Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nadajnik-zmiana częstotliwości

nie_nie_nie 20 Kwi 2005 09:51 9013 35
 • #32
  sp5wcx
  Poziom 33  
  kamil725 napisał:
  Słuchacie! Zbudowałem nadajnik 1W ze stronki http://republika.pl/nadajnikifm/pliki/glowna.htm,
  ale generator mam z NE! On nie ma mocy! Żarówka nie świeci, opornik też się nie grzeje!
  Zbudowałem dopałke 6W ze stronki http://republika.pl/nadajnikifm/pliki/glowna.htm,
  i moc jest taka sama! zmieniałem tranzystory i też jest to samo! Co jest!
  POMOCY! Kamil725@poczta.onet.pl


  Popraw najpierw link do schematów, a potem dołącz do układu zasilanie.
 • #33
  szerloc1
  Poziom 18  
  witam wiesz stary ale moze ty zle stroisz bo na zarowke to nie bardzo zarowka ma napewna inna inpedancjie i nadoodatek ma jakas indukcyjnosc pozatym jak zarowka zacznie siecic to napewno zmini ona swoja opornosc wiec sprubuj zlazyc sztuczne obciazenie z opornikow MLT bo takie stojenie to wzasadze nie stojenie pozdrawiam
 • #34
  Andrzej L.
  Poziom 27  
  bobeer napisał:
  A wg.mnie przyczyna takiej zmiany czestotliwosci jest zmiana dopasowania slabo odseparowanego od pierwotnego generatora stopnia koncowego

  Dobrze prawisz.
  Istotnie ten układ jest strasznie kulawy.
  Zbyt mocne sprzężenie generatora z pseudoseparatorem na mosfecie.
  Porządny separator miałby wyjście ze źródła a nie z drenu.
  Kolejna przyczyna pływania to z tego co widzę dość ostro śrubowany generator - pracuje z dość dużym prądem kolektora co powoduje grzanie się struktury tranzystora, co za tym idzie zmiana pojemności złącz i dodatkowe płynięcie.
  Następna wada to użycie na linii zasilania najprostszej Zenerki, która niekompensowana cholernie pływa z napięciem. Potem takim pływającym napięciem zasilane są diody pojemnościowe - co to będzie powodować chyba każdy wie.
  Pomijam fakt, że zwykłe Zenery szumią jak cholera.
  Szum jest na tyle duży, że można go już "gołym" uchem usłyszeć na nośnej gdy w odbiorniku mamy niskoszumiącą p.cz. z demodulatorem TDA1576 (użyty między innymi w tunerach diory AS952, AS9462)
  Czystość i stabilność napięcia polaryzacji warikapów to jedna z kluczowych spraw stabilności VCO.
  Można o tym poczytać w Poradniku Ultrakrótkofalowca Pana Z. Bieńkowskiego
  W ogóle sam blok generatora zalecam zasilać z firmowego LM317 ( polecam SGS Thomson, obecne ST) obsadzonego wysokostabilnymi rezystorami metalizowanymi dla zapewnienia wyokiej stałosći napięcia.
  Wspomniany LM317 ma wyższą stałość napięcia niż typowe LM78XX i zdecydowanie mniej szumi niż LM78XX
  Polaryzacja warikapów powinna być dodatkowo odfiltroana fitrem RC dolnoprzepustowym v(np. 3k9 + 22uF) aby stłumić szumy samego stabilizatora. Porównując takie generatory bez i z filtrem na zasilaniu warikapów różnica jest olbrzymia (przy odsłuchu na wspomnianiej wcześniej p.cz. TDA1576)
  W ogóle nie powinno się realizować modulacji i strojenia na tym samy warikapie, bo strasznie to zmienia czułość wejścia modulującego w zależności od przestrajania generatora.
  Dobrze, starannie wykonany generator z zachowaniem powyższych i zasad konstrukcji UKF przy częstotliwości 88 MHz od momoentu włączenia do pełnego "wygrzania" po 30 minutach nie popłynie więcej niż 5 kHz przy założeniu, że w pomieszczeniu gdzie taki generator pracuje jest w miarę stała temperatura (bo jak to jakiś korytarz z wiecznym przeciągiem to możemy zapomnieć o stałości).

  W ogóle najpierw należy skonstruować wysokostabilny VCO a dopiero bawić się w zapinanie ewentualnej syntezy.
  Małostabilny generator, bez fachowej separacji od kolejnych stopni przy współpracy z syntezą jest źródłem dodatkowych szumów na nośnej