Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dyskretny stopień napięciowy, zamiast scalonego

24 Lis 2007 22:16 1566 2
  • Poziom 14  
    Witam. Kiedyś kupiłem sobie wzmacniacz Sharp/Universum System C-1000 (albo System 777).
    Dzisiaj zrobiłem przypadkiem zwarcie na wyjściu i spalił mi się driver uPC1342 oraz dwie pary D1047+B817.
    Układ scalony znalazłem w jednym sklepie internetowym, ale kosztuje 49 złotych :/ (+wysyłka), tranzystory razem powinny kosztować około 10-15 złotych. W sumie to trochę dużo, jak na końcówkę 100W i to raczej marną, poza tym starą.

I tu rodzi się pytanie:
    Czy nie było by bardziej opłacalnym wymienienie jedynie tranzystorów, a zamiast scalaków budowa układów dyskretnych (no bo drugi kanał wtedy też bym już przerobił).
    Czy moglibyście mi polecić jakieś stopnie napięciowe? Stopień prądowy to typowy układ przeciwsobny z parą komplementarną, zasilanie ok. +-60V.

A może po prostu pozbyć się całego modułu końcówki i zrobić wzmacniacz na innych tranzystorach końcowych? Co polecacie? (trafo ok.300W).

Dziękuję za ewentualne zaiinteresowanie i pozdrawiam
    Wojtek
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 16  
    Witaj

Zastępować układ scalony układem zbudowanym na elementach dyskretnych w tej konkretnej aplikacji według mnie nie ma sensu , układ uPC to typowy sterownik końcówek mocy w którym znajduje się trochę układów pomocniczych we wzmacniaczu takich jak zabezpieczenia termiczne , stabilizację punktu pracy , źródła prądowe itd. wszystko to dodatkowo jest jeszcze skompensowane termicznie. Jak już chcesz koniecznie przebudować ten wzmacniacz to lepiej kupić jakieś kity np. AVT i tam włożyć ale chyba jednak taniej będzie go naprawić. Co do trafa to przyjmuje się zwykle zapas od 1/3 do 1/2 mocy ale czy na pewno będziesz grał na pełnej mocy wzmacniacza?

http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/U/P/C/1/UPC1342V.shtml
  • Poziom 14  
    Na pewno nie będę grał na pełnej mocy, bo wzmacniacza używam w domu, z resztą nie jestem fanem głośnego odtwarzania muzyki (co innego grania na żywo). Podałem moc trafa ze względu na dość wysokie napięcie względem dostarczanej mocy. Zabezpieczenie nadprądowe, jak widać, nie zadziałało, więc dlatego chciałbym uciec od tej kostki. Wydaje mi się, że ekonomiczniej wymienić np. 1 czy 2 tranzystory w stopniu sterującym, niż kostkę za 50 zł. Za 20-30 złotych można kupić 2 sztuki TDA7294 do mostka, zatem nowego 1342 prawie na pewno nie kupię.

Co zatem radzicie robić? (Oczywiście pytania z 1 postu ciągle aktualne).