Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

tms320f241

morph13 31 Jul 2005 01:24 81033 292
Texa Poland
    kamiltor
    Level 11  
    Jeśli chodzi o programator do DsPic to Kampic jest najtańszy. a tania płytka testowa KamBoard z DsPic30F2010 także do kupienia. Zapraszam na moją stronę. Ja zdecydowanie bardziej polecam DsPic od texasów 320F2XX. Z tymi drugimi są same problemy a DsPice wg mnie są stosumkowo proste i przyjazne dla użytkownika. Kompiluje w HtPic - 30 dniowy ale w 10 minut można go przedłużyć na kolejne 30 dni
    Pozdrawiam
  • Texa Poland
    coberr
    Level 20  
    fenixxxxx wrote:
    Na pokladzie bedzie siedziec 5402a wersja 160mhz, mam jeszcze 5409a ale go chyba zostawie na jakies ciekawsze urzadzenie. Cpld juz wyswietla na lcd pare cieniowanych paskow, reszta to dekodowanie adresow-jeden wieczor pracy.
    Odnosnie prockow, nie wie ktos gdzie mozna kupic jakies 54xx albo 62xx lub wyzsze? W MSelektornik maja jedynie bga lub jakies starsze wersje z ograniczona szyna danych

jezli chodzi o dsps 54xx - to mozesz spróbować po serwisach GSM - czasem maja stare nokie 5510 na zbyciu za grosze dosłownie (bo pełno tego typu trupów sie tam wala)
    fenixxxxx
    Level 13  
    Swietny pomysl!!! odrazu w tej noki mam wszystkie potrzebne czesci, odpowiedni stabilizator, pamiec do bootowania systemu! dzieki !
    coberr
    Level 20  
    nie ma problemu :)

ja sobie kilka nokii moze skombinuje - bo mnie tak troche korci do tego 5416 120MHz :) (przede wszystkim ma ciągła przestrzen adresową i brak takiego bajzlu jak w innych :) )

(jedna sztuke mam i lezy w worze i czeka na dobre czasy :) )

ale będę chyba musiał się Do Ciebie zwrócić o poradę odnosnie metody wykonania płytki pod 0,5mm i lutowania tego draństwa
    bo u mnie juz kilka proców lezy i marnieje :(
    (TMS32F243, 2407- no iwłasnie wspomniany wyzej)
    mam jeszcze TMS320F240 - 0,65mm - ale też przy nim wysiadam :)

tak juz bym dawno te swoje starter kity porobił :)

a tak - to jak dotąd dałem radę wydrukowac i wytrawić przlotke pod 0,8mm (TMS320LF2401)
    - no i polutować to dziadostwo :)
    nooo - i może o jakieś elementarrne podstawy rodziny 54xx :)

bo jej nie znam :)
    ja tylko siedze w C24x/240x - to wsio :)

jezeli chodzi o sama nokię - to na tej płytce jest jeszcze PDIUSBD12 i 320AIC23, pamięc Nand SZAJSUNGA (32MB) i M430F135 (to chyba uC 16bit teksasa).
    jest jeszcze radio - ale ono mie nie bardzo intersuje :)
  • Texa Poland
    agendek
    Level 13  
    Znalazłem na sieci servis manual'a do tej nokii 5510. To DSP jest w jednej obudowie z rdzeniem ARM. Czy ma ktoś jakieś informacje o tym chipie? Bo bez tego ciężko będzie cokolwiek zdziałać.
    fenixxxxx
    Level 13  
    Witam,
    odnosnie robienia pcb positivem to jedyne co potrzebne jest to spora praktyka i drukarka laserowa. rowno napylasz substancje, drukujesz na 2 foliach sciezki, nakladasz je na siebie aby nic przez nie nie przeszlo i naswietlasz. to wszystko!
    Jednak duzo paprania jest z przelotkami, czesto one nielacza pod scalakami i trzeba je rozlutowywac. Najlepsza metoda jest zamowic gotowca w jakies firmie.

agendek: mogl bys moze udostepnic tego manuala od noki?
    coberr
    Level 20  
    fenixxxxx wrote:
    Witam,
    odnosnie robienia pcb positivem to jedyne co potrzebne jest to spora praktyka i drukarka laserowa. rowno napylasz substancje, drukujesz na 2 foliach sciezki, nakladasz je na siebie aby nic przez nie nie przeszlo i naswietlasz. to wszystko!
    Jednak duzo paprania jest z przelotkami, czesto one nielacza pod scalakami i trzeba je rozlutowywac. Najlepsza metoda jest zamowic gotowca w jakies firmie.

masz racje w zupelnosci :)

jak dotąd trawiłem na laminacie swiatloczulym z TME (ten niebieski) i jak narazie sie nie zawiodłem. - jest dośc dobry

(aha wydruki tylko z atramentowki - bo laser wlasnie przepuszcza :) )
    cośkiedys czytalem o spęcznianiu acetonem - ale nie testowalem tego

jezeli chodzi o płytki - to własnie raczej projektuje jednostronne - bo wole nie eksperymentowac z synchronizacja warstw.

tylko własnie pytaie-jak wychodza Tobie pady pod scalakiem klasy TMS320VC54XX?

nie ma z tym problemu?
    z tego co kombinowałem - sciezka pod nogą musie miec chyba ,max 0,3mm. (dotyczy to tez odchodzacej :) )
    nie podjada sciezek?
    (jesli chodzi o wytrawiacz to uzywam juz tylko i wyłacznie B327)
    morph13
    Level 25  
    coberr wrote:
    ... coś kiedys czytalem o spęcznianiu acetonem - ale nie testowalem tego ....

Spęcznianie albo zmiękczanie i delikatny rozpływ toneru w oparach acetonu, daje dobre rezultaty na pokrycie "mikrodziur i troche większych pęknieć w tonerze" na scieżkach.
    Płytkiy wychodzą naprawde ładne, szczególnie jeśli trzeba zrobić bardzo cienkie ścieżki.
    Z tymi ścieżkami to też czasami jest problem bo przy termotransferze z folii dochodzi czasami do deformacji jak jest z termotransferem z papieru tego nie wiem bo nie stosowałem ale ci co to sprawdzili twierdzą, że jest OK lecz trzeba uważać przy pozbywanie się papieru żeby nie uszkodzić najcieńszych połaczeń.

coberr - widzę, że twardo walczysz dalej z TMS-ami, ja narazie sobie zdecydowanie odpusciłem scalaki DSP z TI i coraz bardziej skłaniam się w stronę Analoga (ADSP8121) tylko muszę przysiąść i PCB do tego zmodzić, jednak ostatnio walczę tylko z GCPA-01 to i nie mam czasu na inne rzeczy :-(.
    coberr
    Level 20  
    no nie wiem czy tak twardo :) - ostatnio jakos ie mam motywacji zeby przysiąść i dokonczyć łamanie i adaptacje monitora z F243DSK dla LF2401 i 243 :) - poprostu leń totalny :)

gdybym przełamał barierę tych 0,5mm to pewno juz bym dale jechał z koksem :)

ale narazie osiągnąłem tylko marne 0,8mm :)

jak narazie mistrzem w pcb jest Fenixxxxx- i tutaj nalezy bic pokłony :)
    fenixxxxx
    Level 13  
    coberr: aby zejsc do scierzek 6 mils trzeba uzyc laserowke, prawda toner przepuszcza sporo swiatla ale jak wezmiesz wydrukujesz na dwuch foliach a potem nalozysz je na siebie klisza bedzie idealna, z atramentowka to robilem mojego pierwszego starter kita pod TMS5410a i ledwo mi pcb wychodzila-za slaba jakosc wydruku

Ta nokia wyglada bardzo obiecujaco! jak skoncze sie papranie z blackfinem to sproboje cos z tej niej skrecic. Na moje oko mozna zorbic komplenego kompa, 64mb flasha, radyjko + usb na sieciowke, full wypas:D
    coberr
    Level 20  
    no taaaak :) - zapomniałem ze Ty desperat jestes :)

hmm pod tym kątem nie spojrzałem :) musze sobie jeszcze jedną nokię załatwić i nie pruć z niej scalaków

w sumie schemaciorrr jest :) - mozecos by sie faktycznie dało stworzyć :) - reszta to juz tylko oprogramowanie - az sobie te instrtukcje sciągnę i przejrzę :)

(komp - czyli nokia 5510 na płycie bazowej :D -dobre :)

aaaa - no i jeszcze wyswietlacz dołozyć z klawiaturą mozna

jedyny problem - jak to zbootować :)

bo procek to wersja VC - z romem - dośc dobrze zabezpieczonym :)

kurcze - az sie za to normalnie wezme chyba .
    tylko tego M430F135 trza wywalic - bo tylko przeszkadza :) (no chyba ze tez go oprogramowac :) ) ale on sie chyba zajmuje cwsyzstkimi peryferiami -z tego co widzę

a sam DSP ma wystarczająco duzo RAMU - zeby coos z nim robic :)
    (bez zewn. pamieci :)
    )

w sumie tojak by sie człowiek dossał do tego - to mógłbybyc odtwarzacz MP3 - tanim kosztem :)
    (o ile czas na rozpracowanie protokołów transmisji mozna okreslić jako tani)
    fenixxxxx
    Level 13  
    Procek jest bootowany z zewnatrz poprzez serial porta nr 2(nuzka MP/MC podlaczona do gnd oraz INT2 do mikroknotolera z ktorego jest bootowana calosc). Mozna tam podlaczyc np flasha ze SPI. Tylko pytanie co to za procek? Jego IO sa zasilane napieciem 2.8v a normalne procki z rodziny VC54xx maja minimum 3v. Mozne znajdzie ktos do niego pdfa? Pozatym jest to chyba wersja 160mhz, poniewaz core jest zasilane 1.6V.

A zeby ci wiekszego smaku narobic na budowe kompa to zalaczam fotke z lcd o rozdzielczosci 640x480 ktory jest sterowany przez karte graf na cpld.

Podmienilem stara fotke na nowa z w pelni dzialajacym sprzetem, wyswietlana jest bitmapa zapisana w compactflashu. Moze kiedys podobna przegladarke uda mi sie napisac na to dziadostwo:D
    coberr
    Level 20  
    no wlasnie widzę tam dziwny procek - bo u mnie w nokii był 5416 - jak byk:) - 120MHz - ale ten DA 150 ? - to faktyczniejakies cudo :)

no tak - zebym ja jeszcze znał CPLD. bo na normalnych scalakach karte mogę złozyć :) -ale ile to kosci zajmie :)

stwierdziłem ze narazie powalcze jeszcze z tymi swoimi 24x(x) - i chyba sie nie bede jeszcze rzucał na tego :)
    agendek
    Level 13  
    Z tego co pamiętam to seria DA (digital audio) to procesory z algorytmami do obróbki audio zapisanymi w ROM. Jakiś rok temu coś o tym czytałem. Ale teraz faktycznie ti nie przyznaje się do nich.
    stopi
    Level 28  
    a wracając do TMS320F241 - czy pójdzie to jeśli zbuduje się do tego płytkę,JTAG'a i posiada Code Composer Studio??
    Mam to oprogramowanie,łącznie z Teaching Materials (jakby ktoś był zainteresowany) i całym zestawem akcesoriow.Zastanawiam się czy poszłoby to z TMSem F241...
    Sam CCStudio nie odpali bez płyty,a robię własnie na wypasionej płycie z TMS320C6713 (no i CCS do tego) na uczelni system rozpoznawania mowy.Niezły wyczes...
    stopi
    Level 28  
    Teaching Materials to płyta ,na której jest kilkadzieścia rozdziałow w Power Paincie na temat architekruty i programowania procesora TMS320C6711..asembler,opis rejestrow,c++ itp..opisano FFT,filtry IIR,FIR..pare podstawowych algorytmow...

Jest tez sporo pdf'ow na temat obslugi Code Composer Studio,opis plyty DSK Starter Kit C6713 itd.
    stopi
    Level 28  
    tak,tylko,że tego jest 130MB...chętnych zapraszam przez kontakt e-mail'owy
    Sanjuro
    Level 18  
    To spakuj i moze umiesc na jednym z ponizszych serwerow plikowych:
    - www.rapidshare.de - ogrniczenie do 50MB na plik (zawsze mozna przecierz zrobic archiwum wieloczesciowe), szybki serwer,
    - www.megaupload.com - do 250MB, u mnie wolno dziala, ale to moze byc wina providera,
    - www.mytempdir.com - do 30MB, chyba tylko raz cos z niego sciagalem wiec niewiele o nim mozna powiedziec

Nastepnie podaj linki do tych plikow jakie wygeneruje serwer :)

A tak przy okazji interesuja kogos CodeComposery (2000, 5000, 6000)?
    fenixxxxx
    Level 13  
    Sanjuro: ja jestem zainteresowany C5000. Podzielisz sie?

Odnosnie noki 5510, rozbebeszylem jedna i co moje oczy ujrzaly? 5416 wersja 160mhz! jeden z bardziej wypasionych procow w tej serii! chyba problemy z dostepem do czesci sie skonczyly, tylko troche to ciezko wylutowac przez blaszki ekranujace;/
    stopi
    Level 28  
    sanjuro: w niedziele podam linka do pliku na www.upload.com
    wyszlo 67 MB po spakowaniu(rar).mam wolnego neta i co chwile sie cos sypie
    morph13
    Level 25  
    fenixxxxx - full respect for your hobby - masz zacięcie na te TMS-y, zreszta coberr też. Po zgłebieniu zasobów netu muszę przyznać że niewiele jest stron gdzie tak "dogłębnie poznaje się metodą domową" :-) procesory z TI jak to robią ludzie związani z tym tematem głównym. Czasami innym to wychodzi lepiej lub gorzej ale zazwyczaj mają oni oparcie w postaci startet-kitów z TI, biorąc pod uwage nasze rodzime warunki i ceny ze stron TI nie są to zestawy dla kazego Polaka.

No ale przechodzę do sedna sprawy. Ostatnio z coberr-em trochę poklikałem na ten temat i zastanawiam się nad zrobieniem "Starter-kitu z ADSP-2181" dla wszystkich zainteresowanych, taki "otwarty projekt". Tylko jak to bywa w moim wypadku nie ma zbytnio czasu a razem można by już coś ciekawego zrobić ??. Procesor ma 80kB wewnętrznego RAM-u to i już upchnąć coś tam można, może być botowalny z zewnętrznej kości np Flash, trzebabby dorzucić jakieś I/O no i napisać BIOS-DSP, no ale temat jest chyba do ruszenia ??
    fenixxxxx
    Level 13  
    Tak odnosnie otwartego projektu, to ja tez planuje cos takiego z tym prockiem z noki. Bedzie to ulepszona wersja tego co widac bylo na fotce. Ma byc to cos w rodzaju yampa, odtwarzanie mp3+ wizualizacja. Moze nawet jakis systemik operacyjny dalo by sie na to napisac. Juz nawet schemat do tej zabawki zaczolem rysowac. Jednak jeszcze troche czasu moze zejsc zanim to skoncze. Jesli ktos by byl zainteresowany dlubaniem softu w przyszlosci na to, niech pisze na maila.
    coberr
    Level 20  
    o kruca bomba - ale temat poszedł do przodu :D

Fenixxxxx - czy Tobie sie nie nudzi przypadkiem? :D
    wypuszczasz starter kity jeden za drugim :D

a tak powaznie- sanjuro - jakie masz te code composery - pełne wersje? - nie jakies trial itp?

bo jak tak to ja sie pisze na C2000 i C5000:D

jeszcze kilka pytań do fenixxxa:

Ty chyba w swoim ostatnim kicie zaimplementowales obslugę FDD - dobrze kombinuję czy się mylę?
    jesli ta to na czym to szło?

druga sprawa. - jako ze w cpld/FPGA itp -cienki bolo ze mnie - wywlokłem wszystkie swoje stare płyty główne od pCtow i karty roznej masci i rodzaju:D w poszukiwaniu ciekawych scalakow.

nie wiem czy jest sens - ale moze sie ktos w tej kwestii wypowie mądrzejszy.

Z ciekawszych scalakow, ktore mozna jeszcze wypruc i do czegos wykorzystać znaazłem np:

W83877TF (com, FDD,LPT)
    -PDF bez problemu
    pamięć SRAM cache synchroniczna 64KBx64bity (128QFP)
    (co ciekawe -zasilana 3,3V - a with TTL standard full compatible menda jedna :D)
    też pdf bez problemu :)

no i zabieram się (jak pies do jeża:D ) do zrobienia karty graficznej tylko nie wiem czy mi sie bedzie chciało za scalak zabierać :)

bo wynalazłem sobie RAMDACe :

GENDAC ICS5342 (jak by ktoniewiedział tosiedziało toto m.in na VOODOO I ) PLCC68 - jeszcze do przełknięcia dla mnie :)
    i do niego wyczochrałem też PDFa - jedyna porządna firma :)

W82C450P-110 -zabytek PLCC44 - i doniegoniestety ni czorta noty nie mogę wynaleźć :(

ATT20C408 - 13 - to z karty Miro. (PLCC68)

może u kogoś walają sie takie pdfy od tych dwoch ostatnich ?

no i oczywiscie stado MOSFETOW na potworne prady -po 52A - to sie moze zabiorę za budowę małego falownika w końcu
    (12/230V) (na F24x.240x -zgodnie z ich przeznaczeniem zresztą :D )

ciagnie mnie do tego 54xx jak jasny gwint :) ale chyba narazie odpuszczę :)
    morph13
    Level 25  
    Pomysł z wykorzystaniem kości z kart jest super, popieram.
    Ale tak jak pisaleś do niektórych kompletnie brak opisu pdf.
    Sanjuro
    Level 18  
    Mam CC2000, 5000 i 6000 wersja 2.21 (19 styczen) - ponoc full. Sciagalem przez eMule (sam niewiem jakim cudem natrafilem, a kilka razy przeszukiwalem bezskutecznie). Jak narazie fenixxxxx testuje 5000, a ja zrobilem szybki tescik CC2000 (ktora jako pierwsza sciagnolem) polegajacy na zmianie daty w systemie, nic sie nie rzucal wiec sciagnolem reszte.
    Jak cos to wersje CC5000 wrzucilem na MU:
    http://www.megaupload.com/?d=9XD54VLT
    Jak dacie znac ze wszystko dziala dobrze to postaram sie wrzucic reszte.
    fenixxxxx
    Level 13  
    C5000 jest ok. full wersja. wielkie dzieki Sanjuro!

coberr odnosnie IDE/CF to zadnego kontrolera niepotrzeba, piny IO oraz A3-A0, CS1,CS0 wpinasz bezposrednio w szyne danych
    Kiedys tez kombinowalem jak tu wpiac jakis scalak np S3 ale niestety bezskutecznie. Problem polega na tym ze te scalaki maja naogu wbudowany interfejs PCI z ktorym bez hardwerowej obslugi trzeba sie niezle nagimnastykowac. A potem pisz jeszcze drivera do tego, np obsluge akceleracji 3d :D
    CPLD wydaje mi sie najrozsadniejszym roziwazaniem, wdrozenie sie w to jest naprawde latwe, schemat jtaga jest dostepny. a scalak z koscmi pamieci kosztuje 80zl. Mozna tez uzyc gotowy kontroler, kiedys taki widzialem. Jednak kosztowal ponad 120zl a i transfer danych do pamieci byl cieniutki-10mb/sek