Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BFO 450 KHz

23 Lis 2007 22:44 3854 11
 • Poziom 12  
  Witam serdecznie! Nie bijcie proszę, że zakładam w tej sprawie nowy temat ale naprawdę szukałem i niewiele znalazłem. Problem jest taki: czas jakiś temu zakupiłem w jakimś markecie na promocji odbiornik z zakresem KF 5850-17900. Kosztował niedużo, synteza, krok strojenia 1 KHz, przełącznik local-dx(to mnie skusiło, jak coś to ma to pewnie nie jest kompletny złom). Kupiłem bardziej z ciekawości co taka masówka potrafi niż z potrzeby. Okazał się całkiem czuły na teleskopowej, nie zauważyłem lustrzanek, selektywność na oko ok 7 KHz (pojedyncza przemiana a filtry pewnie typowe, zajmie chwilę by zmienić). Pomyślałem sobie więc że aż prosi się o dołożenie BFO, żeby sobie więcej posłuchać. No i tutaj schody, bo z teorii to jestem dobry ale układowo kiepski. Czyli poszukuję "gotowca" o następujących parametrach: częstotliwość 450 KHz przestrajana płynnie +/- 2 KHz, zasilanie min. ok 4,5 V. Widziałem na "Cyfronice" rezonatory ceramiczne 450 KHz, może by to jakoś zaprząc i przestrajać, co wy na to? Teraz moje możliwości warsztatowe: płytke zrobić nie problem, jest odbiornik z pełnym pokryciem 0.1-30 MHz (synteza do 100 Hz), miernik częstotliwości mogę mieć. Chciałbym to zmieścić w obudowie tego radyjka, a tam wiele miejsca nie ma. Kondensatory obrotowe mam różniste, ale jedyne jakie by weszły to polskie trzysekcyjne na UKF do 14 pF. Łączyć to z detektorem zamierzam bezinwazyjnie, przez malutką antenkę lub cewkę (da radę, nie śmiejcie się ale na radyjku które chcę przerobić odbierałem SSB przez zbliżanie do niego innego nastrojonego na częstotliwość o ok 450 KHz wyższą - było strojone na obwodach LC). Za wszystkie konstruktywne odpowiedzi z góry dziękuję, jak powieliłem temat to proszę Modów - do kosza. Pozdrawiam!
  PS: zapytacie: ma odbiornik komunikacyjny, to po co przerabiać szajs z marketu? Odpowiedź jest prosta - na morze. Dobra prognoza (dobra, a nie pan z telewizji) potrafi zaoszczędzić czasem kilka dni kiedy widać port przeznaczenia a nie można do niego dopłynąć. Można kupić do tych celów radio za kilkaset PLN ale wiem że w ciągu doby złamie się antena a za 72H sprzęt będzie przydeptany co najmnie 3 razy.
 • Poziom 30  
  Też miałem podobne początki, bfo do Rx SELENA.
  Martwi mnie jedynie w twoim przypadku ten krok 1kHz, ale zakładając małą selektywność BFO powinno sobie z tym poradzić.
  Proponuję układ jak w załączniku
  Marek
 • Poziom 26  
  Taaak krok strojenia co 1 kHz to za mało - potrzebny będzie precyzer. Do zwykłego VFO nie byłoby problemu jedna dioda pojemnościowa i jeden potencjometr (ewentualnie parę oporników, żeby dobrać właściwe przestrajanie).
  To BFO wygląda dobrze, ale zdecydowanie zamiast obwodu szeregowego dałbym równoległy (wtedy potrzebny dodatkowy kondensator w szereg na bazie. Albo rezonator ceramiczny przestrajany diodą pojemnościową (odpada dobieranie cewki).
  Ciekawi mnie konieczność zastosowania C1 i C2 - myślę, że wystarczy jeden o odpowiedniej pojemności - zresztą przy małej pojemności kondensatora zmiennego i dołączeniu go równolegle do cewki kondensatory te są zbędne.
  Tak jak pisałeś BFO nie trzeba nigdzie dołączać wystarczy zbliżyć przewód do detektora - tak właśnie miałem w swoim odbiorniku - będzie już ze 20 lat temu.
 • Poziom 30  
  sp8gsc napisał:

  Ciekawi mnie konieczość zastosowania C1 i C2 - myslę że wytarczy jeden o odpowiedniej pojemności - zresztą przy małej pojemności kondensatora zmiennego i dołączeniu go równolegle do cewki kondenstaory te są zbędne.

  Można, tylko że:
  C1 i C2 to kondensatory różniące się temperaturowym współczynnikiem (np: P33,N47, NPO itd) , ich właściwe dobranie zapobiega płynięciu BFO.

  Odnośnie przestrajania filtru piezo, ... oj warikapem to go tyle nie pezestroisz,
  Marek
 • Poziom 26  
  Można zastosowac dwa albo trzy warikapy równolegle. Kolega próbował przestrajania rezonatora ceramicznego na 3500 Khz i udalo sie ponad 50kHz (cale pasmo telegraficzne mial pokryte), wiec chyba 2kHz na (450kHz) nie jest problemem.
 • Poziom 12  
  Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Kolego SP8JUX, rozumiem, czy w charakterze cewki z podanego przykładu można zastosować filtr 7x7 nr 133,134? I jakie wartości powinien mieć kondensator strojeniowy?. Pozdrawiam!
 • Poziom 30  
  Zastosowałbym raczej 134 i pojemność jakieś 1 do 1,2n.
  W oryginale cewka ta ma 123µH i dla 465kHz potrzebuje pojemności 950pF
  Marek
 • Poziom 14  
  Witam . Jeszcze 30 lat temu spotykało się prowizoryczne układy BFO zabudowane na zewnątrz odbiornika AM . Sprzęgało to się pojemnościowo umieszczając eksperymentalnie taki układ w pobliżu detektora . Sprawa sprawności takiej przemiany to osobny temat , ale generalnie sygnał BFO musiał mieć dużo większą amplitudę na wejściu detektora niż sygnał pcz . Do pierwszych nasłuchów warto poeksperymentować , ale w dalszej perspektywie nieodzowna będzie zmiana układu detektora . Sama dość niska częstotliwość pośrednia umożliwia stosowanie nawet samowzbudnego generatora lokalnego .
 • Poziom 26  
  theo23 napisał:
  ....sygnał BFO musiał mieć dużo większą amplitudę na wejściu detektora niż sygnał pcz...

  Ja stosowałem metodę na ucho. Tak duży sygnał, żeby nie wytłumiał słabych sygnałow. Sprawdziło się. Na tak przerobionym odbiorniku zrobiłem pare tys. łaczności na telegrafii w tym kilka ciekawych dx-ów (nadajnik miałem wtedy słabiuutki).
 • Poziom 14  
  Witam mam prosbe do SP8JUX zeby poprawil schemat PDf poniewaz rezystory 10 Kohm sie nie lacza z baza tranzystora i nie ma polaryzacji bazy, nastepnie do kolegi ktory chce wykonac to BFO to musi byc cewka bo na 7 MHz to jest dolna wstega a na 14 MHz jest gorna wstega chyba ze dasz zamiast cewki kwarc lub pizo to musisz zestroic na srodek Pcz jak do telegrafi to bedziesz odbieral dwie wstegi dolna i gorna "USB/LSB". VY73 !!.SP1CDU Ryszard.
 • Poziom 30  
  SP1CDU napisał:
  Witam mam prosbe do SP8JUX zeby poprawil schemat PDf poniewaz rezystory 10 Kohm sie nie lacza z baza tranzystora i nie ma polaryzacji bazy, .....

  .. może za szybko rysowałem i nie "obkropkowałem" schematu, jakiej wielkości kropki sugerujesz? - bo nie tylko TAM jej brakuje?
  Marek
  Ps. pisz po Polsku:
  [ ...prosbe....zeby poprawil ....poniewaz...Kohm...lacza ] chyba:[...prośbę..żeby poprawił ..ponieważ...kΩ...łączą ]
 • Poziom 10  
  Proponuję LA1600 cena 3zł aplikacja i płytka
  AVT 2395 zmiany aplikacji podam pocztą i
  foto
  BFO pracuje ok. możliwość przełączania
  AM--SSB
  Pozdrawiam-- Andrzej
  SP5USB