Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

łączenie kondensatorów - pilna pomoc potrzebna.

24 Lis 2007 12:39 7438 8
  • Użytkownik obserwowany
    witam! czy da sie z z 2 kondensatorów elektrolitycznych <takich co mają + i - > zrobi jeden na zmienne napiecie? znaczy taki zeby mu wisiało gdzie dostanie + a gdzie - ??
    Proszę o szybką odpowiedź czy sie da, i jak to podłaczyć w takim przypadku, i jakie będą wtedy parametry takiego kondensatora.
  • Poziom 18  
    Elektrolity się tylko + albo - podłącza z tego co wiem.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Ależ da się. Podłączasz dwa elektrolity np. minusami do siebie, szeregowo. Powstały kondensator będzie miał połowę pojemności każdego z dwóch kondensatorów, oraz napięcie znamionowe równe napięciu pojedynczego kondensatora. Czyli np. łączysz kondensatory 100uF/50V, dostajesz kondensator "bipolarny" 50uF/50V.
    Trochę lepszym rozwiązaniem jest kupno kondensatora elektrolitycznego bipolarnego.
  • Użytkownik obserwowany
    ale właśnie chodzi o to, iż głupiec ze mnie, nakupiłem kondensatorów, elektrolitycznych, i nagle wychodzi na jaw ze muszą być na zmienne napięcie...
    Ptiolek - a jaka jest pewność ze nie wybuchną te kondensatory??
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Poczytaj tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=520275
    Podaj najlepiej zastosowanie tych kondensatorów, do zwrotnic itp. to można tak łączyć i do tego równolegle jeszcze jakiś kondensator stały, dla zmniejszenia impedancji dla wyższych częstotliwości.
    Generalnie zawsze powinien się ładować do wyższego napięcia ten kondensator, który jest w danej chwili podłączony zgodnie z polaryzacją, ten drugi zacznie się wprawdzie ładować odwrotnie, ale prąd upływu zahamuje to ładowanie. Jednak przy dużej częsotliwości/mocy dobrze by było zabezpieczyć kondensatory odpowiedio podłączonymi diodami, równolegle do kondensatorów - ale czy można tak zrobić, to też zależy od zastosowania.
  • Użytkownik obserwowany
    mają to być kondensatory magazynujące ładunek "wystrzału" w stroboskopie.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam!

To jest układ zastępujący kondensator elektrolityczny bipolarny.
    Pojemność zastępcza jest równa (dla prądu przemiennego) pojemności jednego kondensatora (pojemności powinny być oczywiście równe).
    Diody należy dobrać do napięcia pracy układu, oraz prądu ładowania kondensatorów.

łączenie kondensatorów - pilna pomoc potrzebna.

Pozdrawiam

Jan
  • Użytkownik obserwowany
    kondy wszystkie nowe, wiec chyba rozbierzność parametrów od nowosci nie wpłynie na prace??
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam!

4064484 napisał:
    Cytat:
    kondy wszystkie nowe, wiec chyba rozbierzność parametrów od nowosci nie wpłynie na prace??

Pisząc jednakowe miałem na myśli, aby nie robić mariażu pojemności drastycznie różnych katalogowo np. 10µF i 470µF. Rozbieżność parametrów z tej samej pojemności (katalogowej) jest oczywiście dopuszczalna.

Pozdrawiam

Jan

P.S. Proszę się zastosować do polecenia Moderatora zawartego w poprzednim poście.