Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzic czy cewka w głosniku jest sprawna.

24 Lis 2007 23:26 3538 10
  • Poziom 11  
    Witam mam głosnik basowy 3 cewkowy i pewien elektronik odłączył mi zasilanie głosnika z jednej cewki poniewaz stwierdził ze jest uszkodzona zmiezyłem jej rezystancje i sie zgadza gdy ruszam membraną to nigdzie nie obciera. Powiedział mi ,ze musi ten przwod byc odłączony bo z powodu rozwalonej cewki mogę spalić wzmacniacz subwoofera. Czy to mozliwe , czy ta cewka może być żeczywiscie uszkodzona głosnik gra normalnie. Jak sprawdzić żeby mieć 100% pewność.
  • Poziom 22  
    nie miałem doczynienia nigdy z głośnikiem 3 cewkowym,ale skoro uzwojenie ma właściwą impedancję raczej wątpie żeby był uszkodzony.Tym bardziej jeszcze nie słyszałem żeby spalony głośnik spalił wzmacniacz
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    zmierz rezystancje cewki.winna być w okolicach 4-8Ω jeśli cewka ma taki opór to znaczy że jest ok. jeśli chcesz sprawdzić czy to gra weź rezystor 4Ω/5w i podłącz przez ten rezystor jakiś wzmacniacz czy cos tylko do tej cewki. jeśli będzie zwarcie na cewce to wzmacniaczowi nic sie nie stanie bo będzie to podłączone przez rezystor. a jeśli gra i opór jest właściwy(4-8Ω) to jest cewka w pożadku
  • Poziom 11  
    no zmieżyłem rezystancje cewki i ma 7ohma mniej wiecej tak jak powinna miec.
  • Poziom 12  
    Zmierz jeszcze indukcyjność cewki i porównaj ją z danymi katalogowymi jeśli oba parametry będą się zgadzały, tj. rezystancja i indukcyjność to głośnik jest ok.
  • Poziom 19  
    podłącz przez rezystor 4r/5w dla bezpieczeństwa tylko tą cewkę i będziesz wiedział czy to gra.impedancji tak łatwo nie da sie zmierzyć.zwykły mul timer może okazać sie nie wystarczający.pasowało by mieć generator i parę bajerów .reasumująć impedancja to nie jest to samo co opór
  • Poziom 11  
    Podłączyłem głosnik pod wzmacniacz i gra normalnie. Czy tzn. ze cewka jest sprawna?
  • Poziom 19  
    jeśli gra normalnie ,ma normalny fabryczny opór gra bez zniekształceń to jest wszystko ok. na wszelki wypadek pomierz wszystkie cewki. może inna jest walnięta?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Audio
  • Poziom 11  
    Wszystkie cewki mają taki sam opór ok 7,2Ω
  • Poziom 19  
    to jest wszystko ok. głośnik pelnosprawny