Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Fonica W-480f - problem z przydzwiękiem

Dhaeraow 25 Nov 2007 17:18 4794 5
 • #1
  Dhaeraow
  Level 12  
  Witam.
  Jestem szczęśliwym posiadaczem wzmacniacza W-480f. Od pewnego czasu pojawił się przydźwięk sieciowy. Najpierw "wywaliło" mi kondensator katodowy w stopniu końcowym. Po jego wymianie, kolejny, ostatni się trzyma jak na razie. Przydźwięk pojawia się dopiero po jakimś czasie od włączenia i stopniowo narasta. Chwilowe zdjęcie napięcia zasilania (wyłączenie i załączenie) powoduje chwilowy zanik po czym stopniowo "brum" powraca.
  Pomiar napięcia na kondensatorze nie wykazał niczego podejrzanego. Sytuacja o tyle podejrzana ,że wzmacniacz wcześniej pracował bez zakłóceń.

  Jestem ciekaw czy ktoś się już spotkał z czymś takim. Jak znajdę chwilę to wezmę się za niego, ale teraz jestem ciekaw Waszej opinii w tym temacie.

  Schemat wzmacniacza:
  Unitra Fonica W-480f - problem z przydzwiękiem
 • #2
  andrew16
  Level 16  
  Witaj , a teraz pytanie ode mnie , czy brumi w dwóch kanałach czy w jednym ? Jeśli przydźwięk sieci bo o taki chyba Ci chodzi słychać w obydwu kanałach to masz problem w obwodzie zasilania ( wyschnięte lub uszkodzone kondensatory filtrujące lub uszkodzony prostownik selenowy) jeśli "brumi" w jednym tylko kanale to możesz mieć uszkodzoną lampę końcową lub zwarcie któregoś z kondensatorów . Ciekawą rzeczą jest że uszkodzeniu uległ kondensator katodowy lampy ECL raczej rzadko się zdarza chyba że lampa lub trafo głośnikowe uległo uszkodzeniu. niestety bez dokładnego sprawdzenia układu nic więcej nie mogę napisać.
 • #3
  Dhaeraow
  Level 12  
  Brumi w obu kanałach, po wyjęciu lampy przedwzmacniacza też brumi. Wstawiłem "na szybko" prostownik krzemowy (oryginalnie są 2 selenowe równolegle połączone). No i tu jest właśnie główna nieuchwytność usterki, po wymianie wszystko jakby się naprawiło, w tej chwili (jakieś 24h później) przydzwięk powrócił w formie z przed modernizacji. Muszę też zaznaczyć ,że intensywność brumienia zmienia się w sposób dość nieokreślony, jednego dnia jest na granicy wykrywalności a następnego wywołuje mój rozstrój nerwowy bo słyszę go z kuchni.  Swoją drogą, większość części w tym wzmacniaczu (praktycznie wszystki poza kilkoma elementami wstawionymi przeze mnie) mają z grubsza ponad 30 lat. W takim wieku sporo elementów wybiera się już do krainy wiecznych elektronów. Generalnie przygotowuję się do "re-build'u" wzmacniacza, poza przydzwiękiem posiada on także kilka innych cech mniej lub bardziej upierdliwych które świadczą o zużyciu elementów.
 • #4
  andrew16
  Level 16  
  To znaczy że problem tkwi po wspólnej stronie , wspólną stroną jest zasilacz, nie wiem czy tam jest błąd na schemacie czy konstruktor wzmacniacza zaoszczędził na elementach i dał wspólny rezystor i kondensator katodowy lampy ECL. W zasilaczu mógł też wyschnąć kondensator filtrujący, sprawdź rezystor katodowy lampy ECL i rezystory żarzenia R28, R29. Nie wiem czy piszemy o tym samym zjawisku tgz. "brumienia" . Brumienie to efekt uszkodzonego zasilacza gdzie częstotliwość sieci 50Hz bezpośrednie przedostaje się na głośnik. Istnieje też inne zakłócenie tgz przydźwięk na którego składają się wyższe harmoniczne sieci , szumy własne i czasami jakieś stacje radiowe AM. Zakłócenie to powstaje gdzie niedostatecznie zostały za ekranowane przewody sygnałowe lub całe bloki napięciowe.
 • #5
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Myślę, że te elementy możesz wymienić na nowe, wszystkie.

  Unitra Fonica W-480f - problem z przydzwiękiem

  Ponadto buczenie może się objawić niełączącą masą w jakiejś części.

  Ja bym wymienił te elementy zasilacza, zmasował obudowy potencjometrów. Awaria wygląda na brak stabilizacji (tak jak pisał kolega wyżej). Elektrolity nagrzewają się od lamp i być może gorzej pracują po nagrzaniu.

  A tego malunku to nie rozumiem :)

  Unitra Fonica W-480f - problem z przydzwiękiem

  Pozdrawiam

  Paweł
 • #6
  gosp
  Printers specialist
  Witam.
  Dołączę się do rad (poza powyższymi) zalecałbym uziemienie wzmacniacza (dociągnięte do wspólnego punktu łączenia mas) - (oczywiście jeśli go obecnie nie ma)
  Pozdrawiam.