Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gramofon Unitra Fonica WG 581f - dym

sosek 25 Nov 2007 17:51 4367 16
Wago
 • #1
  sosek
  Level 13  
  Nie dawno zdobyłem ten gramofon, włączyłem go i przez co najmniej 30 minut działał normalnie. Po tym czasie usłyszałem coś jakby iskrzenie, a później zobaczyłem dym. Po przeglądzie co sie stało zapaliły się przewody z tyłu wzmacniacza tego gramofonu. Przewody wychodzą po 3 sztuki z płyty głównej i idą do takiego małego srebrnego prostokącika, który jest przykręcony do ścianki (prostokącików ogółem jest 4 i do każdego są przypięte po 3 kable) nie wiem czy jest możliwość naprawy tego i jak nazywają sie te prostokąciki ? Naprawa tego gramofonu jest dla mnie bardzo ważna.
 • Wago
 • #2
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Są to tranzystory GC521_511 lub ich odpowiedniki z serii AC...
  Zapewne poprzez zwarcie na wyjściu głośnikowym lub też coś z zasilaniem, zostały uszkodzone.
  Są one do wymiany, sprawdż też tranzystor-y sterujące (BC528), rezystory niskoomowe w tym stopniu. Bez miernika się nie obejdzie.
  Schemat masz tu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1095275#1095275
 • Wago
 • #3
  sosek
  Level 13  
  Chyba ja uszkodziłem ten gramofon przez głupotę. Do gramofonu był dorzucony kabel z przebiciem więc go poskładałem do kupy i podłączyłem i wtedy się to stało (przedtem jakieś 20 minut miałem nowy dobry kabel jaki ze mnie :cry::cry:) teraz znów mam nie potrzebną robotę i wydatki. Mam jeszcze jedno pytanie czy te tranzystory są sprzedawane z kabelkami doczepionymi czy bez ? bo już patrzyłem i do nich się nie da kabli doczepić

  Z schematu wynika że spalony element to T4 GC 521K, na moim tranzystorze pisze AC187 i coś w stylu V
  Pod spodem pionem F120
 • #4
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Są to antyki, trudno je kupić i nie są tanie, jutro sprawdzę w swoich zasobach, może coś wykombinuję.
  Są one lutowane!
  Czeka Ciebie ich demontaż i sprawdzenie omomierzem, jak go nie masz, to nic nie zrobisz ;)
 • #5
  sosek
  Level 13  
  Dzięki, postaram się zdobyć onomierz tylko nie wiem jak sie nim posługiwać, ale chyba się nauczę
 • #6
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Spoko, pomożemy, są tu odpowiedni ludzie.
  Do tego czasu poczytaj posty na forum -> podstawowe informacje.
 • #7
  sosek
  Level 13  
  Zaraz wszystko przeczytam, mam w domu jakiś stary miernik nad skalą pisze V nie wiem czy jest sprawny da się to jakoś sprawdzić ??
 • #8
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Tak, ale tylko napięcie (zależy też jaki ma zakres V).
  Ty potrzebujesz omomierza -> Ω, kΩ itd..
 • #9
  sosek
  Level 13  
  Wracam do tematu po dość długim czasie ale mam problem, udało mi się kupić ten tranzystor, wlutowałem go, poprawiłem kilka kabli na płytce i w zasilaczu, ale po włączeniu do sieci pali się bezpiecznik z części wzmacniacza, część mechaniczna działa. Co jest przyczyną, bo miernika jeszcze nie mam :|
 • #10
  dzimi
  Moderator
  Jeże;i pali bezpiecznik sprawdź mostek prostowniczy tzn. diody 4xBA560. Jeżeli sprawne to odłącz zasilanie wychodzące z tego mostka na dalszą część wzmacniacza i podłącz do sieci. Na kondensatorze powinieneś mieć około 15V. Jeżeli będzie to spróbuj podłączyć ponownie zasilanie do pozostałej części wzmacniacza.
  Do pomiaru zasilania potrzebujesz woltomierza.
 • #11
  sosek
  Level 13  
  Zrobiłem trochę inaczej bo nie mam miernika. Odlutowałem kabelki którymi idzie prąd do wzmacniacza i bezpiecznik się nie spalił ale ... z jednej diody zadymiło się, więc jest do wymiany, ale najlepiej wymianie wszystkie cztery. Mam pytanie czy da się kupić jeszcze takie diody w sklepie albo to antyki, tak jak było z tranzystorami.
 • #12
  dzimi
  Moderator
  Bez problemu możesz kupić a nawet wstawić cały gotowy mostek prostowniczy.
 • #13
  Beattracks
  Level 21  
  Ale lepiej nic nie kombinuj do puki nie będziesz miał miernika>narazie to tylko możesz popalic go bardziej.Wychodzi na to że za mostkiem masz zwarcie.
 • #14
  sosek
  Level 13  
  Witam, wracam do tematu. W gramofonie wymieniłem diody prostownicze i napięcie wynosi 15,4V, więc chyba jest dobre. Później podłączyłem zasilanie na wzmacniacz i znowu spalił się bezpiecznik. Przedtem sprawdziłem w tym wzmacniaczu wszystkie tranzystory, rezystory, podłączenia kabli według schematu i wszystko jest dobre. Jedyne czego nie sprawdzałem to kondensatory. Proszę o pomoc, bo siedzę nad tym już dość długo i nic jeszcze nie wymyśliłem.
  Jeszcze mam takie pytanie, kondensator C14 według schematu ma mieć 100µF i 15V, u mnie jest 220µF i 25V czy tak może być ?.

  Wymieniłem kondensator na taki jak trzeba, ale nie pomogło, nadal pali bezpieczniki.
 • #15
  sosek
  Level 13  
  Siedzę nad tym już prawie miesiąc codziennie i nic :|, wymieniłem tranzystory sterujące na takie jakie powinny być czyli BC528 były BC108C, kondensatory, niektóre rezystory, wszystkie podłączenia kabli sprawdzałem z instrukcją serwisową, ale ciągle nie działa. Napięcie na tranzystorach końcowych jest za wysokie 12V, powinno być 7,5V, już nie wspominając o innych napięciach np: w miejscu gdzie ma być 13V, u mnie jest 6V. Gdy wlutuje tranzystor końcowy to jego nóżki momentalnie robią się czerwone nawet przy podawanym napięciu 3V :|, nie mam już sił do tego gramofonu. Czy może to być wina rezystorów które mają inne wartości niż mieć powinny, chodzi mi tu o rezystory 220K u mnie 170K, 68K u mnie 52K. Posiadam nowe rezystory 220, i 68 ale mają takie same niższe wartości jak te co są w tym wzmacniaczu. Proszę o pomoc, bo nie wiem co mam dalej robić.
 • #16
  Krzysztof L.
  Level 34  
  sosek wrote:
  kondensator C14 według schematu ma mieć 100µF i 15V, u mnie jest 220µF i 25V czy tak może być ?


  Mogłeś zostawić tego 220µF/25V - to tylko dodatkowy filtr zasilania przedwzmacniaczy, więc w tym przypadku nie jest istotna tak niewielka rozbieżność parametrów.

  sosek wrote:
  Gdy wlutuje tranzystor końcowy to jego nóżki momentalnie robią się czerwone nawet przy podawanym napięciu 3V


  Na 1000% masz sprawne te końcowe tranzystory?

  Nie pomyliłeś polaryzacji NPN z PNP?

  Nie zamieniłeś przypadkiem wyprowadzeń ECB wymienianych tranzystorów BC528?

  sosek wrote:
  Czy może to być wina rezystorów które mają inne wartości niż mieć powinny, chodzi mi tu o rezystory 220K u mnie 170K, 68K u mnie 52K


  Dopuszczalna tolerancja.
 • #17
  sosek
  Level 13  
  Tranzystory końcowe na 100% sprawne, nóżki robią się czerwone tylko w jednym kanale, drugi gra ale bardzo cicho i nie wyraźnie. Sprawdzę dzisiaj jeszcze raz czy przypadkiem czegoś nie pomyliłem przy lutowaniu, ale chyba nie bo na BC108C, było to samo.