Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki czas nagrywania dla płyty DVD?

Wojtek 24 lata 25 Lis 2007 17:46 2195 6
 • #1 25 Lis 2007 17:46
  Wojtek 24 lata
  Poziom 25  

  Witam. Czysta płytka dvd ma pojemność 4,35Gb. Przynajmniej tyle można nagrać. W internecie pisze, że płyta dvd-5 mieści 2 godziny materiału mpeg-2.
  Nie udało mi się osiągnąć takiego wyniku mimo dobrego kompresora mpeg-2. Czy to oznacza, że tłoczone płyty dvd-5 mają faktycznie większą pojemność od czystej płytki dvd-5 przeznaczonej do nagrywania?
  Dziękuję.

 • #2 25 Lis 2007 18:54
  basman123
  Poziom 23  

  Wedlug standardów
  4-5 Mb/s, dla rozdzielczości 720x576 - SDTV (Standard Definition TV),
  Czyli przy zalozeniu tej wyzszej granic wychodzi ze 2h material to jest w przyblizeniu 4,39GB wiec jest to bardzo blisko 2h.

 • #3 25 Lis 2007 21:31
  arigato
  Poziom 21  

  Raczej, niewłaściwie postawione pytanie.
  Tu raczej idzie o pojemność nośnika, a nie o czas potrzebny do jego zapisania.
  basman123 podaje oczywiście rozdzielczość rzeczywistą. Całkowita rozdzielczość wynosi 625 linii w poziomie. To również należy brać pod uwagę podczas przeliczania ewentualnej pojemności płyty DVD. Sygnały luminancji i hrominancji zajmują trochę miejsca. Z tego właśnie wynika to obniżenie rozdzielczości w pionie :D
  Pozdrawiam.

 • #4 25 Lis 2007 22:45
  metalli
  Poziom 30  

  Kolega nie bierze pod uwagę jeszcze płyt dwuwarstowych :-) No i tego, że każdy film ma mnóstwo parametrów - od video, poprzez audio na menu kończąc. Wszystko wpływa na zajętość na płycie...

 • #5 26 Lis 2007 00:16
  arigato
  Poziom 21  

  Oj! Bierze kolega, bierze.
  Niektóre parametry są ściśle określone. I tak - definicja menu zajmie ok. 8MB. Jeszcze dziesięć lat temu uznano by to za grabież nie z tej ziemi :D
  Inne parametry, bardzo poważnie wpływające na rozmiar pliku – prawa autorskie, kody nadmiarowe, korekcja błędów odczytu, zapis audio oraz definicja obrazu. W głównej mierze, o objętości informacji decyduje jakość (rozdzielczość) obrazu TV zapisywanego na nośniku. Oczywiście, nie bierzemy tutaj pod uwagę wszelkiego rodzaju kompresji stratnych.
  MPEG zawiera wystarczającą ilość instrukcji, i chyba nie ma sensu ich rozwijać. Chłopaki zaczęli sie nad tym męczyć chyba jeszcze przed rokiem 1990. Pamiętam, bo byłem wówczas w Paryżu i miałem okazję oglądać takie różne cuda w sieci sklepów Fnak. Podobno ekskluzywnej. Zabijcie, ale nie pamiętam na pewno, czy tak to się pisze :!:
  Czy Im się udało? Patrzę na to już od zgoła dwudziestu lat i nie jestem zachwycony. Daleko posunięta cyfryzacja nie wychodzi na dobre. Nawet ekranom LCD, do których do dnia dzisiejszego żywię szczególny sentyment.
  Przyznaję bez bicia, że obraz jest na nich nadal (jednak) daleki od ideału. Patrzyłem również na HDTV (handlowe: ful – HaDe). Ze smutkiem potwierdzam, że analogowo JEST lepiej.
  Wiem, że nie tutaj jest miejsce i czas na takie rozważania, ale chyba - z tego żalu wielkiego nie mogłem się opanować.
  Prastitie mienia :!:
  W końcu, rozbieramy komputery i na tym należałoby się skupić :D
  Biorę pod uwagę maksymalną, czyli czterowarstwową i chyba nieosiągalną już pojemność płyty DVD. Gdzie te obiecane 16GB?
  Błękity wypierają. Sorry Winetu!
  No to sru w te komputery, bo na idealny obraz z płyty raczej nie ma co liczyć.
  O komórkach też gadali że cyfrowo to idealnie. Ale przy takiej kompresji to wolę, jak moja żona z wiadra zacina. Jakoś tak, ładniej to wychodzi :D

 • #6 26 Lis 2007 15:36
  Wojtek 24 lata
  Poziom 25  

  Witam kolegów i dziękuję za liczne wypowiedzi. Mam wrażenie, że nieco odeszliśmy od tematu. Obecnie przegrywam nagrania domowe z kamery na płytę dvd. W internecie napisane było w jednej z tabeli standardów, że płyta dvd-5 mieści 2 godziny materiału mpeg-2 przy rozdzielczości 720x576, bitrate 6000kbps, z dźwiękiem przestrzennym. Kiedy zgrywam materiał z takimi samymi ustawieniami, plik wynikowy ma większą pojemność od oczekiwanej, a tym samym okazuje się, że na płytce 4,35Gb nie da się nagrać 2 godzin przy tych ustawieniach z tabeli. Natomiast co ciekawe film z wypożyczalni, też tłoczony jednowarstwowo, ma upakowane jeszcze inne cuda, które jakoś się tam zmieściły. Stąd moje pytanie, czy kupując płytkę dvd 4,35Gb już z góry wiadomo, że nie da się tam zgrać 2 godzin jakiegoś nagrania, według tabeli, bo i nośnik ma mniejszą pojemność od rzekomego 4,7 i być może kompresor mpeg-2, którym kompresuje materiał nie ma aż takiej wydajności. I pewnie trzeba mocno obniżyć bit rate aby 2 godziny weszły. Dziękuję i liczę na zdanie kolegów co do mojego listu.

  Dodano po 4 [godziny] 41 [minuty]:

  Wykonałem pewne obliczenia z których wyszło, że w czasie kompresji plik wynikowy ma zbyt duży rozmiar, a więc program niedostatecznie mocno kompresuje pliki. Jeśli nawet płyta miałaby 4,7Gib (4812,8Mib), to zmieści się tylko niecałe 108min nagrania, zakładając, że format video to 6000kbps, 720x576, 25fps itd. Tak więc potwierdziło to moje przypuszczenia, że zarówno kompresja w programie TMPGEnc 4.0 XPress nie jest do końca pełna, ani pojemność płytki nie pozwalają na nagranie 120MIN przy bitrate 6000kbps.

 • #7 26 Lis 2007 17:40
  sim
  Poziom 28  

  Wykonaj normalnie plyte dvd lacznie z menu w postaci plików na dysku, po czym dokonaj kompresji np. darmowym dvdshrink. Ustaw go na najlepsza jakosc - wtedy na pewno nie zobaczysz róznicy a material wynikowy zmiesci sie na jednowarstwówce. Nie ma co zawracac sobie glowy utrata tak niewielkiej ilosci danych.
  Dodam, ze filmy na plytach dvd niejednokrotnie wydawane sa z duzo wieksza kompresja, a przeciez material zródlowy to tasma filmowa, do jakosci której jeszcze amatorskim kamerom troche brakuje.

  P.S. Czy kos wie dlaczego nie mam polskich znaków we formularzach (np. google, czy okno odpowiedzi na elce) we Firefoxie pod win98se? Ustawienia stron kodowych przecwiczone.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME