Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer samochodowy dla kazdego (AWM124 diody + filmiki)

tomaszo 22 Lis 2007 16:26 6538 17
  • Witam serdecznie. Dawno juz nie przedstawialem nic nowego, co nie znaczy, ze nie robie nic ostatnimi czasy (choc owszem, nieco mniej z uwagi na brak czasu...).

Chcialem Wam zaproponowac jakies malenstwo do samochodu, choc oczywiscie mozna takze wykonac wersje domowa. Jak zawsze zanim cos komus (lub sobie) wykonam, rozwazam jak najlepiej uplasowic relacje jakosc-cena.

Zalozenia:

- subwoofer samochodowy,
    - obudowa mozliwie niewielka i uniwersalna - pasujaca do kazdego bagaznika,
    - urzadzenie winno produkowac w miare najwieksze natezenia przy nalezytej kontroli i zejsciu,
    - jeden klient chcial diody, drugi nie - powstaly wiec dwie wersje.

Wybor padl na glosnik ladnie prezentujacy sie, o przyzwoitych parametrach predysponujacych go do zastosowania stricte basrefleksowego. Czyli mamy do dyspozycji niska dobroc calkowita, niski rezonans, bardzo duze wychylenia liniowe (co za tym idzie duzy skok pojemnosciowy) i pieronsko wysokie wspolczynnik Bl, co wrozy niezla kontrole nawet jak na tak duze Xlim. To wszystko przy mozliwie niskiej cenie...

Znowu postanowilem oprzec sie na firmie z Solingen, ktorej to serie BSW wszyscy chyba zdazyli poznac. Nie jest to highend, jednak jest to rzetelny glosnik za niewielkie pieniadze - AWM124.

Dlaczego nie BSW124II? Napewno pytanie to padnie - ano dlatego, ze AWM jest ewidentnie samochodowy, ma bardzo sztywna membrane, powlekana gladko, lekko srebrzaca sie, kosz aluminowy, gigantyczny magnes i jest w sumie czarny. Skok pojemnosciowy jest w aucie najwazniejszy jesli chodzi o same natezenia - a tutaj jednak wychylenie mi sie bardziej podoba niz w BSW124II.

Konstrukcja bardzo skromna gabarytowo, w sumie liczac dokladnie i uwzgledniajac tlumienie (bardzo gesta gabka poliuretanowa grubosci 7cm) mamy okolo 28 litrow netto przy BR strojonym pod okolo 50 Hz. Czy to nie za malo na 12calowca? Otoz na tego, nie. Pozwala na to niska dobroc calkowita i niska obj. ekwiwalentna. BR wyprowadzony tunelem prostokatnym przez cala szerokosc obudowy, dlugosci okolo 29cm, szerokosc 3,5cm.

Pragne przypomniec, ze w samochodzie nieco inaczej dobieramy strojenie BR, konkretnie wyzej - i tutaj wlasnie strojenie do ponad 50 Hz wystarcza, zeby w aucie wyraznie odczuwac dobrodziejstwa zejscia ponizej nawet 30 Hz. Wynika to z podbicia niskich czestotliwosci jakie maja miejsce w tak malym pomieszczonku jakim jest wnetrze samochodu.

Wymiary brutto to okolo:

W:33cm S:33cm G:38cm

Jednym slowem zalozenie pierwsze obejmowalo wykonanie frontu, ktory jest tylko nieco wiekszy od srednicy glosnika, co sprawia wrazenie smuklosci i podkresla sam glosnik (a ten ma spory resor gorny) sprawiajac naprawde dobre wrazenie.
    Calosc wykonana z plyty wiorowej o podwyzszonej wytrzymalosci (powlekana na goraco jakas substancja klejopodobna, ktora sprawia, ze scianki sa idealnie gladkie i jest niezmiernie twarda - widac dobrze roznice w czasie wiercenia). Takie plyty mieli na stanie, niestety powinny byc to 19mm grubosci dechy, okazalo sie, ze te maja okolo 18mm. Gdzieniegdzie maly szlif i bylo po klopocie...

Calosc naturalnie skrecena wkretami i klejona.

Wykonczenie do typowo samochodowy standard - kocyk. Zakupilem w Saturnie, bardzo ladny lecz nieco rzadki, co spowodowalo powstanie minimalnych przeblyskow butaprenu, ktorym go doklejalem. Calosc zostala dodatkowo pomalowana czarnym, matowym sprayem. Okazalo sie to rozwiazaniem dosc skutecznym - bo i ladniej sie przezentuje, i dodatkowo mniej drobinek kurzu czy czegokolwiek wnika w strukture koca - jest calosc latwiejsza w pielegnacji.

Caly zabieg w pierwszym przypadku konczyl sie na powyzszym, klient nie chcial zadnej maskownicy w postaci pretow, grilli itd. Sam, goly subwoofer.

Drugi przypadek, wykonany dwa tygodnie pozniej, ktory mozna ogladac na zdjeciach, jest o tyle ciekawszy, ze wystapilo pragnienie posiadania swiecacych w takt muzyki diodek, niebieskich naturalnie :D - i w dodatku musialy byc zamontowane modne ostatnio prety chroniaco-maskujace.

Pomysl wykonania oswietlenia nie obejmuje wcale skomplikowanych ukladow, nie ma tutaj nic, co mogloby sie zepsuc, potrzebowalo osobnego zasilania, nic co w jakikolwiek sposob komplikowaloby budowe i uzytkowanie.
    Zakupilem potencjometr 1kOHM/4W (wystarczy taki 1W ale nie mieli akurat) i podlaczylem go szeregowo z diodami (szesc jasnoswiecacych niebieskich LEDow). Diody sa polaczone rownolegle do zrodla zasilania, jakim jest sam wzmacniacz - w obudowie po prostu sa przylutowane do przewodow zasilajacych glosnik, jednak maksymalne prady przez nie pobierane ogranicza nasz potencjometr. Ustawilem potencjometr tak, zeby maksymalny prad przy 300W pobieranych przez glosnik nie przekraczal okolo 80 mA - jednym slowem maksymalnie nasze oswietlenie moze pobrac okolo 2,5 - 3 W. To jednak bedzie mialo miejsce tylko w piku - np. w czasie uderzenie bebna lub innego bum bum. Watpie, zeby ktos puszczal sinus i patrzyl co sie stanie... Choc wiele testowych utworow nieraz zawiera takie manewry. Nieistotne - diody nie maja prawa pasc, calosc zaczyna swiecic juz przy bardzo cichym graniu i naprawde rewelacyjnie sie sprawuje. Nawet przy bardzo duzych mocach jak na ten glosnik ladnie graduje sie oswietlenie w czasie uderzenia bebnow, diody sa bardzo szybkie wiec doskonale widzimy wszelkie, nawet chwilowe, skoki napiecia. Szesc takich diodek naprawde jasno swieci i cala membrana atakuje nie tylko basem, ale i swiatlem (jest nieco srebrnawa wiec troszke odbija swiatlo).
    Jesli ktos nie lubi punktowego oswietlenia, co w sumie nie jest przy tej ilosci diodek widoczne, moze je nieco "zzmechacic" papierem sciernym o gradacji powiedzmy 400 - uzyska bardziej rozproszona emisje.

Wykonanie - rury ze stali nierdzewnej o grubosci scianek 1mm i srednicy 8mm nawiercilem, owczesniej wyginajac pod pozadany rozstaw. Przeprowadzilem dwa cienkie i gietkie przewody - i nalutowalem diody, pozniej zaklejajac je niezawuwazalnie w otworach poxipolem.

Rury (czyli nasze prety) mozna wykanczac w sumie dwojako - albo polerujac na lustro, albo tak jak ja - przecierajac papierem sciernym gradacji 200 tylko WZDLUZ - co spowodowalo, ze nabraly matowego i nierownomiernego polysku. Lepiej sie to prezentuje, zdjecia niestety nie ukazaja wiele - jest ciemno caly dzien...
    Diodki wystaja sobie od spodu z pretow i sa nieco porozchylane, tak, zeby oswietlac w miare rownomiernie cala membrane.

Wrazenia odsluchowe:

Generalnie glosnik spelnil swoje zalozenia. Pracujac u pierwszego klienta w Oplu Zafira pod najmocniejszym wzmacniaczem ATX Boschmana wytwarzal kolosalne natezenia przy niezlej kontroli. Generalnie w tej cenie w pelni poprawny glosnik, nie mozna mu niczego zarzucic. Wytrzymuje naprawde sporo, bo ponad 300W, nieco grzeje sie wtedy nakladka przeciwpylowa (karkas ma 50mm wiec raczej to 300W byloby termicznym ograniczeniem). W tym niemalym samochodzie bas wypelnial cale auto dosc rownomiernie, naturalnie na tylnym siedzeniu bylo "trudniej" wytrzymac :) Zejscie odczuwalono-slyszalne przy otwartych oknach naprawde poraza, nieco ponizej 30 Hz konczy. Natezenia naprawde spore, zapalniczka polozna na dachu skacze na kilka cm. Naturalnie trzeba bylo poprawiac mocowanie rejestracji na tylnej klapie bo niezmiernie brzeczala, oczywiscie wycieraczka takze niezle skacze...

Drugi klient zasilal calosc jakims podobno nietanim klockiem Blaupunkt-a (jakos nie mam zaufania - niestety nie wiem jaki to model) - i tutaj bas byl nieco przyjemniejszy, troche bardziej zaokraglony i misiaty. Natezenia podobnie, delikatnie mowiac wystarczajace jak na nowa Astre kombi.

Wiadomo, ze mogloby byc jeszcze szybciej, mogloby jeszcze bardziej pompowac, wiele rzeczy by moglo - jednak w relacji jakosc-cena jest niezle, dodam jeszcze to, ze natezenia mozliwe do osiagniecia sa naprawde ogromne jak na samochod, bas slychac dobrze takze podczas jazdy. Swiatla migaja bez kondensatorow jak w stroboskopie, tyle powiem. :)

Wnioski koncowe - po prostu rzetelny glosnik bez rewelacji jednak z duzym potencjalem, spelniajacy wymogi kontrolo-natezeniowo-zejsciowe dla zestawow sredniej klasy. Tanio duzo i nie z Tesco.

Budowa, kosztorys:

Glosnik - 75 EUR

Obudowa, klej, kilka wkretow, butapren, kocyk, gniazdo glosnikowe - 28EUR

Oswietlenie (6 diodek 5mm jasnoswiecacych, potencjometr 1kOHM/4W) plus niecale dwa metry rury 8mm/stal nierdzewna - tutaj drogo, bo okolo 25 EUR

Calosc okolo 125 EUR czyli u nas w PL wycisniemy za okolo 400zl.
    No.. moze okolo 420 zl.

Czas wykonania:

- skrzynka na surowo : pierwsza 31 minut, druga 24 minuty,
    - oklejenie kocem, docinka : uuu...moze byc roznie - pierwsza 3,5 h, druga okolo 3h
    - ewentualne malowanie sprayem : okolo 30 minut przy dobrym ustawieniu, potem trzeba czekac az doschnie kilka godzin minimalnie.
    - oswieetlenie : tutaj troche sie trzeba pomeczyc, z takimi nawewrami z rurka wychodzie w sumie te 2h

Calosc po okolo 5 - 7 godzinach pracy netto powinna byc gotowa, nie liczac ewentualnego schniecia farby.

Generalnie polecam, w relacji jakosc-cena trudny do pobicia. Malenstwo, a sporo moze.

PS - zmniejszylem nieco zdjecia, powinny sie otwierac automatycznie teraz.

Fajne!
  • #2 22 Lis 2007 18:02
    Magister_123
    Poziom 32  

Tomaszo a dało by radę filmik nakręcić tego suba z diodami? Ciekawi Mnie bardzo efekt tego rozwiązania.

• #3 22 Lis 2007 18:46
    Eliminator
    Poziom 24  

Diody naprawde są super. Co do wykonania nie można sie przyczepić.

• #4 22 Lis 2007 18:47
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wlasnie jest klopot z fotografowaniem i filmowaniem tego rozwiazania, bo diody sa ultraszybkie - nie wiem jak to wyjdzie ale oczywiscie sprobuje i wrzuce gdzies na darmoche. Powiem ogolnie tak - efekt jest superancki, nie widac tego, ze diody swieca punktowo jak na zdjeciu (zrobione na sinusie 40 Hz i dlugo naswietlane, inaczej nie lapalo specjalnie :) ). Swieca tez elegancko w takt muzyki - przy duzym zroznicowaniu natezenia swiatla.

Rozwiazanie na tyle mi sie spodobalo, ze chyba strzele sobie taki mini stroboskopik (np. w ksztalcie butelki po jedynym slusznym napoju) - no banalna sprawa, prawie nie obciaza wzmacniacza, jedynie diody nie sa tanie ale tez mozna nieraz znalezc okazje.

Moglem przed robieniem zdjecia gotowca go troche odkurzyc, teraz spostrzeglem, ze jeszcze ma kupe wiorow "roboczych"...

• #5 22 Lis 2007 19:18
    Usunięty
  • #6 22 Lis 2007 19:27
    maxrider
    Poziom 20  

no wykonanie bardzo poprawne jak zawsze u Ciebie!!

PS. fajna ta płyta wiórowa!!

• #7 22 Lis 2007 19:45
    Eliminator
    Poziom 24  

A interesuje mnie jak podłaczyłeś diody do głośnika ? Bo ja mam taki zamysł zeby taki szereg diód w róznych kolorach ( zielony ,pomaranczowy i czerwony ) zrobić i żeby migały po kolei ( im wiecej mocy tym wiecej diód ) da sie tak ?

• #8 22 Lis 2007 19:46
    Wejper
    Poziom 15  

ładnie wykonane, diody chociaż niby nie dla mnie, ale asm jestem ciekaw, jak to wygląda w akcji, poproszę o filmik.

Tomaszo myślisz, że ten głośnik nadawałby się do domu?? a co, gdyby wsadzić go do jakiegoś BP??

a i jeszcze jedna rzecz, nowa seria głośników tego producenta wreszcie wygląda przyzwoicie, mam tu na myśli modele AW i AWM

• #9 22 Lis 2007 21:29
    yoji
    Poziom 14  

Wiatj, żeczywiście może być on dla każdego. Patrząc na cene, ciekaw jestem jak to gra.
    Pozdrawiam

• #10 22 Lis 2007 22:21
    melisław
    Poziom 24  

Czyżby rosła kolejna legenda? ;)

• #11 23 Lis 2007 12:54
    tomaszo

Dzieki za mile slowa :)

Eliminator - to juz wymaga nieco skomplikowanszych zabiegow. Tutaj po prostu diody sa podlaczone rownolegle do zrodla zasilania (czyli wzmacniacza) poprzez rezystor w szeregu - ktory ogranicza prad (bo przy napieciach rzedu 3V diody robilyby praktycznie zwarcie co zapewne kosztowaloby je zycie, chyba, ze jakis slaby wzmacniacz by predzej padl).

Wejper - w domu raczej go nie widze, choc naturalnie zagra calkiem niezle. Moznaby go dac w 50 litrow netto z BR pod okolo 40Hz, zagra dosc nisko, ogolnie twardawo i z w miare niezla kontrola. Tylko moze juz nie byc tak szybki z uwagi na duzy skok liniowy (choc tutaj Bl nadrabia). W BP nie ma sensu dawac, BR sie dobrze sprawdzi - przy takich skokach nie ma obaw o wytrzymalosc mocowa tak predko.

Gra niezle, w aucie naprawde przyzwoicie - oczywiscie potrzebuje pozadnego zasilania w postaci mocnego wzmacniacza, do jakichs 20 W nie ma sensu podlaczac. To jest troche Mmd do ruszenia, najlepiej pokazuje co potrafi jak dostanie 300 - 350W w piku. To wtedy naprawde natezenia nie pasuja do tak malej skrzyneczki. Przy czym wcale sie nie gubi przy wiekszych mocach co ciekawe.

Czy od razu legenda heheh... To nie jest taki hit jak BSW154II, to po prostu rzetelny glosnik. No i wazy swoje 9,5 kg :D Gra tak jak wazy, jest go troche.

Filmiki zrobilem w rozdzielczosci 320 na 200 ale 30 klatek na sek. bo przy 15tu bylo kiepsko widac... I tak nie nadaza. Wrzucam najpierw na probe tak, potem postaram sie wladowac na jakas darmoche do szybkiego zassania.

Wlasnie sprawdzilem - i ladnie filmiki sie ssaja bezposrednio z elki, potem pozwalaja sie zobaczyc w miniokienku. Mysle, ze te dwa pokazuja co trzeba - jesli chcecie, to moge zrobic wiecej (jeszcze przez pare dni, potem bedzie odebrane - i tak sie spoznia klient) z Waszymi kawalkami, zebyscie mogli porownac jak bedzie "u was" :)

Myslicie, ze z jakas elektronika byloby lepiej? Nie jestem zwolennikiem diodek i jak dla mnie to az za bardzo daje...

• #12 23 Lis 2007 16:31
    firemanWLKP
    Poziom 20  

Szacuneczek ładnie to wyszło i te diody nawet ciekawie wyglądają :)

• #13 04 Gru 2007 11:13
    Pogromca
    Poziom 15  

Napisz troszeczke jak ten głośniczek gra schodzi ładnie .

• #14 09 Gru 2007 13:59
    tomaszo

Jak gra... Gra raczej twardawo, ma moze nieco sklonnosci "pudelkowego" brzmienia. Nadaje sie glownie do auta wlasnie w malych i dosc wysoko strojonych obudowach BR. W samochodzie potrafi zejsc bardzo nisko i wytwarza duze natezenia przy niezlej kontroli. Nie gra jednostajnym "luuu" - jak na cene zroznicowanie jest dobre. Potrzebuje troche mocy, zeby pokazac co tak naprawde potrafi - ale po jej dostarczeniu az dziw bierze, ze z tak malego pudelka uzyskujemy takie natezenia.
    Dosc wytrzymaly mocowo - to zapewne za sprawa duzego wychylenia liniowego jak i podwojnego, dolnego zawieszenia.

Co mozna powiedziec - no za ta cene to dosc rzetelna jednostka z przeznaczeniem glownie do auta we wspomnianych malych objetosciach BR, w domu tez by sie sprawdzil - tylko dajac go w 50 - 60 litrow uzyskamy niezle zejscie i przyzwoite natezenia, ale nieco pogorszymy kontrole. Tez sie moze podobac, napewno w relacji jakosc-cena nie jest zly.
    Nie jest to jednak ta klasa brzmienia co BSW154II, mimo, ze skok pojemnosciowy podobny.

• #15 09 Gru 2007 20:13
    Pogromca
    Poziom 15  

Tak wiem obecnie nie miałem okazji usłyszeć przmienia tego o to modelu głośnika jaki masz . Ja przystałem obecnie w domu na subwooferze Ravemaster BSW 124II jest okej . Za tą cene trudno szukać lepszego lecz w kinie no nie jestem zadowolony . Cos za cos albo muza albo kino

• #16 10 Gru 2007 11:04
    tomaszo

No powiem Ci, ze to sie pieknie laczy wlasnie w modelu BSW154II... :) Za bardzo skromna cene w gruncie rzeczy.

Wyzszy poziom zaczyna juz slono kosztowac.

• #17 23 Cze 2008 18:56
    kitkat
    Poziom 12  

Tomaszo - robię subwoofer na tym głośniku, ale w wersji domowej. Mam pytanie czy wstawiałeś usztywnienia oraz czy pojemność netto 45l wystarczy dla tego głośnika w warunkach domowych. Wzmacniacz Matronix WXP3K moc 300wat.

• #18 23 Cze 2008 23:28
    pop6
    Poziom 15  

Gratuluję rozsądnego (czyt.dobrego) strojenia!!!
    (dot.car audio)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME