Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadanie Układy Cyfrowe przerzutniki

24 Lis 2007 11:51 2945 4
  • Poziom 31  
    Witam bardzo serdecznie mam problem z zadaniem.
    Treść przekształć podane przerzutniki.

1.Dokonaj konwersji przerzutnika typu D w JK
    2.T w JK
    3.JK w T
    4.Typu D w T
    5.T w D

Przykład 1 rozwiązałęm ale mam problem z resztą proszę o pomoc jeśli możecie to rozwiązać.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 10  
    a jakby wygladala konwersja przerzutnika typu D w JK ?
  • Poziom 42  
    Na początek powiedz jaka to szkoła i tego typu informacje, zaniosę za Ciebie zadanko to może i ja ocenę dostnę. Na poważnie to poszukaj w podręczniku/internecie tablic prawdy i przebiegów czasowych dla danych przerzutników, i POMYŚL.
    Nie wydaje mi się żeby dla twojej przyszłej kariery prawidłowe było odwalanie roboty za ciebie, mogę pomóc zrozumieć co i jak...
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    bio55555 napisał:
    a jakby wygladala konwersja przerzutnika typu D w JK ?

łatwiej jest zrobić przerzutnik J - nie-K wykorzystując dwuwejściową bramkę NOR i dwie dwuwejściowe bramki AND.
    Wyjście bramki NOR należy podłączyć do wejścia D przerzutnika typu D wyzwalanego zboczem (przednim - narastającym), wejście zegarowe C w/w przerzutnika nadal pełni tu swą funkcję, a na wejścia bramki NOR należy podłączyć (odpowiednio) wyjścia bramek AND.
    Jedno z wejść (dwuwejściowej) jednej bramki AND oznaczamy jako J, a drugiej jako nie-K.
    Drugie wejście bramki AND, której pierwsze oznaczno J, należy połączyć z wyjściem nie-Q przerzutnika D, natomiast drugie wejście bramki AND, której pierwsze oznaczono nie-K, należy połączyć z wyjściem Q przerzutnika D.

Na koniec chcę zaznaczyć, iż tak powstały przerzutnik J - nie-K nie jest przerzutnikiem dwustanowym typu M-S (Master - Slave), tylko synchronicznym przerzutnikiem prostym.

Pozdrawiam