Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gramofon Unitra Fonica WG 581f - dym

sosek 25 Nov 2007 17:51 4367 16
Wago
    sosek
    Level 13  
    Nie dawno zdobyłem ten gramofon, włączyłem go i przez co najmniej 30 minut działał normalnie. Po tym czasie usłyszałem coś jakby iskrzenie, a później zobaczyłem dym. Po przeglądzie co sie stało zapaliły się przewody z tyłu wzmacniacza tego gramofonu. Przewody wychodzą po 3 sztuki z płyty głównej i idą do takiego małego srebrnego prostokącika, który jest przykręcony do ścianki (prostokącików ogółem jest 4 i do każdego są przypięte po 3 kable) nie wiem czy jest możliwość naprawy tego i jak nazywają sie te prostokąciki ? Naprawa tego gramofonu jest dla mnie bardzo ważna.
  • Wago
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    Są to tranzystory GC521_511 lub ich odpowiedniki z serii AC...
    Zapewne poprzez zwarcie na wyjściu głośnikowym lub też coś z zasilaniem, zostały uszkodzone.
    Są one do wymiany, sprawdż też tranzystor-y sterujące (BC528), rezystory niskoomowe w tym stopniu. Bez miernika się nie obejdzie.
    Schemat masz tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1095275#1095275
  • Wago
    sosek
    Level 13  
    Chyba ja uszkodziłem ten gramofon przez głupotę. Do gramofonu był dorzucony kabel z przebiciem więc go poskładałem do kupy i podłączyłem i wtedy się to stało (przedtem jakieś 20 minut miałem nowy dobry kabel jaki ze mnie :cry::cry:) teraz znów mam nie potrzebną robotę i wydatki. Mam jeszcze jedno pytanie czy te tranzystory są sprzedawane z kabelkami doczepionymi czy bez ? bo już patrzyłem i do nich się nie da kabli doczepić

Z schematu wynika że spalony element to T4 GC 521K, na moim tranzystorze pisze AC187 i coś w stylu V
    Pod spodem pionem F120
    _PREDATOR_

Są to antyki, trudno je kupić i nie są tanie, jutro sprawdzę w swoich zasobach, może coś wykombinuję.
    Są one lutowane!
    Czeka Ciebie ich demontaż i sprawdzenie omomierzem, jak go nie masz, to nic nie zrobisz ;)
    sosek
    Level 13  
    Dzięki, postaram się zdobyć onomierz tylko nie wiem jak sie nim posługiwać, ale chyba się nauczę
    _PREDATOR_

Spoko, pomożemy, są tu odpowiedni ludzie.
    Do tego czasu poczytaj posty na forum -> podstawowe informacje.
    sosek
    Level 13  
    Zaraz wszystko przeczytam, mam w domu jakiś stary miernik nad skalą pisze V nie wiem czy jest sprawny da się to jakoś sprawdzić ??
    _PREDATOR_

Tak, ale tylko napięcie (zależy też jaki ma zakres V).
    Ty potrzebujesz omomierza -> Ω, kΩ itd..
    sosek
    Level 13  
    Wracam do tematu po dość długim czasie ale mam problem, udało mi się kupić ten tranzystor, wlutowałem go, poprawiłem kilka kabli na płytce i w zasilaczu, ale po włączeniu do sieci pali się bezpiecznik z części wzmacniacza, część mechaniczna działa. Co jest przyczyną, bo miernika jeszcze nie mam :|
    dzimi
    Moderator
    Jeże;i pali bezpiecznik sprawdź mostek prostowniczy tzn. diody 4xBA560. Jeżeli sprawne to odłącz zasilanie wychodzące z tego mostka na dalszą część wzmacniacza i podłącz do sieci. Na kondensatorze powinieneś mieć około 15V. Jeżeli będzie to spróbuj podłączyć ponownie zasilanie do pozostałej części wzmacniacza.
    Do pomiaru zasilania potrzebujesz woltomierza.
    sosek
    Level 13  
    Zrobiłem trochę inaczej bo nie mam miernika. Odlutowałem kabelki którymi idzie prąd do wzmacniacza i bezpiecznik się nie spalił ale ... z jednej diody zadymiło się, więc jest do wymiany, ale najlepiej wymianie wszystkie cztery. Mam pytanie czy da się kupić jeszcze takie diody w sklepie albo to antyki, tak jak było z tranzystorami.
    dzimi
    Moderator
    Bez problemu możesz kupić a nawet wstawić cały gotowy mostek prostowniczy.
    Beattracks
    Level 21  
    Ale lepiej nic nie kombinuj do puki nie będziesz miał miernika>narazie to tylko możesz popalic go bardziej.Wychodzi na to że za mostkiem masz zwarcie.
    sosek
    Level 13  
    Witam, wracam do tematu. W gramofonie wymieniłem diody prostownicze i napięcie wynosi 15,4V, więc chyba jest dobre. Później podłączyłem zasilanie na wzmacniacz i znowu spalił się bezpiecznik. Przedtem sprawdziłem w tym wzmacniaczu wszystkie tranzystory, rezystory, podłączenia kabli według schematu i wszystko jest dobre. Jedyne czego nie sprawdzałem to kondensatory. Proszę o pomoc, bo siedzę nad tym już dość długo i nic jeszcze nie wymyśliłem.
    Jeszcze mam takie pytanie, kondensator C14 według schematu ma mieć 100µF i 15V, u mnie jest 220µF i 25V czy tak może być ?.

Wymieniłem kondensator na taki jak trzeba, ale nie pomogło, nadal pali bezpieczniki.
    sosek
    Level 13  
    Siedzę nad tym już prawie miesiąc codziennie i nic :|, wymieniłem tranzystory sterujące na takie jakie powinny być czyli BC528 były BC108C, kondensatory, niektóre rezystory, wszystkie podłączenia kabli sprawdzałem z instrukcją serwisową, ale ciągle nie działa. Napięcie na tranzystorach końcowych jest za wysokie 12V, powinno być 7,5V, już nie wspominając o innych napięciach np: w miejscu gdzie ma być 13V, u mnie jest 6V. Gdy wlutuje tranzystor końcowy to jego nóżki momentalnie robią się czerwone nawet przy podawanym napięciu 3V :|, nie mam już sił do tego gramofonu. Czy może to być wina rezystorów które mają inne wartości niż mieć powinny, chodzi mi tu o rezystory 220K u mnie 170K, 68K u mnie 52K. Posiadam nowe rezystory 220, i 68 ale mają takie same niższe wartości jak te co są w tym wzmacniaczu. Proszę o pomoc, bo nie wiem co mam dalej robić.
    Krzysztof L.
    Level 34  
    sosek wrote:
    kondensator C14 według schematu ma mieć 100µF i 15V, u mnie jest 220µF i 25V czy tak może być ?

Mogłeś zostawić tego 220µF/25V - to tylko dodatkowy filtr zasilania przedwzmacniaczy, więc w tym przypadku nie jest istotna tak niewielka rozbieżność parametrów.

sosek wrote:
    Gdy wlutuje tranzystor końcowy to jego nóżki momentalnie robią się czerwone nawet przy podawanym napięciu 3V

Na 1000% masz sprawne te końcowe tranzystory?

Nie pomyliłeś polaryzacji NPN z PNP?

Nie zamieniłeś przypadkiem wyprowadzeń ECB wymienianych tranzystorów BC528?

sosek wrote:
    Czy może to być wina rezystorów które mają inne wartości niż mieć powinny, chodzi mi tu o rezystory 220K u mnie 170K, 68K u mnie 52K

Dopuszczalna tolerancja.
    sosek
    Level 13  
    Tranzystory końcowe na 100% sprawne, nóżki robią się czerwone tylko w jednym kanale, drugi gra ale bardzo cicho i nie wyraźnie. Sprawdzę dzisiaj jeszcze raz czy przypadkiem czegoś nie pomyliłem przy lutowaniu, ale chyba nie bo na BC108C, było to samo.