Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagle wyłącza się komputer.

24 Nov 2007 11:54 55460 17
  • Level 16  
    Co może być przyczyną i jak ją usunąć jeżeli nagle wyłącza mi sie komputer. Podczas tego nie zauważyłem jakiejś zależności co do użycia procesora lub jakichkolwiek zewnętrznych skoków napięcia w sieci.
    (System operacyjny- windows xp)

Dla jasności podam parametry kompa:
    -płyta główna Asus P4S333
    -procesor Pentium 4 1,75 GHz
    -512 ram (niedawno były spalone - oczywiście są wymienione)
    -zasilacz 400W (też po wymianie bo był spalony)

[Usterki które wypisałem obok podzespołów zostały naprawione i działają poprawnie do dziś (od wymiany jakieś 8 miesięcy)]

Czy te samoczynne wyłączania się kompa mają przyczynę sprzętową czy są spowodowane przez oprogramowanie ? Co może być przyczyną ?

Proszę o pomoc ...
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 28  
    Witam. Pierwsze co mi przychodzi na myśl to zasilacz. Czy komp się resetuje po wyłączeniu? Czy pozostaje wyłączony? Jak wyglądają gniazda łączące zasilacz z płytą? może są nadpalone. Pozdrawiam.
  • User removed account  
  • Level 16  
    Zapomniałem dodać ... Komputer się restartuje.

Sprawdziłem temperatury programem którego już dawno używam czyli Everest Home.

Proc.- 50°C
    Pł.główna- 34-40°C
    Dysk- 40°C

Hmm czy to dużo ??
    Mi się wydaje że dosyć ponieważ normalnie na procku miałem coś koło 30-40°C. Czy taki skok temperatury może mieć wpływ na poprawną prace?
  • Level 17  
    Sprubój przeskanować cały komputer programem antywirusowym moze to byc przyczyna wirusa ze komp sie sam restartuje miałem kiedys kilka takich przypadkow ..

Spruboj wrocic bios do podstawowych ustawien .

Jesli to nie pomoze to instalacja na nowo systemu .

pozdrawiam
  • User removed account  
  • Level 16  
    Skanowałem -brak wirusów.

A temperatura skacze od 39°C -51°C w pare minut-jeżeli coś robie wzrasta jeżeli jest włączony bez żadnych programów lub poprostu bez żadnych działań to spada nawet do 37°C w krótkim czasie.
  • Level 17  
    moze tak pentium ma to do siebie ze prawie sie nie da spalic sprawdz paste pod procesorem bo moze jej byc za mało moze radiator nie dociska jak neleży i działa wtedy automat lub tez może taśmy od dysku zmień na nowe albo pamięć nie styka grafika lub cokolwiek w pci albo moze jak u kolegi który mieszka w wież:Dowcu gdy winda sie włancza to kompik mu gaśnie:)
  • Level 22  
    Może kondensatory są wylane ? - ale wtedy chyba by się wieszał, a nie wyłączał, ale tak na serio to wydaje mi się że to ram, przeskanuj go i powiedz nam jakie efekty. Ja tak kiedyś miałem, tak dokładnie to 2 razy :D
  • Level 16  
    Skanowałem dokładnie i brak wirusów.
    Śledząc temperaturę zauważyłem że bardzo szybko wzrasta gdy uruchomię jakiś program a gdy wyłączę program to powoli spada.
    Skoki temperatury według mnie są b.duże od 30°C do 54°C w parę minut.
    (dla jasności dodam że z 50°C spadło do 30°C.)
    Wszelkie przewody wewnątrz są dopięte aczkolwiek zauważyłem że kabel klawiatury praktycznie nie był w gnieździe -ledwo się trzymał (nie wiem czy to mogło mieć jakikolwiek wpływ ale pisze na wszelki wypadek)
    Obecnie komputer chodzi z otwartą obudową i ma na procku 30°C.
    Jeżeli chodzi o sprzęt to:
    Ram-y mają nie więcej niż 8 mies.
    Zasilacz tyle samo siedzi w kompie co ramy ponieważ kiedy spalił się pociągną za sobą ramy ale tak jak mówie od 8 mies. nic się nie działo.
    Acha wentylator na procesorze czasami wydaje odgłos jakby się zacierał.
    Pasty nie sprawdziłem ale podejrzewam że z nią też cieńko.
    P.s Kondy Ok. Płyta gł. wizułalnie Ok.
  • Level 16  
    Skanowałem Memtestem ale niewiem czy to dobrze zrobiłem ponieważ było już ponad 1000% i 0 błędów.(zostawiłem na prawie godzine)
  • Level 10  
    Witam, 1 pytanie od kiedy masz tego typu problemy? zaczęły się niedawno czy zaraz po wymianie spalonych kości pamięci i zasilacza? Sprawdź stan kondesatorów na płycie głównej (czy nie są wybrzuszone). Czy system po restarcie startuje z błędem? jeśli tak to podłącz jakiś zrzut ekranu i napisz dokładnie jakiego systemu używasz (jakie poprawki itd). Czy kilka sek. przed restartem system spowalnia? Przyczyn takiego zachowania może być wiele, ale ja stawiał bym na uszkodzoną PG bądź problem z oprogramowaniem.
    Pozdr
  • Level 19  
    marcin_111_ wrote:
    Skoki temperatury według mnie są b.duże od 30°C do 54°C w parę minut.
    (dla jasności dodam że z 50°C spadło do 30°C.)

Więc wymień w końcu tą pastę pod radiatorem, bo narazie to dużo piszesz, ale nie podałeś do tej pory jaki był zasilacz przedtem, a jaki jest teraz, bo jedyne co podałeś to jego moc.
  • Level 16  
    Zasilacz przed Megabajt MGB 300ATX 300W po wymianie Mustang ATX KY 400W.
    Tak jak pisałem PG wporzątku. Kondy OK.
    Teraz jeszcze zaczął się zacinać tyle że po zcięciu już nie ruszy trzeba restartnąć. Właśnie takie objawy miały ostatnio ramy jak się spaliły. Ale memtest nie wykazuje żadnych błędów.

System startuje bez błędów tylko na początku standardowo po restarcie skan dyku tam jest troche błędów.

Znalazłem jeszcze nie podpiętego molexa na płyte główną(wolne gniazdo które przy poprzednim zasilaczu było wykorzystane.
  • Level 12  
    zasilacz nie za dobry. skoro nie nalozyles nowej(dobrej jakosci) pasty pod procesor, to moze zobacz wiatrak i wyczysc go z kurzu. temp w stresie(np gry) dla Athlona pod socket A to nie jest znowu tak duzo, gorzej jakby to byl athlon 64.
  • Level 17  
    Witam!
    Po pierwsze zasilacze Megabajt i Mustang to nie są dobre PSU a wręcz potęcjalnie niebezpieczne, było to już szeroko opisywane na forum jak również to jak ważnym elementem komputera jest zasilacz (wystarczy poszukać i poczytać), z resztą widzi Kolega na własnym przykładzie czym to się kończy. Zasilacz po awarii poprzedniego należało wymienić na jakiś porządny a nie coś co takowy tylko udaje, a 400W to ma na nalepce nie w rzeczywistości. Zasilacz należało by pomierzyć miernikiem, a nie przy pomocy programów gdyż ich pomiary są bardzo mało wiarygodne.
    Co do chłodzenia procesora to tak jak radzili Koledzy nie zaszkodzi zmienić pastę, wyczyścić radiator i przyjrzeć się temu wentylatorowi, oczyścić go z kurzu i przesmarować np WD40 lub zmienić na nowy.
    Przetestowanie ramów też nie zaszkodzi. Na miejscu kolegi rozejrzał bym się za jakimś dobrym zasilaczem.
  • Level 28  
    Dokładnie. Pasowałoby sprawdzić podczas pracy komputera napięcia z tego zasilacza i napięcie sieci 220V miernikiem - czy nie ma spadków. Te zasilacze to wręcz samobójstwo.... Tętnień napięć niestety miernikiem się nie wykryje. Nagłe restarty to raczej problem sprzętowy. Kondensatory oglądałeś na płycie?

Radiator na procku najlepiej dotknij fizycznie, bo te programy często pokazują błędną temperaturę. Niektore płyty mają takie coś, że gdy wentylator zwalnia, to albo wszczynają sygnał za pomocą głośniczka systemowego, albo wyłączają komputer. Czy nie masz za dużo komponentów w stosunku do mocy zasilacza? W tym przypadku trzeba niestety przyjąć, że te 400W to jest napisane tylko na obudowie :)

Żeby mniej więcej upewnić się co do winy windowsa najlepiej uruchomić komputer z dyskietki startowej, albo z jakiejś płytki bootowalnej z DOSem i niech pochodzi trochę pod dosem i wtedy sprawdzić czy też się sam wyłącza.