowana magistrala CAN ale o tym później. Wspomnę tylko, że sam sterownik ma wbudowany RTC i pomiar temperatury kwarcu uwzględnianą w programie sterownika. Jest do kompletu jeszcze odbiornik DCF i nawet go podłączyłem ale wprowadzał baaaardzo dużo błędów. Godzina nie była w cale dokładna. Pomimo zastosowania 2 kwarców w odbiorniku, pomiaru temperatury i programu który korygował czas dopiero gdy zostały poprawnie odebrane 3 ramki czasowe zegar opóźniał się nawet do 25 minut.
  Kuranty, zegar i problem.
  Kuranty, zegar i problem.
  A teraz najciekawsze.
  Kuranty wraz z tubami.
  Nie wiem co napisać o tubach (dostałem je w komplecie) zaś sam sterownik to co innego.
  Centralnie z wyświetlaczem sterownik kurantów. Komunikuje się on z zegarem na tarczy. W tej konfiguracji robi on jako master CAN i pomimo, że sam zegar może pracować bez niczego ja postanowiłem zegar sterować właśnie z tego sterownika. Oprócz tego generuje on dźwięk do złudzenia przypominający uderzenia w dzwon. Ponadto poniżej (to czarne pudełko) to przemysłowy odtwarzacz mp3 z włożoną kartą SD i nagraniami melodii kościelnych (dostałem 2 płyty). Komunikuje się on poprzez RS232. Po prawej stronie sterownika przekaźnik załączający wzmacniacz i bezpiecznik.
  Pod nimi jest zamontowany wzmacniacz napięciowy i zasilacz. Foto brak.
  Tuby są napędzane napięciem około 100 kilku woltów.
  Sterownik można programować z lokalnej klawiatury oraz z kompa. Program piszemy w notatniku i ładujemy do sterownika.
  Jak wspomniałem sterownik komunikuje się po magistrali CAN. Zamierzam w wolnej chwili ponownie podłączyć ponownie DCF i wtedy nie będzie on miał tyle do gadania jak w tedy gdy nie było kurantów. Najpierw sterownik odbierze info z DCF i to ona zadecyduje jak wysterować zegar. Producent ma jeszcze w ofercie odbiornik czasu z GPS ale myślałem że DCF będzie bardziej odpowiedni. Niestety pomimo ustawienia odbiornika tak aby dioda odbioru mrygała regularnie wkradał się błąd. Może ktoś wie jak błąd odbioru DCF eliminować, wtedy proszę o kontakt na PW.
  To by było chyba na tyle. Jeśli ktoś będzie zainteresowany szczegółami można się ze mną kontaktować na PW. Na pewno pomogę. Temat mam zaszczyt zamknąć. Dziękuję wszystkim za podpowiedzi i uwagi.
  Pozdrawiam i zapraszam do ciekawych wyzwań ( byle nie LED + R6)


  [/img]