Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini "zasilacz" do aparatu fotograficznego

25 Lis 2007 11:46 1858 13
  • Poziom 16  
    Witam!

Mam aparat fotograficzny zasilany 3,3 V. Wkłada się do niego 2 paluszki, zatem dostaje on 3 V, więc baterie szybko się zużywają.

Czy mogę zasilić go w następujący sposób:
    5 V z zasilacza komputerowego wrzucić na dzielnik napięcia - 2 potencjometry 10 kOhm, którymi wyregulowałbym żądane 3.3V?

A może lepiej użyć potencjometrów 5k i 10k?

Proszę o porady.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 28  
    Cześć.Daj połączone w szereg trzy diody dwie krzemowe a jedną schottkiego i będziesz miał spadek napięcia około 1,7V co C da 3,3V.Jeśli będzie inne napięcie a chcesz dokładnie zmień diody na inne egzemplarze .
  • Poziom 16  
    daduszeryf napisał:
    Cześć.Daj połączone w szereg trzy diody dwie krzemowe a jedną schottkiego i będziesz miał spadek napięcia około 1,7V co C da 3,3V.Jeśli będzie inne napięcie a chcesz dokładnie zmień diody na inne egzemplarze .

Może być np. 2 razy 1N4001 i 1N4144?
  • Poziom 28  
    Witam. Czy aparat ma gniazdo zasilacza zewnętrznego? Jeżeli będziesz podpinał zasilanie do styków baterii pamiętaj o polaryzacji. Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    waldekg napisał:
    Czy aparat ma gniazdo zasilacza zewnętrznego?

Nie ma. Planuję przylutować cienkie przewody do końcówek wyczerpanych paluszków i włożyć je do komory na baterie.
    Mam taki mały problem - gdy zmierzyłem woltomierzem pozornie wyczerpane paluszki, okazało się, że dają jeszcze po ok. 0,5V. Jak wyczerpać je do końca? Połączyć kabelkiem bieguny na kilka dni?
  • Poziom 28  
    Witam. Musisz to zrobić bez baterii, z rozładowanych baterii łatwo wycieknie elektrolit i może być po aparacie. Jaki to typ aparatu? Pozdrawiam.

Dodano po 2 [minuty]:

Gdyby w tym aparacie były baterie to zasilacz by je ładował.
  • Poziom 16  
    waldekg napisał:
    Jaki to typ aparatu?

Kodak EasyShare C433

Dodano po 13 [minuty]:

waldekg napisał:
    Gdyby w tym aparacie były baterie to zasilacz by je ładował.

Ale mi chodzi o zwykłe paluszki, nie o akumulatorki. Zwykłe paluszki nie ładują się.
  • Poziom 27  
    Cytat:
    Ale mi chodzi o zwykłe paluszki, nie o akumulatorki. Zwykłe paluszki nie ładują się.

Właśnie dlatego, że się nie ładują, to nie wolno próbować tego robić (tym bardziej mimochodem) bo mogą narozrabiać. Po prostu potrzebujesz atrap baterii, które byłyby tylko "wtyczką" zasilacza wkładaną do komory baterii.
  • Poziom 35  
    Witam !! Robiłem obecnie zestaw do zasilania 25 szt aparatów . Możesz na wiadomym serwisie aukcyjnym :D kupić przetwornicę ( za 5.5pln - więc nie drogo ) i niż zasilić aparat . Są również mniejsze - ta o której piszę daje 9A /3.3 max ) . Do tego jakieś trafo na 35 i po sprawie . pozdrawiam !!
  • Poziom 16  
    kaem napisał:
    Właśnie dlatego, że się nie ładują, to nie wolno próbować tego robić (tym bardziej mimochodem) bo mogą narozrabiać. Po prostu potrzebujesz atrap baterii, które byłyby tylko "wtyczką" zasilacza wkładaną do komory baterii.

OK. Dzięki - rozprułem baterie i wygrzebałem stamtąd cały grafit (przy okazji robiąc niezły bałagan w łazience :|). Dopiero potem przylutowałem kabelki...

Dodano po 5 [minuty]:

daduszeryf napisał:

Kupiłem diody 1n4007 - łączyłem je po kolei szeregowo i po dołożeniu każdej kolejnej diody sprawdzałem napięcie - 3.34 V osiągnąłem łącząc pięć diod szeregowo. Ale niestety Twój pomysł nie wypalił - jeśli podłączam do tego diodę LED na 3V, to świeci. Jeśli aparat foto - nie działa. Widoczenie te diody ograniczają prąd i zasilenie w ten sposób aparatu jest niemożliwe :cry:
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 35  
    Witam !! Może jednak spróbuj metody o której pisałem . Kup ( wiadomo gdzie :D ) przetwornicę na 3.3V , do tego trafko , mostek i kondensator . Całość w ładne pudełeczko i po problemie . Aparaty mogą być dość czułe na przekroczenie napięcia . Te które badałem i przerabiałem pracuję nawet na 4.5V - jedynie ekran " trochę " jaśniej świeci . pozdrawiam !!
  • Poziom 16  
    Kupiłem sobie stabilizator TS1084 (kosztował 4 zł) - trochę się grzeje, ale aparat działa.

Można zamknąć temat.

Dziękuję wszystkim.