Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil 100W - jedna kolumna przytłumiona

24 Lis 2007 22:22 2231 16
  • Poziom 14  
    Witam
    Kupiłem niedawno kolumny Tonsila. Niewiem jaki to jest model, wiem o nich to że: 100W 8ohm, wyglądem są jak altony z tym że niemają 2 regulatorów i obwódki na głośniki zamiast czerwonych są czarne. Wersja eksportowa ponoć.
    Głośniki miały wymieniane resory na gumowe ponoć na wiosne i wkłady do wytłumiana włożone zostały ponoć bardzo dobrej jakości. Mam je podłączone do wzmacniacza WS432 (z małym problemem ale to inny nieistotny tu temat). Połączone są kablami z miedzi beztlenowej (0,75mm) tej samej długości.
    Jedna kolumna gra jakby przytłumiona. Owiele cichsze średnie i wysokie tony, ogólnie dźwięk taki mało czysty. Nie jest to od wzmacniacza - zmieniałem kanały.
    Czym może to być spowodowane? Może zwrotnica coś nie tak?
    Proszę o opinię.
  • Poziom 35  
    Kable które masz nie są najlepszym wyborem przy dużej mocy nie wystarczą. Musiał byś zastosować 2X2.5mm sprawdź czy któryś z głośników nie gra ciszej od drugiego może się cewka usmażyła na wysoko tonowcu. Możesz też przełożyć głośniki z kolumny przytłumionej do tej prawidłowej sprawdzać głośnik po głośniku i wtedy się dowiesz czy głośniki mają defekt czy coś zwrotnica nawaliła
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Popieram zdanie kolegi. Jednak mogła też paść cewka w wysoko tonówce i dlatego dzwięk jest przytłumiony. No chyba, że ktoś się przy regeneracji głośników słabo przyłożył.
  • Poziom 35  
    Ja po zmianie 1.0mm na 2.5mm widziałem znaczną różnicę przy dużej mocy na przenoszeniu tonów niskich
  • Poziom 14  
    To są wszystkie elektrolity?
    3µ3M 250V
    6µ8M 160V
    2µ2K 250V

I rezystorek zmienie 6R2 1,5W.
  • Poziom 35  
    Nie chce mi się z Tobą sprzeczać ani udowadniać sobie na postawie praw czy zasad. Jak się przy zmianie pytałem wszyscy mi polecali 2.5mm dlaczego wtedy mi nie powiedziano że wg prawa ohma 1.0mm wystarczy to nie wiem. To była tylko moja opinia a że uważasz inaczej to już Twoja sprawa. Zapewne wystarczy i 0.5mm zagrać zagra i głośniej i ciszej ale wydaje mi się że tonacja niska będzie nieco inna. Zresztą czy w samochodzie mamy koła 14" czy 15" to co to za różnica? I na takich i na takich też pojedzie :D Tylko pozostaje kwestia jak ...
  • Poziom 14  
    Akurat jak mam ten φ 0,75 kabelek to niskie tony brzmią naprawdę tak jak trzeba. Niewiem jak by to brzmiało na grubszym bo niemam ale mi w zupełności wystarcza taki jak jest. Nie jestem fanem głośnego basu, a dobrego brzmienia całego pasma. Dlatego też dąże do tego aby obie kolumny grały niemal że identycznie.
    Prosiłbym aby ktoś napisał mi jakie to sa te kondensatory. Nie jestem wyznawcą elektroniki a tylko jej amatorem i hobbystą.
  • Poziom 35  
    A czy ja pisałem o 30W? Często przenoszę zdecydowanie więcej. W takim razie powiedź mi dlaczego większość osób polecało 2.5mm i zawsze jak czytam to takie przekroje polecają? Co do samochodów to chyba można wziąć co nieco na logiczne myślenie skoro rozmiarów kół nie podaje się w calach to w czym ? Może w dm ? http://allegro.pl/item268564579_l503_mb_15_4x100_opel_fajowe_nowe_felgi_.html
    A to co koło od rakiety? I niby dlaczego przy większym kole samochód pojedzie wolniej? sprawdź sam przy 3tys obrotów na tym samym biegu sprawdź koła 14" i 15" jestem ciekaw do jakiego wniosku dojdziesz. A nawet jeśli to dlaczego wszystkie porządne samochody np http://www.extra-tuning.com/?page_id=283 dlaczego te samochody mają duże koła ? Przy większych kołach osiągniesz większą prędkość przy mniejszych obrotach silnika zużycie paliwa mniejsze, zużycie silnika itd
  • Poziom 16  
    Myślę, że to troche of topic. Ale co do auta to większe koła dają większe opory i przy normalnym aucie które z fabryki wyjechało np. na 13' założysz 15' to spali dużo więcej paliwa, rozpedzać się będzie dużo wolniej i mniejszą prędkość osiągniesz. A auta "tuningowane" jak mają moc zwiększoną dwa razy to zwiększa się im tez koła, bo inaczej są problemy z trakcją. Nie wspominam już o tym, że większe-szersze koła lepiej się trzymają drogi na zakrętach i dużo ładniej wyglądają. Ale "zawodowcy" na wyścigi ściągają swe wypieszczone i odpicowane 19' i startują na 16' bo to gwarantuje dużo lepsze osiągi.

No, ale mniejsza z tym :)
    Co do kabli to używam beztlenowych 1,5 i myślę, że to już jest z zapasem. Oczywiście spore znaczenie ma też długość tych przewodów. Bo jak ktoś ma 20 metrów na kanał to 1,5 może być mało.
  • Poziom 14  
    Co do kabla.
    Jak dam więcej mocy to już słychać prawie tylko średnie i wysokie tony. Niskie już grają owiele ciszej w porównaniu do reszty. Może jednak 0,75 troche za cieńkie są do głośniejszego grania na tych kolumnach.
  • Poziom 31  
    Zamiast skoncentrować się na poprawności połączenia, aktualnej jakości głośników czy zwrotnicy... zawracacie sobie d[..]e kablami :/ Rany, przecież chyba większość dobrze wie ze nie w kablach tkwi problem...

Zrób tak... pozamieniaj w kolumnach głośniki średnio i wysoko, i wtedy się przekonasz czy głośniki są uszkodzone czy zwrotnica

Jeden "mądry" powiedział głupote z kabli i masz, powstaną nowe teorie, weź kabel 1cm' i się uciesz, pewnie usłyszysz jeeeszcze więcej basu, aż Ci uszy spuchną i głośniki rozerwie, bo przecież grubszy kabel
  • Poziom 35  
    Radzę się wybrać na kurs czytania do podstawówki a później komentować! Pisałem o zmianie głośników panie kolego a co do kabli to dodałem tylko że 0.75mm może być nieco za mały. Czytaj uważnie i wszystko to nie boli co do basu to chyba tobie już spuchły skoro 1cm kabel dałeś (kolejnym razem zachowaj takie uwagi dla siebie) A gdybyś miał choć trochę wiedzy o elektronice wiedział byś że z przekrojem kabla wiążę się również rezystancja przewodu. A rezystancja zmienia się bardzo różnie głównie tu zależy od materiału najlepsze OFC jeszcze lepsze znacznie droższe to domieszki z srebrem. Kable małego przekroju mogą nie przewodzić już tak dobrze a moc może się zamieniać w ciepło. Ale zapewne za chwile ktoś wyskoczy i powie że 0.75mm wystarczy do przeniesienia 30W a co gdy będę chciał przenieść 100W ? Przeniesie bo co ma zrobić ale zawsze będzie tego jakiś skutek
  • Poziom 31  
    Ciekawe że też kable tak bardzo wpływają na jakość
    I nie wierze w to że byś rozpoznał który kabel "gra" przy zamkniętych oczach, jak napisał barthezz tu działa ludzka psychika i ubzdurałeś sobie że gra lepiej bo więcej kasy wtopiłeś
    A z tym Twoim gadaniem przenieś się lepiej na inne audiofilskie forum, tam Cię docenią z tymi teoriami z kablem
  • Poziom 35  
    Nie chcesz to nie wierz Twoja sprawa. Audiofile stosują zawsze kable wysokiej czystości lub domieszkowane z metalami szlachetnymi. Znam przypadki łączenia bi amping niskich 4.0mm i wysokie plus średnie 2.5mm. Jeżeli nie wierzysz że kabel wpływa na jakość dźwięku to już Twoje zdanie jest adekwatne Twojej wiedzy Może sobie kupisz kable 0.2mm firmy VK bo są tanie a i tak będzie grało? To tak jak porównanie głośnika serii 777 do jakiegoś porządnego PIONEERA to i to gra tylko jak ?
    PS kable OFC firmy VK to kabel z domieszką stali lub innych śmieci