Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką pralkę kupić 2007? - kontynuacja

skryn 28 Lis 2007 09:20 408850 204
  • #31 28 Lis 2007 09:20
    maciejbolo
    Poziom 11  

Persil Color napisał:
    Na temat Boschów z serii WAA była kilkakrotnie mowa - tych pralek akurat nie polecamy, bo to niższa kategoria Boschów.
    Polar? Odpuść sobie od razu - rozumiem, że sprzęt tej marki produkowany 25 lat temu był niezawodny, ale od tej pory duuuuuuuuuuuuuuuuuuuużo się zmieniło. Polar to już nie Polar. A Indesity też odradzam.
    No niestety, nie moja wina, że w świecie AGD się tak namieszało...

Pozdrawiam :)
    Witaj dlaczego sądzisz że polar to g... ja miłem pralkie polar pdh dafne 585 i dzałała mi 10lat a wymieniłem tylko programator za 100zł i to wszystko pozdrawiam maciejbolo

• Arrow Multisolution Day
  • #32 28 Lis 2007 11:18
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

maciejbolo :arrow: Polar Dafne -to były super pralki :D Niestety teraz pralki opatrzone logiem "Polar" produkuje kto inny, gdzie indziej i zupełnie i naczej. Po krótce -Polar już nie istnieje :( Przeciętnego człowieka trudno o tym uświadomić, ale tak jest :?

• #33 28 Lis 2007 11:37
    maciejbolo
    Poziom 11  

PS 663S BIO napisał:
    maciejbolo :arrow: Polar Dafne -to były super pralki :D Niestety teraz pralki opatrzone logiem "Polar" produkuje kto inny, gdzie indziej i zupełnie i naczej. Po krótce -Polar już nie istnieje :( Przeciętnego człowieka trudno o tym uświadomić, ale tak jest :?
    Ajaką pralkie byś mi doradził jakiej firmy i jaki model do 1200zl nową

• Arrow Multisolution Day
  • #34 28 Lis 2007 11:47
    monikatrzcinska
    Poziom 9  

Ja mam podobny problem co do wyboru pralki. Ja zastanawiam się nad pralką BOSCH WAS24460PL. Mam pytanie co sądzicie o tym wyborze? Czy warto wydać te pieniądze na ten model??

• #35 28 Lis 2007 13:07
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

To będzie tak:
    ≤1200 zł -najprostszy Electrolux bez bajerów
    1200-1500 zł -trochę bardziej wypasiony Electrolux, Gorenje (tylko WA6...), AEG
    1500-4000 zł -full wypas Electrolux, AEG, Gorenje WA6, Bosch (tylko WLX, WAE), Siemens (tylko WM...E, WS...X, IQ)
    ≥4000 zł -MIELE

• #36 28 Lis 2007 13:42
    maciejbolo
    Poziom 11  

PS 663S BIO napisał:
    To będzie tak:
    1500-4000 zł -full wypas Electrolux, AEG, Gorenje WA6, Bosch (tylko WLX, WAE), Siemens (tylko WM...E, WS...X, IQ)
    ≥4000 zł -MIELE
    Dzienki za informacje

• #37 28 Lis 2007 14:53
    emer
    Poziom 19  

PS 663S BIO napisał:
    To będzie tak:
    ≥4000 zł -MIELE

kurde - własciwie można ... zamknąć topic :D

• #38 28 Lis 2007 16:59
    _Glowart_
    Poziom 25  

Witam

Ja chcialem sie podzielic opinia na temat pralek whirlpool. Sam mam model AWT 2205
    http://www.skapiec.pl/site/cat/302/comp/82895
    http://www.ceneo.pl/134585

Kupujac ja wiedzialem ze nie jest to jakas super pralka ale plnow brakowalo a cos trzeba bylo szybko kupic. W efekcie jakies poltora roku temu zostalem wlascicielem tego cuda w promocyjnej cenie 9xx zl. Pralka poki co nie zepsula sie i nic jej nie dolega. Pranie robione jest w niej zazwyczaj raz dziennie (male dzieci). Z wad pralki moge napisac ze strasznie glosno wiruje wibrujac przy tym az szyby w drzwiach drza ale nie biega po lazience stoi stabilnie nie ucieka :) Zuzywa tez dosc duzo wody a pojemniki na proszek, plyn do plukania i wybielacz trzeba co jakis czas czyscic bo nie wyplukuje z tamtad wszystkiego i osady jakies sie robia. Lepiej tez trzymac ja otwarta bo na uszczelkach jakies nowe zycie typu glony sie pojawia. Pozatym pierze bardzo ladnie nawet w tanich proszkach, nie straszne sa jej zadne plamy produkowane przez dzieci typu jakies trawy, blota, obiadki dla niemowlat, plastelina, jakies tlusciaki itp. Radzi sobie tez ladnie z drutami ze stanikow, monetami, kamieniami, zabawkami, klamerkami od prania (pognie, polamie i trzeba tylko wyjac z filtra ewentualnie).

• #39 28 Lis 2007 19:10
    gramatikus
    Poziom 10  

Witam, rozpaczliwie usiłuję wysnuć coś konstruktywnego dla moich pralkowych planów, ale ciągle zmieniam zdanie. Chcę kupić pralkę, mam 4 wybrane: Gorenje WA 50140 za 950 zł (!), Bosch WAE 24360 PL, Siemens WM 12A260 PL, Siemens WM 12E360 PL (wszystkie ok. 1250 zł). Błagam, pomóżcie mi się zdecydować, bo chyba dojdzie u nas do rozwodu - mój mąż upiera się na Gorenje, ja chcę coś niemieckiego. Czekam, może macie jakieś wieści, albo doświadczenia z firmą Gorenje, podobno są ciche i mają solidną blachę. Jeśli można, to proszę o opinie o wszystkich wymienionych przeze mnie pralkach. Będę wdzięęęęęęęęczna :D
    Maria

• #40 28 Lis 2007 22:39
    klientka
    Poziom 10  

Moje uwagi na temat Gorenje WA 942.:
    -wysuwany pojemnik na proszek był nieszczelny i woda z proszkiem lała się po ścianie która zardzewiała / ocynkowana/

-po 3ech latach trzeba było wymienić łożysko na bębnie, trudno było kupić potrzebną uszczelke

-silnik pracuje jak w traktorze, a łożysko jest nie do wymiany ponieważ jest przynitowane i trzeba wymienic silnik

Może tylko ten egzemplarz był do kitu. ? ?

pozdrawiam

• #41 28 Lis 2007 22:57
    Persil Color
    Poziom 16  

PS 663S BIO, w jednym się trochę machnąłeś... Nie strasz klientów! Przecież Miele można czasem kupić już za 2800zł!
    No... teraz to można topic zamknąć :P

• #42 29 Lis 2007 02:53
    Jurek2805
    Poziom 20  

gramatikus napisał:
    Chcę kupić pralkę, mam 4 wybrane: Gorenje WA 50140 za 950 zł (!),

Ja odradzałbym akurat ten model Gorenje. Najtańsze, "oszczędnościowe" badziewie tej firmy z pleksiglasowym okienkiem. Model dla ludu. Owszem, robią pralki w miarę solidne i godne polecenia, ale akurat ta do nich wg mnie nie należy. Nawet jak ma te 1400 obrotów.

• #43 29 Lis 2007 08:10
    gramatikus
    Poziom 10  

Klientka i Jurek - dzięki za rady! Weźmiemy je pod uwagę, teraz wiemy, że nie Gorenje. Pozdrowienia! Maria

• #44 29 Lis 2007 12:31
    Jurek2805
    Poziom 20  

gramatikus napisał:
    Klientka i Jurek - dzięki za rady! Weźmiemy je pod uwagę, teraz wiemy, że nie Gorenje.

Ja nie mam nic do Gorenje. Robią naprawdę niezłe pralki. Tylko że... nie wszystkie.

• #45 29 Lis 2007 13:05
    dawid007
    Poziom 2  

Jestem posiadaczem pralki Gorenje model WA 63100 (chciałem WA 63121 - różnica to czujnik czystości wody, 1200 a nie 1000 obrotów, Aqua stop który jak mnie w sklepie poinformowano można dokupić do prawie każdej pralki - ale niestety pralka nie dodostania wydzwonilem pół polski za nią).
    Żona pierze średnio 2-3 razy w tygodniu. Stwierdzam że lepszej pralki mi nietrzeba.

Jak narazie jestem bardzo zadowolony, pralka bardzo dobrze sie spisuje, ładny design, elektroniczny wyświetlacz, duże możliwości ingerowania w programy prania. Uwagi: zegar co odlicza do końca oszukuje, zawsze dłużej pieprze niż to co pokazuje.

Wójek ma też gorenje już 2 lata tylko model najwyższy z półki na tamte czasy i też sobie chwali tą marke.

Zobaczy jak z biegiem czasu będzie sie spisywać, jak sie zepsuje to zaraz napisze :)

POLECAM GORENJE WA 63100

• #46 29 Lis 2007 14:09
    gramatikus
    Poziom 10  

Kurka, Dawid i Jurek zabiliście mi ćwieka. Już głupia jestem. Za chwilę mąż wróci z pracy i mieliśmy zamawiać praleczkę. Chcemy wydać na pralkę nie więcej niż 1300 zł. Wiemy, że za te pieniądze nic rewelacyjnego się nie kupi, ale przecież dziadostwa chyba już nie produkują?! Czy marka Siemens lub Bosch może być gwarancją dla samej siebie? Bez względu na cenę? Gorenje też ma dobre opinie... Na Ceneo.pl są opinie bardzo pozytywne i negatywne do tych samych modeli. Zależy, jak się komu trafi. Ja nie wiem, chyba poczekamy jeszcze parę dni :| Może odezwie się ktoś, kto naprawia pralki i zdradzi statystykę, tzn. do jakich pralek najczęściej jeździ, lub raczej - do jakich NIE jeździ. :D Dzięki! Maria

• #47 29 Lis 2007 15:04
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

gramatikus :arrow: Jak Gorenje, to tylko WA6... Unikać modeli których nazwa zaczyna się na WA5... Rozumiesz? :)

• #48 29 Lis 2007 15:47
    gramatikus
    Poziom 10  

PS 663S BIO napisał:
    gramatikus :arrow: Jak Gorenje, to tylko WA6... Unikać modeli których nazwa zaczyna się na WA5... Rozumiesz? :)

ROZUMiem, thx!

• #49 29 Lis 2007 19:14
    Persil Color
    Poziom 16  

Marka Bosch nie jest gwarancją samą w sobie, unikaj modeli WAA... A nie ma nic błędniejszego, niż stwierdzenie, że nie produkują już dziadostwa. Teraz już prawie tylko dziadostwo produkują. Niestety...

Pozdrawiam ;)

• #50 29 Lis 2007 19:39
    gramatikus
    Poziom 10  

Persil Color - no to mnie ugotowałeś! W przedziale cenowym, jaki sobie założyliśmy został tylko Siemens WM12E360PL. Nigdzie nie mogę znaleźć o niej opinii użytkowników. Opis techniczny na stronie Siemensa jest dość rozbudowany, ale ja jestem laik, wiem tylko, że ma być w miarę oszczędna i ma wirować na poziomie B, bo nie chce w zimie uhodować grzyba susząc zbyt mokre pranie :D Nie znam się na tych pozostałych bajerach, ani co się tam może najszybciej zepsuć. Wg mnie im mniej funkcji, tym lepiej. Pozdrawiam!

• #51 29 Lis 2007 20:14
    Persil Color
    Poziom 16  

W sumie... do tego Siemensa nie mam zastrzeżeń. To nie jest ta najtańsza seria, powinien być dość solidny, aczkolwiek dzisiaj wszystko może się zepsuć. W tej cenie WM12E360PL będzie chyba najlepszym rozwiązaniem. Może najcichsza nie będzie, ale to już trudno... Ostateczny wybór należy do... niestety, Ciebie! ;)

Pozdrawiam serdecznie :)

• #52 29 Lis 2007 22:36
    mir.mar
    Poziom 12  

gramatikus napisał:
    PS 663S BIO napisał:

ROZUMiem, thx!

a propos gorenje - male rozwiniecie - te lepsze modele to:
    wa 63xxx - standard
    ws 43xxx - slim

[64xxx, 65xxx, 74xxx, itp. - to wyzsze i duzo drozsze modele ale jak to sie dzis mowi bardziej "wypasione"]

jak czytac, np. wa 63100 [moje spostrzezenia]:

6 - zaladunek
    3 - stopien zaawansowania I [np. 3 oznacza m.in. wyswietlacz]
    10 - obroty wirowki - tu: 1000
    0 - stopien zaawansowania II [np. liczba funkcji]

sa jeszcze wt xxxxx - ladowane od gory, ale tych to nie polecam, m.in. programator mechaniczny...

moja rada: jesli chodzi o gorenje to zastanawiac sie tylko nad tymi, ktore maja druga cyfre w symbolu 3 lub wyzsza...
    {ewentualnie moze byc 2 - ale to juz minimum}

• #53 29 Lis 2007 23:01
    gramatikus
    Poziom 10  

Mir.mar, a rozszyfrujesz mi symbol Siemensa WM12E360PL? Szczególnie, co znaczy PL, bo są też BY i EU. Czy to ma związek z jakością części? Te BY są najtańsze, choć inne symbole są podobne.

• #54 29 Lis 2007 23:12
    mir.mar
    Poziom 12  

dawid007 napisał:
    Jestem posiadaczem pralki Gorenje model WA 63100 (...) Jak narazie jestem bardzo zadowolony, pralka bardzo dobrze sie spisuje, ładny design, elektroniczny wyświetlacz, duże możliwości ingerowania w programy prania. Uwagi: zegar co odlicza do końca oszukuje, zawsze dłużej pieprze niż to co pokazuje.

sprostowanie: zegar w tej pralce dobrze odmierza czas pozostaly do konca prania... az do plukania... ;-)

od momentu rozpoczecia etapu wirowania czas pozostaly do konca pracy pralki sie wydluza... jest to najprawdopodobniej zwiazane z rownomiernym rozkladaniem prania w bebnie - pralka tak dlugo przygotowuje sie do wirowania dopoki wsad nie bedzie w miare rownomiernie rozlozony i dopiero wowczas nastepuje wlasciwe wirowanie.

• #55 29 Lis 2007 23:17
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

Dokładnie tak!
    Takich przykładów można dawać wiele:

PA5580A420

P- pralka
    A -kolejny model (PA, PB, PC, PCP, PCT, PD)
    55 -głębokość (55 pełnogabaryt., 45 slim)
    80 -liczba obrotów, w tym przypadku 800 (60, 70, 80, 90, 10, 11, 12, 14)
    A420 -funkcje i gadżety

A1000X, TL1000X, WD800

A -Ardo (pralka ładowana od przodu)
    TL -Top Loader
    WD -Washer dryer
    1000 -liczba obrotów
    X -inox -typ zbiornika

WA, WS, WT

WA -wash automat
    WS -washautomat slim
    WT -washautomat top (ang.) lub washer trockner (pralko-suszarka, niemiecki)

PMG565, PDG885

PMG -Pralka MałoGabarytowa
    PD -pralka normalnogabartyowa
    G -kolejny typ (PDA, PDC, PDE, PDF, PDG, PDH, PDS, PDT, PDP, PDN)
    885/565 -liczba obrotów -800/500

FL, TL

FL -Front Loader
    TL -Top loader

PS

PS -pralni stroj (w tłumaczeniu -pralka automatyczna)

AWM, AWT

AWM -automatish wash machine (pralka ładowana od przodu)
    AWT -automatish washmachine top

EWF, EWS, EWT

EWF -Electrolux Washmachine Front
    EWS -Electrolux Washmachine Slim
    EWT -Electrolux Washmachine Top

WM14E460PL, WM12E460BY, WM12A160PL

WM -pralka ładowana od przodu
    14 -1400 obr./min.
    E -wersja "lepsza" (A -wersja "gorsza")
    460 -klasa wyposażenia (360 -niższa, 460 -wyższa)
    PL -język panela (PL -jęz. polski, BY -obrazki)

• #56 30 Lis 2007 00:15
    mir.mar
    Poziom 12  

gramatikus napisał:
    Mir.mar, a rozszyfrujesz mi symbol Siemensa WM12E360PL? Szczególnie, co znaczy PL, bo są też BY i EU. Czy to ma związek z jakością części? Te BY są najtańsze, choć inne symbole są podobne.

gorenje znam bo mam, a z siemensem bedzie trudniej.
    kiedys pisal o tym, bodajze, PS6635Bio lub Raton Laveur...
    jesli dobrze pamietam to mowa byla o PL i BY - jedno z tych symboli oznaczalo napisy a drugie piktogramy opisujace programy prania.
    BY - jest chyba bez wyswietlacza
    WM - standard
    WS - slim
    pierwsze 2 cyfry, u Ciebie 12, oznaczaja obroty wirowki, tj. 1200...
    360 - zaawansowanie techniczne [?!?]
    co oznacza E to nie wiem...

• #57 30 Lis 2007 11:23
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

Litera E, oznacza "lepszą wersję". Tą, w której nie wysiadają łożyska i pralki są produkowane w niemczech i polsce. :D Litera A (WM...A) to ta gorsza wersja, w której padają łożyska i pralki są produkowane w turcji.
    Analogicznie ma się to do WAE i WAA :?

• #58 30 Lis 2007 12:09
    gramatikus
    Poziom 10  

PS 663S BIO i mir.mar - wielkie dzięki za szczegółowe informacje. Tego nam było trzeba od samego początku - te informacje wiele nam wyjaśniły. Jesteście the best!

• #59 01 Gru 2007 10:28
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam. Znajomemu padła pralka i teraz poszukuje dla niej jakiegoś następcy. Ma na to 1000zł ± 10% i poprosił mnie o radę, ale widzę, że tutaj się lepiej znacie :). Wiem, że prosić o podanie konkretnego modelu chyba nie ma sensu, bo nie kupuje przez internet, tylko chciał gdzieś u siebie w "marketach" poszukać. Jaką markę mu polecić? Może ew. jakąś serię pralek.
    Pozdrawiam
    Holcer

• #60 01 Gru 2007 11:14
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

Powiedz znajomemu, niech bierze co to ładnie wygląda :)
    Za 1000 zł nic porządnego nie kupi -tego mu nie mów oczywiście ;)