Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alarm DSC ? Uzbrajenie - pusty budynek

Krisek 25 Nov 2007 00:48 4851 53
Optex
 • Helpful post
  #31
  wowerman
  Level 23  
  Uważam,że kontrola dostępu to nie jest rozwiązanie.Zawsze znajdzie się jakaś osoba nie zliczona przez KD lub ktoś wejdzie bocznym wejściem lub sprzątaczka zapodzieje kartę.Przykładów można podać wiele.Co jak KD się uszkodzi i nie wyda warunku do uzbrojenia systemu alarmowego?Bez KD można się obyć czasowo a bez SA nie bardzo.
  Jedyny problem to udowodnić systemowi że budynek na 100% jest pusty lub przekonać użytkowników do jego uzbrajania.
  Pytanie do autora i innych.Czy nie lepiej podzielić system na strefy,dać sumę logiczną uzbrojeń poszczególnych stref i wtedy dla ostatniej małej strefy postawić warunek do uzbrojenia np wejścia do budynku.Rozbrojenie mogłoby być sterowane timerem oczywiście przy uwzględnieniu dni wolnych,świąt,itd.
  Do DSC lub Satela można podłączyć drukarkę np Kafka czy Mefka,która będzie drukować zdarzenia.Wtedy mamy informacje kto nie uzbroił swojej części systemu.
  Co do co do monitowania komputerów to nie możemy tak działać bo rozbudowujemy system,podłączamy go do innych co zwiększa liczbę pomyłek,itd.
  Ma tu udział czynnik ludzki,błędy ludzi.
  Mam jeszcze jedno pytanie.Czy ostatnia osoba wychodząca z budynku wie ,że jest ostatnia?
  Właśnie wpadłem na pomysł.Dlaczego nie nakazać ostatniej osobie uzbroić systemu kiedy reszta stref czuwa i została strefa wej/wyj.Można wysterować wyjście w systemie by dawało sygnał " uzbrój mnie",rodzaj buzera+ optyka przy wyjściu z budynku.Takiego sygnału chyba nie da się przegapić.Po uzbrojeniu sygnał się wyłącza.
 • Optex
 • Helpful post
  #32
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #33
  wowerman
  Level 23  
  Sharp,wszystko dobrze ale załóżmy ze jakaś osoba będzie mało nieruchoma( czujka nie naruszy się),system uzbroi się i delikwent uruchomi alarm.
 • Optex
 • Helpful post
  #34
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #35
  wowerman
  Level 23  
  Poczekajmy co autor odpisze .
 • #36
  Krisek
  Level 17  
  liczylem jednak ze mozna zastosowac czujki ktore nie tylko reaguja na ruch a naprzyklad na cieplo :) niewiem nieznam sie
 • #37
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #38
  Robkowy
  Level 13  
  Proponuję zrobić tak:
  zaprogramować system tak, a żeby uzbroił się po 10 min od ostatniego naruszenia czujki. Natomiast same czujniki zprogramować jako typ wejścia/wyjścia.

  Nawet jeżeli pracownik niebędzie widziany przez czujnik w czasie 10 min i system się uzbroi, to klawiatura zacznie sygnalizować potrzebę rozbrojenia alarmu. Jeżeli sama klawiatura może niebyć słyszalna na całym obiekcie, można zastosować sygnalizator świetlny lub akustyczny.
 • #39
  wowerman
  Level 23  
  Wszystkie czujki jak wej/wyj?Dajesz złodziejowi czas.Sygnalizator na cały obiekt?Hm.myślę ze nie jest to dobra opcja.Użytkowicy ciągle będą myślec ,że to alarm się włącza albo np:coś piszczy kiedy pracują .
 • #40
  Robkowy
  Level 13  
  To w takim razie zinstalować zewnętrzne bariery podczerwieni wzdłuż okien. Ustawić je jako 24h.

  Tylko niewiem co zrobić z drzwiami. Jeżeli są zamykane tylko przez zamek ekelektro magnetyczny, to założyć na nie czujnik udarowy (inercyjny). O ile jest dobry samozamykacz to ustawić go jako 24h.
  Jeżeli drzwi są szkalne, to do inercji dołożyć glassbrake.
 • #41
  793DF
  Level 14  
  Mysle ze jest to droga do nikąd....czasami inwestorowi nalezy odpowiedzieć wprost że jego pomysły i bezpieczeństwo nijak nie idą w parze a solidny instalator nie powinien podejmować się takich zadań w których nie jest w stanie zrealizować celu za który bierze pieniądze-zapewnienie przynajmniej podstawowego bezpieczeństwa obiektu. To tak jakby jakaś pani ucząca sie skakać na spadochronie zarządała od instruktora aby jej spadochron przykroić tak aby mieścił się do damskiej torebki(bo z tradycyjnym nie wygląda twarzowo) i jednoczesnie pozwolił jej bezpiecznie wylądować.....solidny instruktor raczej nie pozwoli na to:D
  I tyle...
 • #42
  wowerman
  Level 23  
  No cóż,nikt nie chce urazić autora tematu.Jak widać staramy się podawać rozwiązania pewne,skuteczne i choć podobne do pomysłu.
  Drogi autorze tematu.Czy jakaś opcja zabezpieczenia podanego przez nas wydaje się sensowna dla ciebie?
  Jeśli nie to może być problem ze znalezieniem kogoś kto tak system ustawi by wziąć za to odpowiedzialność.
  Może jakiś kompromis miedzy tym co system alarmowy ma robić a tym co użytkownicy?
 • Helpful post
  #43
  telesystem
  Level 22  
  Może zrobić małą portiernie i zatrudnić osobę (emeryt-milicjant) i zrobić mu kilkunastodniowe - szkolenie z zazbrajania i rozbrajania systemu...
  Zamontować napadówke, zrobić kod przymusu (jak jest monitoring) i problem rozwiązany, taki sposób wydaje sie skuteczny i pewny, można też upoważnić jedną osobę (administrator) do takiego obowiązku nawet robiąc to zdalnie po wcześniejszej weryfikacji obecności w obiekcie, bardziej wymyślne sposoby w praktyce sporo wprowadzą zamieszania i szkód a zasada jest taka ze jeśli system zaczyna być uciążliwy dla otoczenia to po prostu przestaje sie go używać, to tylko moje przemyślenia ale może warto sie nad tym zastanowić.
  Pozdrawiam
  Michał
 • #44
  Krisek
  Level 17  
  Tak panowie jestem bardzo wdzieczny za pomysly - niektore znich napewno zostana wykorzystane !
  Zatrudnienie osob "3" niewchodzi w gree niechodzi o koszta.....

  Alee dziekuje serdecznie za pomysl ....

  pamietajmy ze odpowiedzialnosc.... odpowiedzialnoscia wszystko jest ubezpieczone

  Alarm poprostu jako dodatek ...
 • #45
  s6spn6
  Level 24  
  Kolego dzięki tobie znów zasiadłem do instrukcji centrali ;)

  i wymyśliłem ci sposób... ;)

  Wstawić centrale z DSC seria Pc1616 lub PC18xx.

  i zrobić Włączenie automatyczne.... Włączenie nastąpi automatycznie po upłynięciu zaprogramowanego czasu od momentu naruszenia linii opóźnionej (np. drzwi) jeśli w pomieszczeniach chronionych nie ma ruchu

  co do rozbrajania automatycznego pozostaje zaprogramować wyjście PGM jako włączony/wyłączony i do tego zegar czasowy który będzie powiedzmy o godzinie 7 rozbrajał system jeśli przekaźnik (na wyjściu pgm) jest załączony (załączony w momencie uzbrojonego systemu)

  i to z mojej strony jest najlepsze
 • #46
  wowerman
  Level 23  
  timer musiał by być z uwzględnieniem dni wolnych od pracy.Załóżmy ,że wychodzi przed ostatnia osoba przez drzwi( linia opóźniona-włączająca czuwanie) ale nadal ktoś jest w budynku(bez ruchu w danym momencie).Co dalej?
 • #47
  s6spn6
  Level 24  
  wszystko zależy od tego jak masz usytuowane czujki jeśli masz w każdym pomieszczeniu to Bedzie łapał ruch wszędzie... co maja do tego dni wolne jeśli sobota niedziela jest niepracująca to budynek uzbraja sie w piątek... a zegar czasowy rozbraja dopiero w poniedziałek a jeśli ktoś jest bez ruchu w budynku to znaczy ze albo nie żyje albo śpi... :) wiesz można gdybać jakby ktoś się nie ruszał niemów mi ze jeśli nastawisz czas bezruchu na 10-15 minut to nikt się nie ruszy w te 10-15 minut bo w to nie uwierzę Nawe siedzący przy biurku rusza ręka jak pisze…
 • #48
  kasprzyk
  Electrician specialist
  s6spn6 wrote:

  .....Nawe siedzący przy biurku rusza ręka jak pisze…


  no i?? ;)

  czy ruszanie ręką zawsze oznacza wyzwolenie czujki ? Nawet przy czujkach kurtynowych, montowanych we wnękach okien, gdzie pole jest stosunkowo niewielkie, jednym ruchem ręki nie od razu czytaj: nie zawsze wyzwolisz alarm, a co dopiero przy typowych czujkach, które są umiejscowione kilka, kilkanaście metrów od obiektu.
  Zapominasz także o tych zasypiających od zmęczenia, ;) , o tych co tylko czytają lub wpatrują się w monitor, o tych skupionych w kibelku :)

  pzdr
 • #49
  s6spn6
  Level 24  
  dlatego napisałem "wszystko zależy od tego jak masz usytuowane czujki jeśli masz w każdym pomieszczeniu to Bedzie łapał ruch wszędzie" jeśli masz dobrze ustawione to i ruch reki ci wyłapie... :p
 • #50
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Wybacz, ale nie ma czujki, która będzie łapać ruch "wszędzie" (ze wskazaniem na ruch ręki)
  niech się inni wypowiedzą
  pzdr
 • #51
  s6spn6
  Level 24  
  masz 50% szans ze ci złapie... w ciągu 10-15 minut nalewno cie złapie chodzisz raz !
 • #52
  wowerman
  Level 23  
  Czujki mają odpowiednie algorytmy,nie zawsze działają dobrze.Odnośnie timera.Nie wiemy czy ktoś nie przyjdzie do pracy w sobotę,raz na 2 tyg,może nieregularnie.
  Działania człowieka są nie przewidziane. Nie można ograniczyć swobody dla pracowników.Moim skromnym zdaniem system alarmowy należy kontrolować ludzką ręką.
 • #53
  piotr-heretic
  Level 11  
  Osobiscie mysle ze kazdy z pomyslow ma wade,ciezko w tym temacie znalezc pewne rozwiazanie biorac pod uwage to iz autor nie chce szkolic ludzi.Ja wychodze z załozenia ze system jest po to zeby wymusic na uzytkowniku pewne zachowania,dla zwiekszenia bezpieczenstwa,problem w tym zeby zaprogramowac system tak aby uzytkownik mial jak najlatwiejsza obsluge.Moja propozycja jest taka:centrala nie Dsc tylko Satel Integra kazdy pokoj to oddzielna strefa z klawiatura.kazdy z uzytkownikow ma kod ktorym rozbraja swoja strefe gdy do niej wchodzi.wbija cztery cyfry i potwierdza #.Nie jest to duzy klopot.Uzbraja 0 i #-proste mysle,nie trzeba tu duzego szkolenia.pytanie teraz skad ostatni uzytkownik ma wiedziec ze jest ostatni?Tego sie przeskoczyc raczej nie da.ktos podal pomysl zeby dac jakis sygnalizator,rozwiazanie to nie jest glupie.Jesli wszystkie strefy zostana uzbrojone to jaks lampka przy wyjsciu zacznie mrygac ale tu tez trzeba uzytkownika poinformowac o tym co ta lampka oznacza.jesli to zrobimy to wystarczy zamontowac czujnik stanu zamka.Ostatni wychodzacy wie ze musi zamknac drzwi na klucz.Czujnik stanu zamka podlaczamy do centrali i programujemy go jako linie klucz,linia ta uzbraja nam korytarze w budynku.Mozna tez zamiast klawiatur zamonyowac w kazdych drzwiach wejsciowych do strefy taki czujnik,jesli nie to zdaje sie ze sa takie zamki z kontrola stanu.Ciekaw jestem co na to powiecie.....Pozdrawiam


 • #54
  wowerman
  Level 23  
  Pomysł z czujnikami stanu zamka dobry.Niestety autor nie do końca dał nam odpowiedź ile jest pomieszczeń,drzwi,itd.Nie wiemy Czy każdy użytkownik będzie chciał uzbroić swoje pomieszczenie.Trochę drogie rozwiązanie z tymi klaw.Ja już wcześniej dawałem podobny pomysł.By podzielić budynek na strefy.Ostatni ze swojej strefy uzbraja,potem można wydzielić ostatnią strefę jako wyjście/wejście,uzbrajaną sumą logiczną pozostałych po ustawionym czasie i braku naruszeń w strefie końcowej.Proste?Rano system się rozbraja z timera lub z ręki.