Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naręczny zegarek binarny

lukasb9 24 Nov 2007 19:42 21840 51
 • Naręczny zegarek binarny
  Witam, chciałbym przedstawić mój zegareczek binarny, całość umieszczona została w kopercie po zegarku unitry, ponieważ z oryginalnego zegarka została mi tylko koperta, postanowiłem zrobić w niej zegarek binarny. Pokazuje on czas w trybie 12 godzinnym, - godziny, minuty, sekundy. Wyświetlanie czasu trwa 5 sekund, i jest uaktywniane przez wcisniecie jednego z przycisków. W trybie czuwania zegarek pobiera 2,5uA prądu, z bateryjki 3V CR3032. W trybie wyświetlania pobór prądu dochodzi do 30mA. Jako mózg całości zastosowałem procesor ATmega8, natomiast w roli zegara RTC pracuje kostka MAXIMA DS2415, komunikująca sie z procesorem po magistrali 1wire. Procesor w trybie uśpienia jest wprowadzany w stan powerdown, budzony z niego jest poprzez przerwanie INT0. Obudowa wymaga jeszcze dobrania odpowiedniego paska, oraz wpasowania dokładnego wieczka (nie miałem oryginału)
  Naręczny zegarek binarny
  Naręczny zegarek binarny
  Naręczny zegarek binarny
  Naręczny zegarek binarny
  Naręczny zegarek binarny
  Naręczny zegarek binarny

  Dokładny opis pojawi sie na mojej stronie www.lucaslab.grandhost.pl która chwilowo przekroczyła limit transferu ;)

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  lukasb9
  Level 28  
  Offline 
  lukasb9 wrote 1421 posts with rating 53, helped 56 times. Live in city Stalowa Wola. Been with us since 2004 year.
 • TermopastyTermopasty
 • #2
  moonkey
  Level 17  
  wspaniala rzecz! wlasnie sie zachwycalem takimi produkowanymi seryjnie i narzekalem, ze sa za bardzo modern i mi nie pasuja. a tu taki vintage;)! powiedz, bardzo trudno sie to lutowalo? strasznie to drobne. jaka szerokosc maja sciezki?
 • TermopastyTermopasty
 • #3
  kris6661991
  Level 25  
  nono... jestem pod wrażeniem tak preyzyjnego wykonania, estetyki oraz... cierpliwości przylutowaniu ;)
  projekt bardzo ładny 6/6

  pozdrawiam
  kris6661991
 • #4
  serum
  Level 15  
  Brawo za precyzyjne wykonanie, jestem jednak zdania że robienie zegarów binarnych jest bez sensu. Odczytywanie z nich godziny wymaga zbyt wiele wysiłku. Najlepszymi zegarkami zawsze będą zegarki wskazówkowe.
 • #5
  Mody
  Level 25  
  Nic dodać nic ująć pomysł rewelacyjny z wykorzystaniem koperty po tym zegarku. Znaczek unitry dodaje kopercie zegarka smaczku :) Czekam z niecierpliwością aż zegarek zostanie ukończony.

  Pozdrawiam
 • #6
  dreaper
  Level 18  
  Osobiście uważam, że najlepsze są zegarki elektroniczne z wyświetlaczem, a nie wskazówkami.. prostota odczytu jest banalna. A co do zegarków binarnych to fajna sprawa.. pod warunkiem, że wie się jak odczytać godzinę. Gdzieś jest jakieś FAQ na ten temat?!? Zrobił bym coś takiego, ale po co jak nie wiem jak odczytać godzinę.
 • #7
  harnasx
  Level 22  
  Jeśli chodzi o wykonanie to mogę jedynie powielić opinie które już zostały napisane - bardzo mi się podoba i zazdroszczę precyzji i cierpliwości - co do zegarka binarnego "na rękę" to porażka :( 5s stracisz zeby zerknąć która godzina - ze już nie powiem o reakcji osoby ktora pyta Cię o godzin ę a Ty naciskasz przycisk i motasz się 5 sekund :)

  Jeszcze raz gratuluję wykonania!!
 • #8
  lord_blaha
  Level 33  
  jak się tego raz człowiek nauczy to potem jest już proste...a no i bezcenna mina ludzi pytających o godzine;) piekne wykonanie- 10/10
 • #9
  joboo
  Level 12  
  Witam !!!
  To i ja się dołożę do tematu i pokażę podobne maleństwo.

  Naręczny zegarek binarny

  Naręczny zegarek binarny

  Naręczny zegarek binarny

  Naręczny zegarek binarny

  Pozdrawiam Michał
 • #10
  gruby1
  Level 29  
  pomysł ekstra, ale przerost formy nad treścią albo skłonności masochistyczne autora:) Fajnie to wygląda, z tym tylko że koszt budowy przekracza koszt kupna gotowego zegarka... ale szczerze to jeśli będę miał trochę wolnego to coś takiego popełnię-ot tak,żeby coś zrobić:)
  pomysł 6/6
  zastosowanie- jeśli ktoś znajdzie sensowne to 6/6 :)
 • #11
  orson-pl
  Level 16  
  Świetnie wygląda :)
  Od jakiegoś czasu też się nad tym męczę, większość jest już gotowa, tylko zastanawiam się nad zasilaniem - zegarek czerpie prąd bezpośrednio z baterii czy przez jakąś przetwornicę?
 • #12
  oj
  Level 42  
  gruby1 wrote:
  Fajnie to wygląda, z tym tylko że koszt budowy przekracza koszt kupna gotowego zegarka...


  To proszę pokazać ten zegarek binarny, ma kosztować ok. 25 zł, nie liczę koperty

  orson-pl wrote:
  Świetnie wygląda :)
  Od jakiegoś czasu też się nad tym męczę, większość jest już gotowa, tylko zastanawiam się nad zasilaniem - zegarek czerpie prąd bezpośrednio z baterii czy przez jakąś przetwornicę?


  Zegarek przy czerwonych diodach - bateria 3V
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  gonzo_102
  Level 11  
  hm.... od jakiegoś czasu planuję wykonać podobny zegarek, jednak obawiam się zbyt szybkiego zużycia baterii - przez jaki czas wyświetlana jest godzina? Jak w praktyce wygląda trwałość baterii w takim zegarku?
 • #15
  serum
  Level 15  
  Quote:
  Osobiście uważam, że najlepsze są zegarki elektroniczne z wyświetlaczem, a nie wskazówkami.. prostota odczytu jest banalna.


  A zdarzyło się Wam spojrzeć na na zegarek z elektronicznym wyświetlaczem i po 2s nie pamiętać która była godzina? Człowiek jest bardziej przystosowany do odczytywania informacji analogowej niż cyfrowej.
 • #16
  byrrt
  Level 21  
  gonzo_102 wrote:
  przez jaki czas wyświetlana jest godzina?


  Nie jestem autorem projektu a już mi ręce opadają - ludzie czytajcie co jest napisane a potem pytajcie!?! Co do estetyki wykonania która się tak tu większość zachwyca.. Wg mnie autor mógłby chociaż przemyć płytke po lutowaniu bo widać tam jakąś kalafonie/topnik. Podziwiam, że zmieściło się to wszystko w obudowie zegarka (swoją drogą musi być to kolos skoro mieści się tam bateryjka CR2032.. Myśle, że przy odrobinie chęci można by z diod led na płytce ułożyć wyświetlacz 88.88 i takie rozwiązanie byłoby chyba lepsze..

  Pozdrawiam

  Dodano po 2 [minuty]:

  serum wrote:
  A zdarzyło się Wam spojrzeć na na zegarek z elektronicznym wyświetlaczem i po 2s nie pamiętać która była godzina? Człowiek jest bardziej przystosowany do odczytywania informacji analogowej niż cyfrowej.


  Myślę, że wynika to raczej z tego iż odczytywanie z zegarka analogowego jednak te kilka szarych komórek potrzebuje ;) a w przypadku zegarka cyfrowego już o wiele mniej i taki zastany mózg nie pamięta co przed chwilą z taką łatwością odczytał :)

  ps. też to czasem u siebie zauważam patrząc na telefon za godziną.. :)
 • #17
  esiek3
  Level 12  
  normalnie szacunek!! A, Ci co piszą,że binarny "słabo się czyta" Hmmmm Mam taki tylko seryjny, kilka lat temu to był jakiś szatański wynalazek. Najlepsze były miny i głupie uśmiechy tych co to widzieli. Nauka trwa jakieś dwa... może 3 dni, po tym czasie korzysta się jak ze zwykłego zegarka, no chyba że dla kogoś system binarny to za duże wyzwanie. Gratulacje!!
 • #18
  Tranzystor_1992
  Level 16  
  No upchnąłeś to wspaniale, jednak zastanawia mnie jak działa tryb czuwania i wyświetlania, bo cały czas chyba nie wyświetla tej godziny, w końcu to mnóstwo pobiera. Ale i tak należy Ci się szacunek za miniaturyzację ;)

  Pozdro :)
 • #19
  JOLLY
  Level 15  
  Fachowa robota, a ciekawi mnie jak wyciąłeś takie idealne kształty pcb?
 • #20
  I.T.I
  Level 16  
  fajniutki zegarek też taki bym se zrobił ale nie umiem
  a i jeszcze jeno, chłopaki nie wiecie czy ta elektronika weszła mi do takiej obudowy
  Naręczny zegarek binarny
  ps. te wieczko z tyłu powinno pasować od jakiegoś zegarka wskazówkowego na rękę tam są najczęściej takie okrągłe
 • #21
  BolzZ
  Level 26  
  Czy ktoś mógłby wytłumaczyć na czym polega odczytywanie godziny z takiego zegarka, jaki jest format zapisu? Nie spotkałem się nigdy z takim urządzeniem :)

  I.T.I przecież Twoja obudowa jest identyczna jak autora tematu...
 • #22
  mosfet
  Level 25  
  Koszt budowy przekracza koszt gotowego? A gdzie kolega widział zegarek binarny poniżej kilkuset złotych?

  Gratuluję autorowi. Sam przymierzam się do czegoś takiego, ale zamierzam wykorzystać kontroler MSP z wbudowanym RTCem. Problem jaki widzę to mechanika... Nie mam pomysłu jak zgrać przyciski ze stykami na płytce i i jakie styki zastosować.
  Pozdrawiam i życzę dalszych udanych konstrukcji!
 • #23
  adams987
  Level 35  
  BolzZ wrote:
  Czy ktoś mógłby wytłumaczyć na czym polega odczytywanie godziny z takiego zegarka, jaki jest format zapisu? Nie spotkałem się nigdy z takim urządzeniem


  W kolumnie jest cztery diody . Dolna oznacza 1 (zapalona) lub 0(zgaszona), następna odpowiednio 2 lub 0 , następna 4 lub 0, ostatnia na górze oznacza 8 lub 0 . Wynik to suma zapalonych diod czyli gby pali się dolna i górna to mamy 1+8=9, dwie w środku to 2+4=6. Dla pierwszej cyfry godzin (01-12) wystarcza 1 doda a dla (01-24) muszą być dwie. Dla drugiej cyfry godzin musi być cztery diody. Dla pierwszej cyfry minut (00-59) wystarczają trzy diody a dla drugiej muszą być cztery w kolumnie
 • #24
  oj
  Level 42  
  Ten zegarek nie pokazuje czasu jak opisano wyżej.

  Czas pokazywany jest w formacie binarnym w wierszach

  Górny wiersz godziny
  Środkowy minuty
  Dolny sekundy
 • #25
  forumelektronika
  Level 15  
  Świetna robota, nic tylko pogratulować.
  Wystawiam 6/6 pkt.
  Projektbyłby świetny, gdyby te diody były przymocowane do wskazówek zwykłego zegarka.
  Nikt nie wiedział by o co chodzi z tak świecącymi wskazówkami.
 • #26
  User removed account
  User removed account  
 • #27
  adams987
  Level 35  
  Jeśli w wierszach to idea odczytu jest taka sama jak w kolumnach,
  Myślę , że wizualnie lepiej gdyby odczyt był w kolumnach, bo i tak nie jest łatwy i wymaga albo szybkiego liczenia albo treningu i wzrokowego kojarzenia, które jest łatwiejsze przy odczycie w kolumnach jak w tradycyjnym zegarku(tyle że w tradycyjnym nie ma kolumny tylko pozycja)
 • #28
  kasaidolar
  Level 19  
  Wyglada super ale ja bym sie nie mogl przyzwyczaic :) Za wykonanie 5/5! Ile czasu to lutowales?
 • #29
  lukasb9
  Level 28  
  Witam, dziękuje za wszystkie opinie na temat mojego zegarka :) odnośnie czasu działania przewiduje, że będzie działał około pół roku nie wymieniajac baterii. Co do formy wyświetlania czasu tak jak zauwazył oj są trzy rzędy diodek pierwszy od góry pokazuje godziny drugi minuty a trzeci sekundy. Widze, że wiele osób uważa sposób wyświetlania godziny w formie binarnej za bezsensowny, może i racja ja po prostu chciałem mieć zegarek binarny i mnie sie on podoba :) - takie było założenie. Obudowa wcale kolosalna nie jest - bateria CR2032 ma 2cm średnicy. Płytki były obrabiane dremelkiem, papierem ściernym.

  Jeśli ktoś posiada denko do takiej obudowy, bardzo chętnie odkupie, jak sie okazuje ciężko coś wpasować, tak aby pewnie sie trzymało
 • #30
  ojciec_natoora
  Level 13  
  Witam.
  Świetna konstrukcja, więcej takich! :) Gratulacje dla autora!
  Jaki jest przybliżony koszt wykonania tego zegarka? Ile czasu poświęciłeś na wykonanie całej konstrukcji? Pozdrawiam.