Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Styczniki itd. Na jakiej zasadzie działają? Gdzie się ich używa? Materiały?

24 Lis 2007 23:40 3239 2
  • Poziom 9  
    Witam Jestem w technikum elektronicznym i muszę przygotować prezentację o stycznikach, dlatego mam prośbę do znających temat forumowiczów o pomoc(nie mam żadnej wiedzy w tym temacie):
    1.Proszę wszelkie informacje na temat tych urządzeń(Na jakiej zasadzie działają,gdzie są używane i do czego, a także jakie najważniejsze parametry charakteryzują te styczniki... napięcie na cewce i co jeszcze?)
    2.A także mam pytanie odnośnie zasilania AC/DC... są różne ich typy DC1,2,3...Gdzie one występują i co zasilają)

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

:!:
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 27  
    Mam wrażenie iż nie chcesz pomocy tylko wyręczenia Ciebie z konieczności szukania wiadomości na temat styczników itd...

Wpisz w google : styczniki czy co Cię interesuje a na pewno znajdziesz wiele informacji... Ewentualnie jeśli będziesz mieć kłopot z przyswojeniem niektórych parametrów zadaj pytanie. Rzeczowe i konkretne...

Chyba nie oczekujesz że ktoś Ci tu gotową prezentację przygotuje ...

Uwierz mi ja też jak coś potrzebuję przeglądam wiele stron www...

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań...
  • Pomocny post
    Moderator Robotyka
    Styczniki są przekaźnikami o wzmocnionych głównych torach prądowych. przekaźnik ma wszystkie styki o takiej samej obciążalności. To główna różnica.
    Styki główne są przeważnie zabezpieczone urządzeniami do gaszenia łuku elektrycznego i mogą rozłączać układy pod obciążeniem. Stosuje je się do zasilania urządzeń o większej mocy, których przekaźniki nie dały by rady zasilić.
    Głównym paramterem stycznika jest jego obciązalność styków głównych, wyrażona w Amperach. Oczywiście z powodów konstrukcyjnych im większa obciążalność tym bardziej rozbudowany stycznik. Następnie napięcie zasilania cewki i rodzaj prądu AC/DC. Oczywiście, jest to kwestia zasilenia układy sterowania. Np. w pojazdach, zasilanych pradem stałym, wygodniej jest stosować taki rodzaj zasilania cewki, niż prąd zmienny. Tak samo napięcie. Najwygodniej stosować nominalne napięcie zasilenia. Ponieważ różne układy są zasilane różnym napięciem, produkuje się cewki na różne napięcia. Im większe napięcie cewki, tym mniejszy prąd pobierany przez sam stycznik. Dlatego w przemyśle popularne jest stosowanie napięcia sterującego 400V. Przy rozbudowanych systemach sterowania (dużo styczników) mniejsze są koszty, a styczniki dłużej wytrzymują niż silnie obciązone cewki niskonapięciowe.
    Styki stycznika są połączone mechanicznie i każdy styk jest odizolowany od pozostałych. Umożliwia to sterowanie i zasilanie obwodami o różnych napięciach - np. 230V i 24V a styki główne zasilają 3 fazy 400V.
    W Twoim przypadku skupiłbym się raczej nie zastosowaniach styczników, a w szczególności nietypowych układach sterowania - np. układ zapobiegający zbyt dużej pojemności linii zasilającej. typowe zastosowania styczników znajdziesz na tym forum. - gwiazda/trójkąt, zmiana kierunku, blokady itd.