Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty Zasilacz

adam cs 23 Lis 2007 20:28 5858 22
  • Prosty Zasilacz
    Witam . chcialbym wam zaprezentowac moj zrobiony w krotkim czasie i po MALYCH kosztach zasilacz plynnie regulowany .
    Jest on stabilizowany ukladem LM317t ktory jest umieszczony z tylu obudowy z radiatorem co widac na zdjeciu i posiada analogowy woltomierz (bardzo dokladny)
    ma nastepujace parametry :
    - napiecie wyjsciowe 1,5V-14,5V
    -prad wyjsciowy max 1,5 A u mnie troche mniejszy bo za maly transfor.

duza zaleta jest niski koszt wykonania zasilacza ok. 20 zl (mialem swoj transformator)
    Co myslicie o tym ????

Proszę zamieścić zdjęcia poprzez "Załaduj zdjęcie": https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic796975.html [c_p]

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 23 Lis 2007 20:56
    fuutro
    Poziom 43  

No cóż, woltomierz nie aż tak dokładny, bo klasy 2,5. Radiator będzie się nieźle nagrzewał i to przy prądach niższych niż 1A. Mogło by być lepiej ale za 2 dychy to chyba nie tragedia.

• #3 23 Lis 2007 21:21
    adam cs
    Poziom 14  

no fakt radiator sie nagrzewa przy pradach mniejszych niz 1 A
    Ale wiekszosc moich zasilanych ukladow nie wymaga takiego pradu

• #4 23 Lis 2007 21:59
    fuutro
    Poziom 43  

Czasem lepiej dmuchać na zimne. Jak radzi sobie z długotrwałym obciążeniem?

• #6 23 Lis 2007 22:36
    adam cs
    Poziom 14  

jesli obciaze go pradem np 0,8A to po godzinie na radiatorze mozna jaja smazyc:)

Dodano po 6 [minuty]:

a
    --------------------------------------------------------------------------------

witam
    zastosuj się do tego
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    wtedy mogę oceniać
    pozdrawiam

ha sorki pierwszy raz zamieszczalem temat i dlatego tak wyszly te zdjecia

• #7 23 Lis 2007 22:56
    ostry_18
    Poziom 24  

Mam złe wspomnienia z tym układem. Padały jak muchy przy zwarciu (chociaz dokumentacja podaje że mają zabezpieczenie). Wolałbym dorzucić kilka groszy i zrobić zasilacz z electronic labs albo coś w tym stylu.

• #8 23 Lis 2007 23:45
    mavin
    Poziom 12  

ostry_18 napisał:
    Wolałbym dorzucić kilka groszy i zrobić zasilacz z electronic labs albo coś w tym stylu.

Popieram, lecz każdy od czegoś zaczyna. I po jakimś czasie stwierdza że lepiej zainwestować w lepszy sprzęt!! A jeśli chodzi o ten zasilaczyk to mam pytanie: dlaczego umieściłeś "gniazdko kolumnowe" na górze obudowy a nie np. na przednim panelu dwa "gniazda bananowe" ??

Pozdrawiam!!

• #9 24 Lis 2007 08:42
    mlody91
    Poziom 20  

Hmm... Jestem w trakcje budowy takiego zasilacza lecz z tranzystorem 2n3055. Twój nie jest zbyt skomplikowany. Musisz uważać aby zwarcia nie zrobić, bo te LM317 bardzo tego nie lubią :(. Szczerze mówiąc obudowa mi się nie podoba bo jest taka jakaś tandetna, ale każdy ma swój gust. Pozdrawiam Patryk

• #10 24 Lis 2007 11:19
    manius89
    Poziom 10  

Zważając na koszty i parametry to jak dla mnie positiv. Faktycznie ten LM ma słabe zabezpieczenia przeciwzwarciowe (kilkanaście już spaliłem). I jeszcze radiator - radziłbym go zmienić. Pozdrawiam

• #11 24 Lis 2007 11:34
    neo_dc
    Poziom 32  

Hmm twór troszkę dziwaczny... Za 20 złotych to moim skromnym zdaniem troszkę drogo. Mogłeś bardziej popracowac nad starannością wykonania, no i mogłeś poszukać projektów zasilaczy na Elce lub google - za podobną cenę są już dostępne takie o ciut lepszych parametrach.

Ale pewnie po jakimś czasie sam do tego dojdziesz :)

• #12 24 Lis 2007 11:49
    ostry_18
    Poziom 24  

no uzbierałoby się te 20 zł. Obudowa 'piątkę', woltomierz panelowy 8(?), gałki 2zł, włacznik 2zł, układ 1,5zł, piwo 3zł :)

• #13 24 Lis 2007 12:13
    adam cs
    Poziom 14  

Dzieki wszystkim za za komentarze ale przy MOIM transformaorze uszkadzenie mu nie grozi bo nawet przy zwarciu prad nie osiaga te 1,5A
    a co do gniazda od glosnikowego to jest ono bardzo wygodne:D

Dodano po 6 [minuty]:

ostry_18 napisał:
    no uzbierałoby się te 20 zł. Obudowa 'piątkę', woltomierz panelowy 8(?), gałki 2zł, włacznik 2zł, układ 1,5zł, piwo 3zł :)

no dobra ok 25 zl ale to i tak nie duzo

• #14 24 Lis 2007 19:56
    pompak
    Poziom 22  

Witam.
    Zasilacz taki sobie.
    jeśli chodzi o ten tranzsformator to potrafi dużo większy prąd chwilowy na zwarciu uzyskać także jak by co to będzie po LM :)

• #15 24 Lis 2007 20:37
    tranzystor1204
    Poziom 18  

Witam... Mi sie podoba chociarz taki zasialcz przy odrobinie szczęścia można zrobić za darmo... Wiem bo sam właśnie jestem w trakcie budowy podobnego i wszystkie części mam z odzysku... Jak skończe i wszystko będzie ok to też sie pochwale na elce...
    Za projekt ode mnie 8/10

• #16 24 Lis 2007 21:56
    joozwa
    Poziom 31  

Witam
    A ja chciałbym zwrócić uwagę konstruktora na jedną sprawę, niby drobiazg: nie warto mocować radiatora i stabilizatora przy pomocy jednej wspólnej śrubki do ścianki z ABS. Gdy radiator mocno się nagrzeje, tworzywo pod nim mięknie (wiem z doświadczenia) i całe połączenie się luzuje, i kontakt kostki z radiatorem się pogarsza. Sprawdź sam! Życzę powodzenia w majsterkowaniu. Pzdr.

• #17 25 Lis 2007 00:01
    gruby1
    Poziom 29  

Cytat:
    jesli obciaze go pradem np 0,8A to po godzinie na radiatorze mozna jaja smazyc:)

Zdaje mi się że to miał być zasilacz a nie patelnia:) zamiast bezpośrednio pobierać prąd z LM'a, dodaj tranzystor mocy-zwiększy prąd max, zasilacz nie będzie się wyłączał itd. Pomysł ok, ale wydaje mi się że 20 zł to sporo... Popracuj nad tym, na LM 317 można zrobić całkiem przyzwoity zasilacz

• #18 25 Lis 2007 11:23
    Bastek206p
    Poziom 11  

Zasilacz jak za 20zł do według mnie bardzo nieudany ja zrobiłem za 20zł i dużo lepiej wygląda.

Też miałem najpierw taki radiator z zasilacza z kompa ale szybko zmieniłem za bardzo się grzeje radzę ci to samo zrobić i dać inny.

• #19 25 Lis 2007 12:23
    adam cs
    Poziom 14  

joozwa napisał:
    Witam
    A ja chciałbym zwrócić uwagę konstruktora na jedną sprawę, niby drobiazg: nie warto mocować radiatora i stabilizatora przy pomocy jednej wspólnej śrubki do ścianki z ABS. Gdy radiator mocno się nagrzeje, tworzywo pod nim mięknie (wiem z doświadczenia) i całe połączenie się luzuje, i kontakt kostki z radiatorem się pogarsza. Sprawdź sam! Życzę powodzenia w majsterkowaniu. Pzdr.

wlasnie uklad LM... jest przykrecony tylko i wylacznie do radiatora (na zdjeciu moze sie wydawac ze jeszcze do plastiku ale tak nie jest )
    A co do kostki jestem z niej zadowolony jedyne co moglo by byc lepsze to min. napiecie miedzy wej. a wyj. stabilizatora

Dodano po 9 [minuty]:

A co do dodatkowego tranzystora mocy to moze byc on podlaczony tak jak widac na schemacie??Prosty Zasilacz

• #20 25 Lis 2007 12:29
    joozwa
    Poziom 31  

Tak, podłączenie tranzystora jest prawidłowe. Pamiętaj, że on również musi znaleźć się na radiatorze (i również bardzo nie lubi zwarć :)). Wkładki radiatorowe tych elementów będą mieć wspólny potencjał, więc radiator może być wspólny dla LM i BD... Kondensator filtrujący możesz dać mniejszy, niż 10000uF. Pzdr.

• #21 25 Lis 2007 14:53
    adam cs
    Poziom 14  

a ten rezystor 1 om jest potrzebny ??
    jaka pelni role w ukladzie? po dodaniu tego BD napiecie wyjsciowe nie ulega zmianie??

• #22 25 Lis 2007 16:02
    joozwa
    Poziom 31  

Rezystor służy do załączania tranzystora powyżej pewnej wartości prądu wyjściowego. Gdy spadek napięcia na nim osiągnie wartość 0,6-0,7V, tranzystor włącza się przejmując "nadwyżkę" prądu (odciąża stabilizator). Przy wartości 1Ohm na przykład załączenie to nastąpi przy prądzie ok. 0,6-0,7A. Przy zwiększeniu wartości próg załączania będzie odpowiednio niższy. Pzdr.

• #23 25 Lis 2007 16:39
    adam cs
    Poziom 14  

dzieki wielkie za wyjasnienie juz teraz wiem jak to dokladnie dziala