Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie silników trójfazowych

23 Lis 2007 10:17 1992 10
  • Poziom 9  
    Jakim układem elektronicznym zasilić uzwojenie silnika trójfazowego o mocy ok.50W i najlepiej z regulacją prędkości obrotowej.
  • Poziom 28  
    Cześć.Do zasilania takich silników jest urządzenie o nazwie Falownik.
  • Poziom 28  
    Albo inaczej - przemiennik częstotliwości. ;-)
    Widziałem jeszcze sterownie fazowe, ale z pomiarem prędkości obrotowej i regulowało się "poślizg" silnika do zadanej prędkości. Inna sprawa, że to jakby zabytkowe rozwiązanie. ;-)
  • Poziom 28  
    I tu jest pewna drobna nieścisłość... ;-)
    Takie układy o jakich pisałem funkcjonowały w rzeczywistości i spełniały swoje zadanie, więc nie tylko falownik. Na tej samej zasadzie działają (stosowane do dzisiaj 8-o) regulatory prędkości obrotowej wiatraka w wychodku. ;-) Różnica - moc i jedna a nie trzy fazy.

pzdr
  • Poziom 9  
    Super że jest odzew, podajcie jakieś konkretne rozwiązanie np.schemat, opis itd. żeby można było coś z tego zrobić a nie tylko "falownik" jak to działa?
  • Poziom 28  
    Falownik będzie najsprytniejszy. Patent z regulacją mocy przy 50kW jest mniej ekonomiczny jak na te czasy, troszkę jakby "dywagacje na temat..."
    Poguglaj choćby Altivar, VLT, FreqrolVectron, Taian... Masa falowników do wyboru.

pzdr
  • Poziom 11  
    W temacie jest 50W a nie 50kW - dla 50kW oczywiscie falownik, ale dla 50W to raczej cos tanszego i prostszego.
  • Poziom 28  
    O kurka. ;-) Sorka, mój błąd. Przyzwyczaiłem się do większych mocy. ;-)

Do 50W warto spróbować czegoś na zasadzie ściemniacza do oświetlenia. Ostatnio widziałem taki wynalazek w urządzeniu do zwijania rękawa folii. Wic polegał na tym, żeby nie zerwać rękawa. Maszyna poprzedzająca podawała z pewną prędkością materiał, regulowało się naprężenie folii, a co za tym idzie prędkość obrotową silnika zwijającego na rolkę. No, mniej więcej - wiadomo o co idzie.
    Jak obciążenie mechaniczne silnika ma charakter liniowy, to można się pokusić o taką metodę regulacji. Jedna faza na sztywno, dwie regulowane. Najtaniej i chyba najłatwiej - kupujesz dwa ściemniacze i potencjometr w wersji "stereo". ;-)
  • Poziom 9  
    Tak naprawdę to chodzi mi o zasilenie uzwojeń trójfazowego silnika (stojana) w celu uzyskania wirującego pola magnetycznego, który bedzie kręcił dipolem w mieszadle magnetycznym. Uzwojenia są trójfazowe więc rozmieszczone co 120 stopni, więc potrzebuję schemat sterownika, który wytworzy impulsy prądu stałego przesunięte o 120 stopni względem siebie, oczywiście z regulowaną częstotliwością. Jeśli ktoś ma taki schemacik to bardzo bym o to prsił.
  • Poziom 28  
    Poszukaj na elektrodzie "falownik VLT 2" w formacie djvu - powinno cię zadowolić.

pzdr