Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz Zelmer 102b (jamnik) - jak rozebrać turbinę

movzx 23 Lis 2007 00:44 4719 3
  • #1 23 Lis 2007 00:44
    movzx
    Poziom 39  

Witam,
    Wygrzebałem ostatnio w domu zabytkowego Zelmera 102b, którego wykorzystywałem jako dmuchawę (do czyszczenia komputerów i innych rzeczy) - tyle że po pewnym czasie zaczął mnie niepokoić bzyczący dźwięk dochodzący z silnika.
    Po rozebraniu sprzętu okazało się że jedna ze szczotek jest ukruszona, a przez 25 lat pracy między lamelkami zgromadziły się spore zapasy grafitu... wszystko wyczyściłem, szczotki zamierzam dziś kupić, problem w tym że niebacznie odkręciłem obudowę silnika od turbiny. W środku (w turbinie) ktoś sprytny zaprojektował nakrętki, które rzecz jasna pospadały. Udało mi się je połapać, ale nie ma mowy o dokręceniu. Wygląda na to że muszę rozebrać obudowę turbiny (zrobioną w formie 3 zaprasowanych na sobie "puszek") i dopiero wtedy uda mi się dokręcić te śruby.
    Pytanie - jak rozebrać turbinę? Pamięta ktoś jeszcze ten odkurzacz?
    Z góry dziękuję za pomoc.

0 3
  • Pomocny post
    #2 23 Lis 2007 10:13
    maciejka31
    Poziom 15  

Witam z opisu wynika że jest to silnik RH więc pośrodku obudowy turbin jest jest coś w rodzaju garba musisz wkrętakiem oprzeć o ten garb i młotkiem uderzać w wkrętak aż pokrywa zejdzie natomiast drugą pokrywę ściąga sie inaczej najlepiej nożem lub cienkim wkrętakiem musisz się wbić pomiędzy obudowę a spód a potem ją zdjąć wrazie pytań 668-18-75-92

2
  • Pomocny post
    #3 23 Lis 2007 15:10
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Silnk RH 5550. Obudowę turbiny ściąga się uderzając w pokrywę która je osłania. wkrętak i młotek. później trzymając za wirnik który oczywiście po ściągnięciu obudowy silnika którą odkręciłeś odkręcasz nakrętkę i ściągasz turbinki. PAMIĘTAJ O ICH DOKŁADNEJ KOLEJNOŚCI I PODKŁADKACH. Reszta pójdzie ok. Przed skręceniem silnika sprawdź jeszcze stan łożysk, czy nie mają luzów i czy nie są "suche". Składasz w odwrotnej kolejności.
    pozdrawiam

0
  • #4 23 Lis 2007 23:34
    movzx
    Poziom 39  

Dziękuję za pomoc, udało mi się rozłożyć i złożyć, i nic (chyba) nie ucierpiało :) Łożyska wymieniłem bo miały straszne luzy. Jutro uruchomię i okaże się czy jeszcze działa ;)
    Pozdr.

0
  Szukaj w 5mln produktów