Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SuperStar 3900 i herzmiarka

bzyzio 22 Lis 2007 23:40 6773 7
  • #1 22 Lis 2007 23:40
    bzyzio
    Poziom 12  

Witam!
    Mam problem z podłączeniem częstoliwościomierza do SuperStara. Oczywiście podłączam się do p-ktu TP3(rezystor R74), przez pojemność 22pF, przewód ekranowany, zakończony gniazdem BNC. Miernik MC 66 firmy MJM. (Miernik pracuje z Jacksonem bez żadnych kłopotów i jest super.) Po podlutowaniu przewodu przewodu do TP3 (przewód bez zwarcia żyła - ekran), mam zakłócenia w odbiorze, a wskazywana częstotliwosć jest przypadkowa, niestabilna, po odlutowaniu wszystko jest ok. W postach, odnośnie podłączenia są odwołania do Alana 87, jednakże w otoczeniu p-ktu TP3(L18 do R74) Alana i SuperStara są małe różnice, tak wynika ze schematu. W Alanie jest w szeregu dioda indukcyjnosć i do masy pojemność. Czy w SuperStarze jest to właściwy p-kt do podlączenia miernika, czy trzeba coś zmodyfikować, czy ja popełniam jakiś faul?
    bzyzio

• #2 23 Lis 2007 07:16
    sq6ade
    Poziom 40  

Dobry punkt - może miernik ma uszkodzone wejście?
    Mój miernik podłączam przez kondensator 10pF i działa znakomicie przy RX i TX we wszystkich emisjach.
    Z zakłóceniami od miernika musisz się liczyć - taki urok. Np taki Galaxy Pluto ma fabrycznie montowany wyłącznik częstościomierza który trochę przysiewa.

Zobacz .. tak podłączyłem na próbę:

Efekt:
    (Oryginalna miarka w Galaxy jest uszkodzona)

Link

• #3 24 Lis 2007 01:08
    bzyzio
    Poziom 12  

Witam.
    Dzięki za za zdjęcia. Gniazdo BNC jest zamontowanne z tyłu do aluminiowewego chasis (w pobliżu gnizda antenowego. Ekran podłączony jest tylko z jednej strony do gniazda BNC. Gorąca żyła porzez 22pF jest podłączona

Dodano po 21 [minuty]:

jest do gniazda BNC. Takie połaczenie powoduje już zakłócenia w odbiorze. Identyczne połączenie mam w Jacksonie i wszystko jes ok. Po odłaczeniu ekranu od BNC SuperStar pracuje normalnie. Miernik jest ok. Wyglada mi to na jakiS konflikt mas. sq6ade jak masz zamontowane gnizdo i gdzie.
    bzyzio

• #4 24 Lis 2007 16:54
    sq6ade
    Poziom 40  

To co na focie to miernik testowo podłączony wprost do radia - bez żadnego gniazda w obudowie. Standardowo - docelowo montuję gniazdo DIN 5-PIN i nim wypuszczam wszystkie sygnały do skali cyfrowej oraz zasilanie - odpowiednio odsprzężone dławikami i kondensatorami. Nie sądze żeby koniecznością było stosowanie złącza współosiowego dla sygnału do miernika.
    W poniedziałek wrzucę fotke.

• #5 26 Lis 2007 08:44
    sq6ade
    Poziom 40  

Tak gniazdo zamontowane jest w President Jackson (widać dławiki i kondensatory):

Tak wygląda z tyłu radia:

• #7 27 Lis 2007 21:41
    bzyzio
    Poziom 12  

Witam.
    Dzięki za foty. Częstotliwościomierz w SS 3900 już działa. Po podpowiedzi kol. Michała z Forum, zwarłem masę układu (-), z obudową. Założyłem mostki na kondesatorach ceramicznych tj. C108, C200 - C204, C506. Po tym zabiegu, po podłączeniu, przewodu w ekranie, przez kondensator np: 16pF do TP3(R74) i gniazdo (u mnie BNC), wszystko jest ok, odbiór niezakłócony. Mój MC66 z preskalerem działa wyśmienicie. Nawet mam subiektywne odczucie, jakby radio pracowało lepiej.Takie zabiegi w Alanie 87, Jacksonie i wielu innych, przystosowanych do pracy w mobilach, wyeliminują stosowanie różnych układów odkłócających przy pomiarach częstotliwości, bądź innych. Masy układu mobilowych radii zostały odizolowane od obudowy prawdopodobnie dlatego, że mogą być jeszcze eksploatowane samochody z plusem na masie.
    73.bzyzio

• #8 27 Lis 2007 22:14
    sq6ade
    Poziom 40  

Masa "pomiarowa" dla miernika to masa galwaniczna radia "złapana" w okolicy punktu PP3 (masz na fotce). Nie trzeba deizolować galwanicznie masy CB z masą jego obudowy - lekko okaleczyłeś strukturę tego CB zwierając te kondensatory !!!

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson