Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tms320f241

morph13 04 Lis 2007 23:51 78984 290
    fenixxxxx
    Poziom 13  
    Witam kolegow!
    Widze ze temat cos przycichl, srednio jeden post na kwaral. Co sie z wami dzieje?! Czyzby wszyscy zrezygnowali? Ja troche dlubie w DSP i ostatnio zmajstrowalem nowy starterek. Pozwolcie ze sie troszke pochwale. Oparty jest on na dwurdzeniowym procesorze OMAP5912, jeden rdzen to ARM a drugi DSP, obydwa maja po 192mhz. Dodam ze rodzina OMAPow jest powszechnie stosowana w nowych telefonach Nokii. Niestety obudowa BGA i PCB 4warstwowa troche trudu i kosztow sprawila.
    Poza samym procesorem na plytce siedzi 64mb ramu, 512mb flasha, kontroler ethernet i ekranu dotykowego oraz kodek audio. Dodatkowo mozna system rozbudowac poprzez zlacza kart CF i SD. Opcjonalne peryferia mozna podlaczyc przez PS2, RS323 i USB.
    Docelowo na tej platformie ma pracowac windows CE, na razie jestem we wczesnej fazie pisania bootloadera.
  • TermopastyTermopasty
    sieger
    Poziom 24  
    Mnie już obrzdły....pracujące soboty, jeszcze troche i obrzydnie siedzenie w pracy powyżej 10h, więc....ostatniego słowa nie powiedziałem. Głód mikroklocków się odzywa, na razie czyszcze przedpole i może za jakiś czas czymś się pochwalem, choć na pewno nie tak miażdżącymi osiagnięcami jak Fenix. pozdrawiam
    morph13
    Poziom 25  
    No ładnie :-)
    fenixxxxx - Konstrukcja wyjechana, nic dodać nic ująć. Tak jak pisałem wcześniej jak już coś umieszczasz to zawsze powala większość na kolana i tak jest tym razem.

Mam kilka pytań:
    - w jakim programie robiłeś PCB
    - kto wykonywał Ci PCB (2 warstwy czy wiecej)
    - bootloader to zapewne C bo w asm raczej bawić się nie bedziesz
    - elementy pewnie sam montowałeś, bo do BGA to już niestety trzeba stacji używać (hot air-a oczywiście).

Ja osobiście zatrzymałem się na dsPIC i ADSP, jednak ostatnio walczę z generatorem w.cz. na DDS-ie i treningami CK i KM i nie mam w zasadzie na nic więcej czasu (wracam wykończony).

Ale jak tak człowiek popatrzy na osiągnięcia innych to niewątpliwie z większym zapałem siada do własnych konstrukcji.
    fenixxxxx
    Poziom 13  
    pcb 4 warstwowe zamowilem w techno-service i musze powiedziec ze jakosc wykonywanych obwodow jest genialna! W sumie jest to moje pierwsze zamowienie ale naprawde sie im udalo. Wykonanie zajelo tylko 2 tygodnie. Jednak jest pewien mankament-duzo sobie licza. Jesli chodzi o 2 warstwowe to polecam merkar, cena duzo nizsza lecz termin wykonania znacznie dluzszy i raz niestety zdarzylo mi sie male zwarcie.
    Projekt wykonuje w protelu 99SE recznie, zrezygnowalem z autorutera - ma inteligecje bladynki. Mysle by przezucic sie na autoruter specctra ale narazie to tylko plany.
    Co do lutowania BGA to okazuje sie latwiejsze niz myslalem. Przydaje sie preheater(grzeje on pcb od dolu) od gory hotairem traktuje sie uklad. Zawsze balem sie problemow z pozycjonowaniem ukladu. Jednak okazuje sie ze kulki ukladu same "wpadaja" w przerwy w emulsji pod padami. Oczywiscie pod to jakis topnik bga np flux.
  • TermopastyTermopasty
    vanev
    Poziom 2  
    Witam
    Mam drobne, zdaj się pytanie.
    Od jakiegos czasu pisze oprogramowanie pod tms320f2812. Projekt
    jest typowo pomiarowy (analiza sygnałów dynamicznych) rozbudowany o komunikacje Ethernet, USB, RS485, ....
    Więc do rzeczy.
    Wszystko działa jeżeli wybieram projekt: debug.
    Natomiast projekt :release już nie. Kompiluje się, za pomocą Flasher'a-C2000 wgrywam program do procka i zero reakcji

Prosiłbym o informację, gdzie tkwi różnica pomiędzy projektami debug i release.

Dodatkowe dane.
    Projekt non-bios,
    Środowisko Code-composer 3.3
    dołączona biblioteka rts2800_ml.lib
    Program uruchamia się z pamięci Flash DSP.
    fenixxxxx
    Poziom 13  
    Dziwna sprawa, release i debug glownie roznia sie optymalizacja. Mi jak dotad jesli debug chodzil to release tez bylo ok.
    Main zaczyna sie wykonywac? Mozliwe ze trzeba dodac innego lib'a bo release zmienia jakas opcje np far jump.
    vanev
    Poziom 2  
    W sumie nie było aż tak źle, jak się na pierwszy rzut oka wydawało.
    Nie miałem jedynie komunikacji z sieciówką firmy Wiznet. Kod wersji release jest zdecydowanie szybszy i aby wszystko grało, wprowadziłem krótkie opoźnienienia przy inicjalizacji socketów.

Problem nie był taki poważny, brakowało tylko "zawziętości", ale dziękuje za odzew.

Pozdrawiam
    fenixxxxx
    Poziom 13  
    gratuluje, teraz napisz jakis odtwarzacz mp3:)
    ostatnio slyszalem ze serria C2000 dynamicznie sie rozwija. Chodzi mi o pojawienie sie gdzies zmiennego przecinka?
    sieger
    Poziom 24  
    Na początek doczepił bym jakiś DAC pod SPI i pobawił się samplowaniem muzyki, później filtry cyfrowe.

Co do tego odtwarzacza mp3: kartę SD pewno łatwo byłoby podłączyć (dokładnie teraz czytam o tym artykuł w EP12/2007), ale co dalej? obsługa FATa na bank się znajdzie w gotowych procedurach, a mp3? pewno też, ale nigdy do tego tematu nie podchodziłem, więc nawet nie wiem jakie algorytmy kompresji użyto.
    cygan001
    Poziom 11  
    Witam,
    czy może mi ktoś wytłumaczyć jaka jest różnica pomiędzy wykonywaniem operacji na liczbach zmiennoprzecinkowych w przypadku procesora stałoprzecinkowego i zmiennoprzecinkowego gdy piszę program w C? Czy cos takiego jak "skalowanie zmiennych" dostępne jest z poziomu C czy to sprawa asemblera? Wiem tylko tyle ze problemy pojawiają się gdy chcę dodać liczbę bardzo dużą do liczby bardzo małej, i chciałbym dowiedzieć się jak sobie z tym poradzić gdy mam procesor stałoprzecinkowy. Programuję w C, asemblera kompletnie nie znam. A może w C nie ma to większego znaczenia i kompilator wszystko załatwia? Dzięki za wszelkie odpowiedzi
    fenixxxxx
    Poziom 13  
    Glowna roznica to dokladnosc, przy staloprzecinkowych koncowki sa obcinane. Jak to implementuje C to trudno mi powiedziec, zalezy to chyba silnie od platformy np. w PC wykonuje to koprocesor, w DSP C5000 nie masz koprocesora wiec wykonuje to jednostka arytmetyczno logiczna.
    Na operacjach na bardzo malych liczbach czyli 0.00xxx dokladnosc leci w dol, kiedys mialem z tym problemy jak grzebalem cos z audio(najbardziej to widac przy operacjach mnozenia i dzielenia). Wyniki bywaly bardzo rozne.
    bednyk
    Poziom 12  
    Dzień dobry! Zabieram się obecnie za tworzenie projektu, procesor dsp (firmy ti) do tego ma być podłączony wyświetlacz lcd, karta pamieci, przetworniki a/c c/a. Czy możecie polecić jakiś fajny procesor ponieważ przygode z dsp dopiero zaczynam. Chodzi mi oczywiście o dostępność sampli. Programowanie oczywiście w Code Composer Studio. Pozdrawiam
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    1. ti nie wysyla sampli osobom prywatnym - tylko do firm
    2. sprawdz na stronie ktore procki maja dostepne sample i juz

0x41 0x56 0x45!!
    fenixxxxx
    Poziom 13  
    jaki LCD? wiesz ze zadko ktory procek w obudowie SMD ma kontroler graficzny. Z bga juz znacznie wieksze pole do popisu jest ale jak na pierwszy raz...moze byc ciezko
    cygan001
    Poziom 11  
    Pytanie do osób doświadczonych w budowaniu układów mikroprocesorowych: Procesor w obudowie qfp144 ma około 40 nóżek masy, 20 zasilania I/O, kolejnych 10 zasilających jądro. Wspólne wyprowadzenia połączone są wewnętrznie. Ile nóżek , z całkowitej ich liczby, muszę podłączyć? Jakie mogą być efekty jeśli zamiast 40 końcówek do masy podłączę tylko kilka? Oczywiście chodzi o możliwość uproszczenia druku.
    fenixxxxx
    Poziom 13  
    zaleca sie podlaczenie wszystkich nozek w celu uzyskania stabilnej pracy szczegolnie w przypadku maksymalnych czestotliwosci

po to jest tyle wyprowadzen by uzyskac rownomierna dystrybucje napiec w stroktorze krzemowej ukladu. Gdy CMOSy sie przelaczaja pobierany jest prad przez krotki okres czesu - powstaja "igly". Gdy przelaczaja sie z duza czestotliwoscia powstaja szumy w wyniku nierownomiernego przelaczania sie ladunkow.

Warto podlaczyc wszytkie nozki z tego wzgledu ze rozne wejscia nap maja rozne opory/pojemnosci w ekstremalnych przypadkach uklad moze ulec uszkodzeniu
    Rafada
    Poziom 10  
    Witam !!!
    Widzę, że poruszaliście kilkukrotnie temat kart graficznych. Może ktoś z was natknął się na protokół przesyłu danych w DVI. Chciałbym zrobić układ podłączany do złącza DVI karty graficznej. O samym standardzie znalazłem sporo informacji, ale nie wiem jak często przesyłane są informacje o synchronizacji i jak je interpretować... czyli kiedy wiem, że dany piksel jest pierwszym pikselem obrazu w pierwszej linii itp.
    Pozdrawiam
    coberr
    Poziom 19  
    Witam wszystkich (po długiej nieobecności tutaj)

Mam pytanie - w zwiazku z nieoryginalnym emulatorem JTAG w ktorego posiadaniu jestem od wczoraj. Może teraz zmobilizuję się i wezmę znów za jakies projekty :)

Zatem od poczatku:

Emulator - chiński wynalazek który mozna zobaczyć na ebay lub na stronie www.00ic.com : XDS510-USB2.0
    Zdjęcie w załączniku.

tms320f241

Niby reklamuja go jako zgodny z emulatorami TI - jednak na płycie znalazłem oprocz kilku innych rzeczy - sterowniki do niego. Po całym wieczorze walki musiałem skapitulować. Dopiero dzisiaj udało mi się go ruszyć i to niestety na sterownikach dla emulatora Wintech :D

Udało mi sie odpalić CCS3.1 jednak chyba nie wszytskie funkcje będą działały. Udało się równiez podejrzeć jak narazie pamięć FLASH procesorów TMS320F243 oraz TMS320F241. Z LF2401 nie próbowałem.

Dziwi mnie kilka rzeczy - moze ktos mogłby to wyłumaczyc - przykładowo emulatory SPectrum digital pracujące na porcie USB korzystają z portu o adresie 510. Ten (na sterownikach WIntech korzysta z portu 240(!).
    Z kolei gdy probuje skorzystać z konfiguracji z CCS (równiez port 240) niestety jest problem z otwarciem portu (bo fizycznie jest to adres dla przestrzeni ISA (chyba) :)

Czy spotkał sie ktos z tego typu wynalazkiem????

Czy bezosrednio z poziomu CCS mogę programować FLASH? chyba nie - bo SD dostarcza odpowiedni plugin... niestety nie wpsółpracuje z tym cudem:D
    __Grzegorz__
    Poziom 27  
    coberr napisał:

Czy bezosrednio z poziomu CCS mogę programować FLASH? chyba nie - bo SD dostarcza odpowiedni plugin... niestety nie wpsółpracuje z tym cudem:D

Do CCS 3.1 poszukaj C2000 Flash plugin na stronie TI. Jeżeli nie znajdziesz, daj znać to podeślę go na elektrodę.

Albo zainstaluj CCS3.3, tam ten plugin jest standardowo dołączony...

Plugin ten bezproblemowo współpracuje z emulatorem XDS510PP i z wynalazkiem OLIMEXa XDS100pp.

Pozdrawiam.
    coberr
    Poziom 19  
    niestety Grzegorzu - nie bardzo chce toto łazić (nie iwem czy winę za to ponosi sam procek (TMS320F241/243) i plugin go nie obsługuje -- czy też nadal konfiguracja całego sprzetu. odrazu przy probie uruchomienia wywala bład : unsupported or invalid deviCe identification number:0030 reset DSP and Try again (prawdopodobnie wina proca)a sam plugin obsługuje tylko F240x/28xx

Odnośnie DVI:

Rafada - spróbuj poszukac na stronach producentow układow scalonych jakichs informacji. naprzykład Texas Instruments produkuje kiklka odbiorników i nadajników dla tego intrfejsu.

znalazłem jeszcze cos takiego - moze pomoze :)

W sumie to chyba znalazłem odpowiedx na swoje pytanie (odnosnie tego pluginu)

Podłączyłem zamiast Płytki z TMS320F241 - płytkę z TMS320F243. - jest to samo . sprawdziłem rejestr DIN (701Ch)obu procesorów - meldują sie tak samo :0x0031h- jak na złośc - nie wyprowadziłem złącza JTAG na płytce z TMS320LF2401 :) (on melduje sie jako 0810h) (moje posty z dnia 02.07.2005 - tam zamiesciłem printscreeny z "łamanego" oraz adaptowanego na inne procki tej rodziny oprogramowania zaszytego w oryginalny starter kicie F243DSK )

będę musiał cos innego wykombinować...
    coberr
    Poziom 19  
    W końcu znalazłem czas by powalczyć trochę z emulatorem. Okazuje się że jest to chyba jednak jakiś "boski" klon Wintecha (TDS510USB2.0). Co prawda nie mogę nim coś ruszyc standardowych procedur ale po ponad półtoradniowej walce z bootloaderem Texasa, studiowaniu PDFów oraz modyfikacjach udało mi się przynajmniej opracowac metodę (trochę okrężną drogą się to odbywa) oraz przywrócić do zycia procki ktore udało mnie się "zatłuc" wczesniej :) (czyli te w ktorych padł bootloader po programowaniu łączem RS232) Niestety Plugin CCS chyba faktycznie obsługuje tylko rodzinę LF240x/28xx ale nie mam mozliwosci tego obecnie sprawdzić.

Procedura jest dość uciążliwa ale skuteczna :) cały proces trwa dość długo - bo ok. 2min. (nalezy martwy procek włozyc w podstawkę, podaczyc przewód RS232, odpalić emulator,CCS, wrzucic do pamieci programu zmodyfikowany bootloader, odpalić program flashujacy itd...
    Jednak po chwili mamy odratowany procesor :)

a Z analizy FLASHa w "uszkodzonych" prockach wynika , iz powody "zatłuczenia" procka są rózne:

- całkowite wykasowanie pamięci do wartości 0000h
    -wykasowanie pamieci , zapisanie programu a nie zapisanie bootloadera pod adr. 1F00h (czyli brak go w ogóle)
    wykasowanie pamięci do wartosci FFFFh i nie zapisanie niczego :)
    tak więc jednak podczas flashowania przez SCI - rosyjska ruletka... nie pomogą tu zadne UPSy, modły , chuchanie oraz dmuchanie :)

Na tę chwilę to tyle :)
    morph13
    Poziom 25  
    Witam
    Widzę, że kolega coberr ładnie z TMS-ami sobie poczyna :-)

Ja obecnie jak wspominałem wcześniej przerzuciłem się na dsPIC30F i ADSP-2101 (2181) i może dopiero w przyszłości powrócę do DSP z TI jak nie będe musiał walczyć z JTAG-iem :-(.

Pracuję teraz nad generatorem DDS a raczej jego kolejnym wcieleniem.
    Na pokładzie będzie miał AVR+ADSP a to oznacza "cyfrową implementację modulacji FM". Dodatkowo program bootujący dla ADSP ładowany z AVR-a, po to, by można było robić uaktualnienia oprogramowani generatora a nie bawić się z wymianą EPROM-a (Flash-a) dla ADSP z programem bootującym co oznacza ingerencje w urządzenie.

W zasadzie DSP to DSP :-) i czy w wykonaniu Microchipa, Analog-a czy TI "prawie - alegoria do reklamy piwa", na to samo wychodzi :D.
    coberr
    Poziom 19  
    hej Morph :) - Ciebie to tutaj dawno nie widziałem :)

ee tam zaraz poczynam - tak w koncu zdecydowałem sie na jakiś emulator na poczatku. Zobacze jak będzie dalej z czasem i checiami :)

Ja z kolei dalej siedzę głownie bardziej w energoelektronice.
    kilka pomysłów mam tylko gorzej sie do tego zabrać :)
    w kazdym razie jestem juz w znacznie llepszej sytuacji niz na poczatku.
    wtedy dysponowałem tylko starter kitem, pozniej udało się "złamać" i zaadaptować do potrzeb innych procków soft z procesora TMS320F243 (spectrum digital F243DSK) -ale to tylko z ciekawosci - czy się uda :) .
    Teraz juz mozna trochę więcej powalczyć :)
    morph13
    Poziom 25  
    To się zgadza, dawno tu nie zaglądałem.....

ale to dlatego, że człowiek teraz to jakiś taki "zabiegany jest" :-(.

Ale i Ty nawet na GG ostatnio to non-stop niedostępny :-), bynajmniej tak wynika z moich obserwacji, chyba, że numer zmieniłeś ?????.

Ostatnio upolowałem EZ-KIT'a ADSP-2181 na allegro i tak mnie ten procek natchnął a i w zapasach mam jeszcze chyba z dziesięć ADSP-2101,że postanowiłem po dłuższym wertowaniu not katalogowych wykonać kolejny krok w realizacji moich planów.

I pomalutku powstają już PCB AVR+ADSP dla generatora DDS z FM. Połowa projektu to moduły z ostatniej wersji mojego generatora DDS AM 40MHz, no a nad resztą trzeba niestety posiedzieć.
    A do pracy "podążać regularnie" też przecież trzeba :-).

tms320f241 tms320f241 tms320f241

Na początek wiadomo, muszę "okatować asemblera ADSP" a wtedy już wszystko ruszy z kopyta... :-). Dodatkowo generator chcę wyposażyć w funkcję wobulacji z wyjściami przebiegu piłokształtnego i wygaszania plamki do oscyloskopu, żeby sobie można było filtry stroić. I to jest zamierzony ukłaon w stronę "techniki radiowej".

A wiadomo DSP to gwarantowana szybkość wykonywania operacji matematycznych a przy "wyliczaniu" wartości dla DDS-a przy FM-ie to bardzo ważne. AVR-y mają już z tym spore problemy.

Jak uruchomię moduł DSP z botowaniem z AVR-a to może umieszczę fotkę PCB do wglądu :-), jakby ktoś był zainteresowany jak sprawdza się w praktyce "miks AVR+DSP".
    coberr
    Poziom 19  
    ooo - jednak jesteś :)

na GG Jestem - tylko dobrze się bunkruję :)

no widze ze walczysz ostro jak lew :)

Mi szkoda juz czasu na poznawanie innych procków...
    moze ktos powie ze złe podejście i niby trzba sie rozwijać :)

ale ja osobiscie twierdzę - ze lepiej poznac perfect jeden procek lub ich rodzinę i konsekwentnie je stosować - wykorzystujac wszystkie mozliwosci niz co chwila męczyc nowego proca... :)

Zobaczę - może niedługo wymęczę jakis projekt:)