Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG Flatron 795FT - Zanikanie obrazu od dołu i skaczące paski

25 Lis 2007 20:52 2374 6
  • Poziom 11  
    Mam problem z moim monitorem Flatron 795FT FB795CE, FCCID - BEJFB795C rok 2000.

Otóż od około miesiąca obraz od dołu ekranu jest obcięty i w tym miejscu pozostaje czarny pas. Początkowo wynosił ok. 0,5cm, teraz dochodzi już do 2cm.
    Brakujące poziome linie obrazu grubości 1px skaczą natomiast powyżej do wysokości połowy ekranu. Są one nieco wygięte łukowato a nawet lekko zafalowane. Nie mają też pełnej szerokości, brakuje im ok. 0,5cm z każdej strony, przy czym górne bardziej się zwężają.
    Po klepnięciu w monitor ręką nieco się zmieniają, ale nie znikają.
    Co nieco dziwne, czasami nie pojawiają się przez kilka dni, to drugim razem nie znikają przez kilka dni. Potrafią też na chwilę zniknąć lub jedynie na chwilę się pojawić.
    Górna część ekranu jest bez zarzutów.
    Przy mniejszej rozdzielczości 800x600, linii jest mniej ilościowo i są grubsze, co jest logiczne.
    Linie te są znacznie jaśniejsze od reszty obrazu.
    Dwa tygodnie temu poprawiałem zimne luty na płycie i co bardziej podejrzane miejsca i przez trzy dni było dobrze, po czym usterka powróciła.
    Nie wiem czy może mieć to jakiś wpływ, ale na płytce z cewkami na kineskopie niektóre końcówki cewek wyglądały jakby były strasznie przegrzane i ciężko było je do cynować.
    Jeszcze jedno, ilość widocznych linii jest zależna od koloru. Jeśli powiększę na cały ekran obrazek, który na dole jest czarny, to mimo iż obraz jest obcięty, to paski są niewidoczne, nawet na jasnym tle powyżej.
    W odwrotnej sytuacji, gdy obrazek jest biały lub jasny to linie są bardzo mocno widoczne.
    Pasek zadań musiałem przenieść na prawo, bo już całkowicie nie był widoczny.

Zdjęcie mam jedynie słabej jakości z komórki, w rzeczywistości paski są bardzo kontrastowe i wyraziste nie maja też przebarwień.

Liczę na Was i będę wdzięczny za każdą pomoc. Może ktoś się już spotkał z taką usterką. Na forum znalazłem jedynie jeden post przypominający moją usterkę, lecz dla innego monitora i bez odpowiedzi. Przejrzałem wszystkie posty dotyczące monitorów CRT Flatron, nie tylko na Elektrodzie i nie znalazłem nic więcej.

O ile naprawa była by niezbyt kosztowna i możliwa, to bym sobie jeszcze chętnie pokożystał z tego monitorka, bo jestem z niego nadal zadowolony po 7 latach korzystania.

LG Flatron 795FT - Zanikanie obrazu od dołu i skaczące paski
  • Poziom 39  
    Moim zdaniem nadal masz zimne luty.

Pozdrawiam
    Adam
  • Poziom 11  
    Czy jest szansa aby to były zimne luty na płytce kineskopu lub tej z cewkami, czy jedynie płycie głównej?
  • Poziom 11  
    Wielkie dzięki za podpowiedź, schemat już wcześniej ściągnąłem.
    W przyszłą niedzielę się za niego jeszcze raz zabiorę.
    Jakby ktoś miał jeszcze jakieś pomysły z przyjemnością ich wysłucham :)
  • Poziom 11  
    Polutowałem elementy odchylania pionowego, IC601 TDA8172 na końcówce 4 był zimny lut niewidoczny gołym okiem. Póki co usterki brak.
    Wielkie dzięki Adam-T za nakierowanie mnie, bo przy poprzednim lutowaniu ominąłem tego scalaczka.
  • Poziom 39  
    Cieszę się, że pomogłem. Jeśli usterka została usunięta temat możesz zamknąć kłódką na dole.

Pozdrawiam
    Adam