Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buczenie w głośnikach - przyczyna? Zbudowany mikser.

25 Lis 2007 19:05 3226 18
 • Poziom 22  
  Drodzy elektrodowicze. Mam problem, który opiszę poniżej w punktach:

  1. Zrobiłem mikser na bazie tego schematu Buczenie w głośnikach - przyczyna? Zbudowany mikser.
  (bez tej części filtrującej w prawym górnym rogu) i zasilacz na bazie tego schematu: Buczenie w głośnikach - przyczyna? Zbudowany mikser..

  2. Po podłączaniu sygnałów z radia i discman`a(nie podłączam trafa do płytki ze stabilizatorami) na wyjściu mam bardzo ładny, czysty sygnał. Wszystkie potencjometry działają bez problemu.

  3. Ale gdy podłączam trafo do płytki ze stabilizatorami wszystko się że tak powiem rypie. Słychać silne buczenie w głośnika, sygnał zanika o połowę.

  4. Wyłączam wszystko,odłączam trafo od płytki ze stabilizatorami. Włączam ponownie i nadal słychać przez jakieś 4 s takie buczenie a potem już wszystko ekstra działa jak w punkcie nr 2.

  Co może być tego przyczyną. Czy to złe podpięcie masy (masa z dźwięku i masa zasilacza są spięte razem), czy słabo odfiltrowane napięcie?

  Jako wzmacniacz operacyjny jest wsadzony TL074. Dziwi mnie to, że działa bez zasilania (pkt 2).

  Bardzo proszę Was o pomocną dłoń, ponieważ chcę ukończyć ten mikser (dołożę jeszcze do niego potrójną regulację barwy i VU-meter).

  Z góry wielkie dzięki
  Pozdrawiam maciek4141[/u]
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 16  
  Działać może bo sygnał "przechodzi " przez elementy bierne :D ale wzmacniacze nie działają .Sprawdz jeszcze raz czy wszystko dobrze poskładałeś.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 39  
  Wrzuć rysunek płytki drukowanej, sprawdź, czy nie wstawiłeś scalaka odwrotnie lub czy płytka nie jest wytrawiona według widoku od strony elementów.
 • Poziom 22  
  Posprawdzałem wszystko i jest ok. TL074 jest wstawiony prawidłowo. Może TL jest zepsuty.
  Sprawdzałem czy wszystkie ścieżki przewodzą i zauważyłem, ze niektóre nóżki scalka też przewodzą. Kupię jutro jeszcze jeden i zobaczę. Może to być wina masy??
  Ewentualnie może coś innego. Poniżej płytka (jest błąd w odczepie na odsłuch ponieważ jest przed kondensatorami 470nF ale to raczej nie przeszkadza.
  A i jeszcze te dwie zworki krzyżujące sie nie są połączone pod są w ogumieniu z kabla.

  PZDR
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Wszystko w porządku. Proponuję podpiąć inne zasilanie, najlepiej na próbę np. 2 baterie 6F22 (9V) lub zasilacz warsztatowy, to pozwoli się zorientować, czy problem jest po stronie zasilania czy nie. Układ banalny, więc po wyeliminowaniu przyczyn z powodu zasilania pozostaje sprawdzić poprawność podłączenia zasilania do płytki miksera i wymienić układ scalony.
 • Poziom 22  
  Nie do końca rozumiem jak z bateriami. Ale spróbuję jutro podpiąć zasilanie z ATX wtedy będę wiedział wszystko.

  PZDR
 • Poziom 39  
  Maciek4141 napisał:
  Nie do końca rozumiem jak z bateriami. Ale spróbuję jutro podpiąć zasilanie z ATX wtedy będę wiedział wszystko.


  Z bateriami najlepiej tak:
  Buczenie w głośnikach - przyczyna? Zbudowany mikser.
 • Poziom 22  
  Podpiąłem baterie i wszystko pięknie gra. W takim razie coś z układem zasilania jest. Co może w nim być nie tak. Może kondensatory?? Mam je z odlutów. Pewnie trafiłem na jakieś felerne i dlatego trzeszczy i buczy. Co o tym myślicie?? Może macie jakieś pomysły co z tym zrobić?
 • Poziom 39  
  Sprawdź napięcia na wyjściu zasilacza czy są prawidłowe i czy nie różnią się zbytnio. Zwróć uwagę na właściwe podłączenie zasilania do płytki miksera, sprawdź poprawność zamontowania stabilizatorów.
  Sprawdź, czy nie grzeje się nadmiernie transformator, co może wskazywać na niewłaściwe podłączenie.
  Najlepszym wyjściem byłoby użycie oscyloskopu.
  --------------------------------------------------------------
  Wygląda na to, że masz problem związany z niewłaściwym montażem stabilizatora 7912. Na schemacie, który załączyłeś jest błąd w opisie pinów tego właśnie stabilizatora. Właściwy opis masz poniżej:

  Buczenie w głośnikach - przyczyna? Zbudowany mikser.
 • Poziom 22  
  RAcja. Żle podłączyłem stabilizatory. Ponieważ pomyliłem GND z wejściem. Po za tym mam jakieś dziwne. Kupię nowe i podłączę przez kabelki poprawnie. Zobaczymy wtedy.
  Dzięki za dotychczasową pomoc. PZDR

  Ciąg dalszy:
  Posprawdzałem i pozmieniałem płytkę. Postanowiłem że będę ją robił odnowa. Ponieważ szkoda by było gdyby na jakiejś imprezie coś poszło z powodów, ze nie chciało mi się porządnie zasilania zrobić. Pytanie mam takie.

  Czy ten schemat jest dobry, który dałem powyżej?

  I jak myślicie czy mogę zasilacz zrobić w osobnej obudowie, a zasilanie podciągnąć kablem 3żyłowym i jako końcówkę dać średniego jacka. Jeżeli ktoś wpiął jacka od słuchawek nic by się nie stało. I czółbym sie także bezpieczniej, ponieważ ciepło z radiatorów nie mogłoby uszkodzić miksera.

  Dobrze myślę koledzy??
 • Poziom 22  
  Drodzy koledzy, proszę o wyrażenie opini na temat mojego ostatniego postu. Bardzo mi na tym zależy.


  Pozdrawiam maciek4141
 • Poziom 39  
  O jaki schemat pytasz? Wyżej zamieściłeś dwa schematy: miksera i zasilacza. Nie widzę potrzeby ponownego wykonywania płytki zasilacza, wystarczy odpowiednio wstawić stabilizator lub przeciąć ścieżki i odpowiednio skrosować połączenia. Prędzej poprawiłbym płytkę miksera, bo jest sporo za duża, jak na taką konstrukcję.
  Zarówno parametry miksera, jak i stopień komplikacji całości nie wymagają rozdzielania układu zasilacza od miksera, przy zachowaniu odpowiedniego montażu i ewentualnie ekranowaniu niektórych elementów. Mikser pracuje na dość dużych sygnałach, więc nie jest aż tak bardzo wrażliwy na wzbudzenia czy zakłócenia. Ważne, byś solidnie odfiltrował zasilacz, możesz ewentualnie dodatkowo zblokować diody w mostku kondensatorami.
  Radiatory nie powinny się zbytnio grzać. Jeżeli się mocno nagrzewają, to możesz zastosować stabilizatory 15V - opamp powinien wytrzymać, a straty w stabilizatorach będą mniejsze i mniejsze będzie wydzielanie ciepła.
 • Poziom 22  
  Chodzi mi o schemat zasilacza. Czy jest poprawny. A dokładnie czy wartości elementów są dobre? Płytki miksera nie będę już zmieniał bo już wszystkie 2 są zrobione (mikser będzie stereo). Połączenia też zrobione i jak dla mnie jest ok.

  Dla mnie wykonanie płytki to żaden problem. Tylko czy mogę w ten sposób rozwiązać zasilanie, że:
  1. Płytka z zasilaczem i trafem w małej osobnej obudowie.
  2. 1,5 m kabla 3 żyłowego, który jest na wyjściu zasilacza. (na końcu kabla jack 2,5mm stereo)
  3. W obudowie miksera gniazdo na tego jacka.

  Sądzę, że jet to najlepsze, i zarazem tanie rozwiązanie doprowadzenia zasilania. Ponieważ nie chcę wewnątrz obudowy zamieszczać trafa, a jeżeli ktoś podepnie słuchawki pod gniazdo w mikserze nic wielkiego sie nie stanie.

  Poprawiłem płytkę zasilacza czy jest teraz ok?


  Pozdrawiam
 • Poziom 39  
  Za dużo mostków, przenieś stabilizator (ten z prawej) poniżej tego z lewej, a nie będziesz musiał robić mostków i płytka będzie mniejsza. Zamiast mostka prostowniczego zastosuj pojedyncze diody, to również pozwoli zrezygnować z mostków.
  Niepotrzebnie upierasz się przy oddzielnym zasilaczu i do tego fatalny pomysł zastosowanie złącza sygnałowego do zasilania. Jeżeli już musisz, to zastosuj złącze np. od mikrofonu CB Radio - solidne, metalowe i odporne na uszkodzenia.
  Chyba nie grałeś imprez na mikserze tak lekkim, że skacze po stole i trudno coś wyregulować. Jeżeli zbudujesz osobny zasilacz, to tak właśnie będzie, lekka konstrukcja nie pomaga w pracy, a zastosowanie zasilacza z transformatorem wewnątrz obudowy miksera dociąży urządzenie i nie wpłynie na jakość sygnału obrabianego w tej banalnej konstrukcji.
  Popatrz sobie na to: http://cyfronika.com.pl/kitynepdf/305-K.pdf - w prawym górnym rogu masz zasilacz, polecam również przyjrzeć się całej konstrukcji, można coś podglądnąć i zastosować u siebie.
 • Poziom 22  
  No dobrze, zaufam Twojemu rozwiązani i mam nadzieje że się zmieszczę w obudowie. Zrobiłem płytkę tak jak mówiłeś. Nie ma teraz żadnej zwory, tylko sprawdź czy dobrze diody podpiąłem.

  Druga sprawa to dobór dobrego trafa. Byłem dzisiaj w sklepie i dowiedziałem się ze jest trafo 2x12V 330mA. Czy to wystarczy aby zasilić te 2 układy miksera, wskaźnik wysterowania i i 2 układy regulacji barwy?

  Trzecia sprawa to, czy mogę zrobić regulację barwy według tego schematu?
  Buczenie w głośnikach - przyczyna? Zbudowany mikser.
  Czy dwa wzmacniacze operacyjne (jeden w płytce miksera, drugi w regulacji) nie spowodują jakiś zniekształceń?

  No i czwarta. Posiada może ktoś gotową płytkę wskaźnika wysterowania na 10 diod stereo. Ponieważ cały czas ta płytka wychodzi mi bardzo dużych rozmiarów.

  Pozdrawiam maciek4141[/img]
 • Poziom 39  
  Trafo może okazać się za mały, policz sobie łączny pobór prądu przez układy scalone i 20 diod LED, zajrzyj do noty katalogowej użytych scalaków i zsumuj wszystkie pobory prądów, dołóż trochę zapasu i otrzymasz wartość prądu pobieranego przez same układy, dodaj do tego prąd pobierany przez zapalone diody LED przy maksymalnym wysterowaniu (wszystkie 20 diod świeci).
  Jeżeli zamontujesz transformator 12V, to po wyprostowaniu na elektrolitach będziesz miał 17V, co może spowodować nadmierne nagrzewanie stabilizatorów. Przy transformatorze 10V ~, na elektrolitach masz 14V, co przy zastosowaniu małostratnych stabilizatorów i wydajnym transformatorze powinno wystarczyć, wskaźnik wysterowania zasilaj sprzed stabilizatorów, by nie obciążać niepotrzebnie stabilizatorów - diody nie potrzebują super stabilizowanego zasilania.
  Płytkę zasilacza zmieniłbym tak, by stabilizatory ustawić tyłem (radiatorami) do zacisków wyjściowych, to umożliwi przykręcenie ich do wspólnego radiatora w kształcie blachy wygiętej w literę U

  Buczenie w głośnikach - przyczyna? Zbudowany mikser.
 • Poziom 22  
  Zrobiłem płytkę tak jak radzisz. Czy jest na już ok?

  Jeżeli dobrze spojrzałem do noty katalogowej to każdy moduł wzmacniacza operacyjnego pobiera 2,5mA maksymalnie.

  A wiec będę miał 2 wzmacniacze TL074 i dwa TL072 (pod korektor)
  Liczę:
  8*2,5+4*2,5=30mA -same wzmacniacze operacyjne

  Mam 20 diod. Każda będzie pobierać 10mA co nam da 200mA na diody

  więc zostaje mi jeszcze z trafa 100mA.

  Chyba jednak wystarczy?

  Teraz moje pytanie jest takie czy wg tego schematu trzeba każdą diodę ograniczać rezystorem?


  Buczenie w głośnikach - przyczyna? Zbudowany mikser.

  Dzięki za dotychczasową pomoc
 • Poziom 39  
  Prosisz na priv o pomoc, a mnie się wydaje, że już wszystko zostało napisane, a do tego ciągniemy jeden wielki offtopic - temat akustyczny dotyczący buczenia w kolumnach, a dyskusja typowa dla działu https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum8.html
  Przyglądnij się temu projektowi:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2180010#2180010
  Poczytaj tu: http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/LM3914.pdf?sess_id=42939be4adf6fdfe7d5eafebbc0ac93e
  http://www.elportal.pl/pdf/k01/02_08.pdf
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2772187#2772187
  i poszukaj na forum, jest cała masa projektów mikserów i aplikacji układów, o których mowa w Twoim projekcie.
  Masz kłopoty z matematyką? Jak wyliczyłeś sumaryczny pobór prądu na 200mA, skoro same diody LED mogą tyle pobierać, do tego opampy i układy LM sterujące wskaźnikiem diodowym, o których zapomniałeś.
  W kwestii regulatora barwy - trudno coś radzić, nie podajesz parametrów, podajesz schematy różnych cząstkowych konstrukcji, które składasz w całość nie dbając o poziomy sygnałów i dopasowanie poszczególnych stopni, na dodatek, regulator barwy zasilany jest ±15V, a reszta ±12V. Nie jest powiedziane, że to Ci się nie uda, ale dobrze jest pamiętać o wzajemnych zależnościach poszczególnych części składających się na całość.
  W torze słuchawkowym mógłbyś pomyśleć o wstawieniu scalaka wzmacniającego sygnał - mała końcówka stereo 8 pin stosowana w radioodbiornikach, dająca na wyjściu około 1 - 2W mocy, będzie łatwiej coś usłyszeć w słuchawkach niż z wyjścia wzmacniacza operacyjnego.
  Piszesz coś o problemach z miejscem - zaplanuj płytkę tak, by zmieściła się w obudowie, jeżeli już takową masz i zmieść wszystko na jednej płytce, będzie lepiej, mniej kabli łączących poszczególne moduły, a co za tym idzie, mniej powodów do łapania zakłóceń i wzbudzania się.
 • Poziom 22  
  Już wszystko wiem, dzięki za pomoc. Pozdrawiam