Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efektowna lekcja o efekcie naskórkowym.

michal2666 22 Lis 2007 21:40 9294 13
  • Efektowna lekcja o efekcie naskórkowym.
    Mój kolejny projekt, który publikuję na łamach naszego Portalu dotyczy wysokich napięć. Jest związany z cewką tesli w wersji elektronicznej, którą już kiedyś prezentowałem ale teraz ją ładnie zmontowałem w jedną całość. Na mojej stronie internetowej pod adresem: www.portalnaukowy.edu.pl w dziale wysokie napięcie w ostatnim projekcie: Harce z WN pokazałem m.in efekt naskórkowy czyli nie wnikanie prądów o wysokiej częstotliwości w głąb przewodników a w tym przypadku mojej ręki.

Fajne!
  • #2 22 Lis 2007 22:06
    comer3
    Poziom 27  

Witam!!
    Ze zdjęcia wnioskuję, że toroid wykonałeś z dwóch sklejonych misek.. :) W związku z czym powstałą bryła przypomina bardziej kulę (dla kuli zmienia się rozkład pola elektromagnetycznego) niż torus - lepsze efekty uzyskasz dla gładkiego toroidu (wykonanego np z giętkiej rury..:) ) Ale to tylko tak na marginesie - tak poza tym, to bardzo udany projekt.. :-)
    Pozdrawiam!!

• #3 22 Lis 2007 23:42
    Krokus22
    Poziom 19  

Gratuluję konstrukcji: widzę sstc i vttc. Jaką lampę zastosowałeś?

• #4 23 Lis 2007 00:07
    RaDiK_88
    Poziom 14  

Witam wspaniała konstrukcja sam chciałem coś takiego zrobić ale jeszcze wszystko przed mną ma pytanie jakiej mocy jest ten transformator ?? i na jak odległość ok emituje "błyskawice"

Pozdrawiam

• #5 23 Lis 2007 07:24
    michal2666
    Poziom 20  

To nie jest VTTC tylko SSTC, może zmyliła ta świecąca bańka na jednym ze zdjęć, to nie lampa tylko mały laser He-Ne, który zbliżyłem do pracującej cewki, powstające promieniowanie EM wzbudza gaz w nim i świeci.
    Co do mocy to jak na razie podkręcałem ją do 700 W przy takiej mocy pobieranej, wyładowania do powietrza mają długość ok 10 - 15 cm ( w zależności od wilgotności powietrza). Można wyciągnąć z niej ponad 1 KW ale już raz przebiła mi się iskra z uzwojenia wtórnego na pierwotne i musiałem przewijać cewkę a to nie jest przyjemne zadanie.

• #6 23 Lis 2007 09:36
    mlody91
    Poziom 20  

Widać że przyłożyłeś się do projektu. Powiedział bym że wykonanie jest profesjonalne. Takie urządzenia powinno się pokazywać na lekcjach fizyki aby pokazać że prąd niezawsze jest niebezpieczny ;)

• #7 23 Lis 2007 11:53
    TheWiktus
    Poziom 18  

Powinieneś zabezpieczać rękę folią aluminiową ,co prawda prąd niebezpieczny nie jest ,ale za to można się poparzyć.

• #8 23 Lis 2007 13:30
    kasaidolar
    Poziom 19  

Wykonanie bardzo staranne. Jak wygladalo nawijanie uzwojen? Ile tego i jakim przewodem?
    Pozdrawiam!

Dla mnie 5/5 !

• #9 23 Lis 2007 15:37
    arek59
    Poziom 29  

ja robiłem też podobny projekt ale na cewkach od telewizora. Ja niezastosowałem techniki wysokiej częstochliwości tylko wyzwalacze jak w stroboskopach. Pracuje na częstochliwości 5Hz. Doknięcie ręką mocno boli, jest takie szarpnięcie że aż się krzyczy z bulu.

• #10 23 Lis 2007 16:09
    BartekWB
    Poziom 27  

Jak zwykle przygotowałeś swój projekt summienie i starannie, podoba mi się, wogóle bardzo lubię wszystkie Twoje projekty.

• #11 23 Lis 2007 19:38
    michal2666
    Poziom 20  

arek59 napisał:
    ja robiłem też podobny projekt ale na cewkach od telewizora. Ja niezastosowałem techniki wysokiej częstochliwości tylko wyzwalacze jak w stroboskopach. Pracuje na częstochliwości 5Hz. Doknięcie ręką mocno boli, jest takie szarpnięcie że aż się krzyczy z bulu.

Hm ... czegoś takiego nie radził bym dotykać ! podejrzewam że jak w stroboskopie gromadzisz ładunek elektryczny i rozładowujesz przez pierwotne uzwojenie cewki transformatora TV. Taki ipmuls WN ( w zależności od pojemności kondensatora) może być nawet śmiertelny. Zabija nie wysokie napięcie lecz wzbudzony przepływ prądu przez ciało. Zwłaszcza taki impuls może wybić serce z rytmu i nawet je zatrzymać.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie ręki folią Al to tak się robi, takie wyładowania "nie kopią" ale naprawdę parzą, na dłoni są wypalone kropeczki, to tez nie bardzo boli bo przypala się naskórek ale mocno śmierdzi :D

Nawijanie uzwojeń:D to żmudne zajęcie. Trzeba robić to ręcznie. Drut to chyba Φ0,3, potem wielokrotne lakierowanie.

Dzięki wszystkim za miłe słowa, to świetny napęd do dalszych projektów. Niedługo będzie następny:D

• #12 23 Lis 2007 20:40
    daroslav15
    Poziom 15  

Witam. Świetna konstrukcja, moje gratulacje,widać włożony spory nakład pracy. No i zazdroszcze zaplecza technicznego :). Pozdr

• #13 23 Lis 2007 22:21
    pimpek_1991
    Poziom 9  

Witam. Zajefajna sprawa też musze coś takiego kiedyś zrobić. Pozdrawiam

• #14 24 Lis 2007 06:34
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

To nie jest efekt naskórkowy. Efekt ten daje się powiedzmy "obserwować" w przewodnikach o małej rezystywności, między innymi w metalach.

Głębokość wnikania [m] opisana jest wzorem:
    $$d = \sqrt{\frac{2 \rho}{\omega \mu}}$$
    gdzie:
    $$\rho$$ - rezystywnosć materiału
    $$\omega$$ - pulsacja (2 * PI * f, gdzie f to częstotliwość)
    $$\mu$$ - bezwzględna przenikalność magnetyczna materiału.

Zakładamy $$\rho = 20 \Omega m$$, jest to rezystywnosć tkanki wewnątrz klatki piersiowej, źródło: http://www.biomedical-engineering-online.com/content/1/1/7
    $$\omega = 2 \Pi \cdot 100kHz = 628 \cdot 10^3 rad/s$$
    $$\mu = 4\Pi\cdot 10^{-7} H/m$$, zakładamy jak dla próżni, ciało człowieka mozna uważać za diamagnetyk.
    $$d = \sqrt{\frac{2 \cdot 20 \Omega m}{628 \cdot 10^3 rad/s \cdot 4\Pi\cdot 10^{-7} H/m}} = 7.1m$$
    Głębokość wnikania 7.1m... Do tego założona częstotliwość jest dość wysoka nawet jak na SSTC. Rezystywność skóry będzie jeszcze większa, tym samym jeszcze większa będzie głębokość wnikania.

To że nie czuć bólu, spowodowane jest zbyt małą szybkością procesów zachodzących na membranach komórek nerwowych odpowiedzialnych za odczuwanie bólu i propagację impulsów nerwowych. Jony biorące udział w tych procesach (przewodnictwo ma tutaj charakter jonowy, a nie elektronowy) nie "nadążają" za zmianami potencjału.

Gdyby występował efekt naskórkowy, to płynął by prąd o małym natężeniu. Tak jednak nie jest, na co najlepszym dowodem jest wypalanie skóry w miejscu "kontaktu". Natężenie to jest dosć duże, nawet przy mogącym mieć śmiertelny skutek porażeniu napięciem 230V w tak krótkim czasie nie powstają tak głębokie oparzenia.
    Przepływ prądu o tak dużej częstotliwości nie stanowi zagrozenia dla serca takiego jak przepływ prądu o częstotliwości 50Hz, czy prądu stałęgo, bo mięśnie, podobnie jak układ nerwowy, nie będą reagowały na tak szybkie zmiany potencjału. Nie znaczy to oczywiście że takie eksperymenty są bezpieczne. Mimo dużej częstotliwosci jakieś reakcje elektrochemiczne zachodzić będą, dużo wolniej wprawdzie, ale jednak. Problem w tym, że produkty tych reakcji, oraz produkty rozkładu tkanek są toksyczne.

http://en.wikipedia.org/wiki/Solid_state_Tesla_coil#The_skin_effect_myth

Proponuję powtórzyć ekspetyment z amperomierzem prądu zmiennego potrafiącym mierzyć prąd o tej częstotliwości, albo z szeregowym rezystorem i do tego oscyloskop.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo