Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pierwsza kolumna gitarowa 2x12

thevice 26 Lis 2007 13:33 5980 20
  • Witam, korzystałem z rad Forumowiczów więc wypada się pochwalić co z nimi zrobiłem.. ;)

Kolumna gitarowa na dwóch głośnikach eminence wizard, gotowa do kupienia za ponad tysiąc i nie z takimi głośnikami jakie chciałem, więc stąd decyzja o samodzielnej budowie. Całość zamknęła się mniej więcej w kwocie 850zł.
    Kolumna zamknięta, wykonana ze sklejki liściastej 18mm. Montaż - wkręty i wikol, na ramie z drewnianych listewek 2x3 cm.
    Maskowanie - siatka tuningowa ;)
    Wykończenie czarną farbą na brzegach (nie widać wkrętów) i poliuretanowym lakierem do parkietów.
    narożniki chromowane, kółka. Ciężka jak jasna cholera.
    Artystą malarzem nigdy nie byłem, i niestety trochę to widać. Zdecydowałem się na malowanie zamiast obicia z dwóch powodów - 1. z moimi zdolnościami po obiciu wyglądałaby dużo gorzej, 2. podoba mi się to, że widać drewno, no i ze nie jest to kolejna kopia jakiejśtam kolumny, tylko dość.. oryginalna rzecz.
    Mogłaby może wyglądać ciut lepiej, w jednym miejscu zgubiłem wymiar o kilka mm i niestety to widać, ale za to gra dokładnie tak jak chciałem.

Wady: ciężka - nie zamontowałem rączek z dwóch stron po bokach, ale do przenoszenia i tak wykonam / kupię jakieś 'opakowanie'. Poza tym drobne niedociągnięcia w wykonaniu - malowanie no i ten 'ucieknięty' wymiar.
    Zalety: Brzmienie, niezniszczalność. Możnaby to pewnie zrzucić z któregoś piętra bez szkód dla konstrukcji.. nie mówię o głośnikach ;)

Tyle :)

pierwsza kolumna gitarowa 2x12

Fajne!
  • #2 26 Lis 2007 14:08
    gruby1
    Poziom 29  

nie wiele można powiedzieć, nie wiadomo jakie głośniki itd. Do wyglądu należy się przyczepić do niedokładnego malowania. Człowiek wymyślił cuś zwanego taśmą malarską... Ale ogólnie wygląd całkiem całkiem

• #4 26 Lis 2007 15:44
    buksal
    Poziom 11  

Jak na pierwszą konstrukcję to nie jest aż tak źle. Moja pierwsza kolumna to był subwoofer na Dibeisi jakimś 8 cali i pomalowałem to na czarny mat i nie wygląda to dobrze. Jak za taką cenę to nawet dobrze gra (tylko za głośnik zapłaciłem 22 złocisze bo wszystko inne miałem). Bardzo wielkie zacieki mi się porobiły a szpachli to musiałem po 2 milimetry miejscami nakładać.

• #5 26 Lis 2007 16:39
    thevice
    Poziom 13  

taśma malarska była wbrew pozorom uzywana :) Nie wiem czy niedokładnie naklejona, czy przemiękła miejscami..
    głośniki jak pisałem - eminence wizard.
    gra z gitarami akustyczną i elektryczną, wzmak - póki co podrasowany MV3. W sumie nie wiem czy kiedykolwiek będę go zmieniał, wszystko brzmi dokładnie tak jak chciałem.

• #6 26 Lis 2007 16:44
    DJ Max
    Poziom 30  

takich "zacieków" to się taśmą malarską niestety nie wyeliminuje. Drewno ma to do siebie że wchłania substancje typu farba...

• #7 26 Lis 2007 19:21
    Eliminator
    Poziom 24  

Wyglada tak oldschoolowo :) Ogolnie ładna konstrukcja tylko nie wiem czy są te eminence wizard czy jakie ? Fajne daje 5/5 za staromodny wyglad :) wg mnie :)

• #8 27 Lis 2007 09:16
    thevice
    Poziom 13  

wewnątrz kolumny tkwią dwa głośniki eminence wizard :)

w Polsce praktycznie nieosiągalne, a jeśli już to 4 ohm, ja potrzebowałem 16, kupione na thomann.de.

• #9 27 Lis 2007 10:45
    SzokalML
    Poziom 36  

Ekstra Vintage wygląd, szpecą tylko te zacieki, jaką farbą malowałeś, może da sie to usunąć np. rozpuszczalnikiem, bez uszczerbku na drewnie?

ps. ile dałeś za siatkę tuningową?

• #10 27 Lis 2007 12:36
    thevice
    Poziom 13  

siatka.. nie pamiętam, 100x40cm kupiona na allegro, na bank są jeszcze te aukcje.
    Zmywać tego nie będę, 3 warstwy lakieru i pod nim farba, zamaże się pewnie wszystko.

• #11 27 Lis 2007 19:40
    Daniel_Zet
    Poziom 13  

moze papierem sciernym, jakims duzym, nie wiem moze 300-500 i ladnie wygladzisz te zacieki :) potem wiekszym jeszcze do polysku :P moze cos by wyszlo...

• #12 28 Lis 2007 09:49
    thevice
    Poziom 13  

też o tym myślałem.. zobaczymy, może coś powojuję ;)

• #13 07 Gru 2007 14:28
    veteran5
    Poziom 14  

Wykonanie ładne(no tylko te zacieki trochę psują wygląd), ciekawy pomysł i głośniki też dobre. Ciekaw jestem jak to gra.

Żeby nie było zacieków musiałbyś zrobić tak: Najpierw pomalować lakierem bezbarwnym(przynajmniej 1 warstwa), i na to taśma malarska i czarny kolor. Potem można by jeszcze raz pociągnąć całość lakierem bezbarwnym ;)

Pozdrawiam.

• #14 07 Gru 2007 17:04
    irecki24
    Poziom 16  

Jakoś nie mam przekonania do takiego wyglądu...
    Po za tym paczka liczona czy na oko?
    I jeszcze ta rączka nie rozumiem dlaczego jedna i po środku, przecież paczka nie jest lekka to wątpie czy wygodnie sie nosi to jedną reką jak jakąś walizke.
    Ale jak na pierwszy raz jest wporzadku;)

• #15 08 Gru 2007 14:22
    cool_as_ice
    Poziom 15  

nie wiem czy da rade (bo testowałem tylko na malowanym metalu) ale mógłbyś spróbować zetrzeć te zacieki papierem wodnym (1500-2000), trochę to będzie grzebania ale zetrzesz tyle ile potrzeba, później będziesz musiał to drewno przemalować lakierem bo po papierze wodnym lakier zrobi się matowy

a co do samej kolumny to bardzo mi się podoba taki styl, ta rączka to tylko do ozdoby tak?
    4+/5 jak dla mnie

• #16 08 Gru 2007 18:19
    DJ Max
    Poziom 30  

To nie są zacieki, tylko drewno nasiąknięte lakierem.

Myślałem że napisałem to wyraźnie, ale każdy tylko powtarza zacieki i zacieki. Żeby je usunąć trzebaby chyba rozwłóknić drewno, bo nie sądzę że zanurzenie go w rozpuszczalniku da wymierne efekty.

• #17 19 Gru 2007 08:58
    thevice
    Poziom 13  

nie było mnie trochę, już odpowiadam. Paczka liczona, "zacieki" z frontu usunięte (papier ścierny i jeszcze raz lakierem bezbarwnym)
    Rączka dla ozdoby bardziej niż do noszenia, do przesuwania po podłogach jest wygodna, do przenoszenia na dalsze dystanse już niebawem będzie futerał.

Veteran: brzmi to TAK

• #18 04 Sty 2008 07:38
    bogunio
    Poziom 24  

thevice napisał:
    nie było mnie trochę, już odpowiadam. Paczka liczona, "zacieki" z frontu usunięte (papier ścierny i jeszcze raz lakierem bezbarwnym)
    Rączka dla ozdoby bardziej niż do noszenia, do przesuwania po podłogach jest wygodna, do przenoszenia na dalsze dystanse już niebawem będzie futerał.

Veteran: brzmi to TAK

Twoje odpowiedzi są enigmatyczne. Jak i w kierunku czego liczona, Dlaczego zamknięta a nie półotwarta albo br.
    Rzuciłeś perły przed wieprze i wieprze Cie pożarły. :cry:

• #19 04 Sty 2008 08:32
    Pi-Vo
    Poziom 37  

A co w gitarowych kolumnach się liczy?Od kiedy bass reflex się stosuje?Dr. decibel (taki FAQ od Celestion) nawet ostrzega przed br. i twierdzi że można uszkodzić w ten sposób głośniki, nie mówiąc o tym że nie będzie to dobrze grało z gitarą.Każdy chciałby być najlepszy i wszystko policzyć a gitarowych kolumn się nie liczy...Jeśli ktoś sądzi inaczej to proszę o przykład liczenia takiej kolumny.

• #20 04 Sty 2008 10:19
    bogunio
    Poziom 24  

Pi-Vo napisał:
    A co w gitarowych kolumnach się liczy?Od kiedy bass reflex się stosuje?Dr. decibel (taki FAQ od Celestion) nawet ostrzega przed br. i twierdzi że można uszkodzić w ten sposób głośniki, nie mówiąc o tym że nie będzie to dobrze grało z gitarą.Każdy chciałby być najlepszy i wszystko policzyć a gitarowych kolumn się nie liczy...Jeśli ktoś sądzi inaczej to proszę o przykład liczenia takiej kolumny.

Nie jestem guru w dziedzinie paczek gitarowych i może mało widziałem, ale jakiekolwiek piece mają obudowy pólotwarte, a przegrodą z tyłu dobiera się brzmienie. To moje pytanie o br można potraktować jako podchwytliwe :D choć gdyby nastroić na Fr głośnika, to na pewno by sie nie uszkodził a wręcz przeciwnie... Z próbki słychać że autor używa tej paczki do gitary akustycznej(moze się mylę) i to chyba usprawiedliwia obudowę zamkniętą.
    Pi-Vo, oczywiście masz rację, zresztą gdy patrze na Twój avatar jakoś nie przychodzi mi na myśl, żeby się z Tobą nie zgodzić. :D

Ten temat przypomina mi przesluchanie Inkwizycji: podsądny mówi co Audioinkwizytor chce usłyszeć - liczył, szlifował, a i tak nic z tego. A kara jest straszna - posada kontrolera jakości w firmie STX. :twisted:

• #21 04 Sty 2008 13:04
    Pi-Vo
    Poziom 37  

Proszę przeczytać (ale bardzo uważnie, translatory w "dłoń" :cunning: ) to http://professional.celestion.com/guitar/features/drdecibel/secret_cabinetdesign.html
    I to http://professional.celestion.com/guitar/features/drdecibel/faq.asp?ID=2
    Ja wiem że oni nie mają doświadczenia :lol: i w ogóle chyba się nie znają :lol: ale tak napisali.I Jak popatrzę na kolumny firmowe to wygląda na to że te firmy też się nie znają (jakieś badziewne Marshalle, Peaveye, Rivery czy inne Mesy) bo robią tak jak napisali ci z Celestion, w dodatku często na ich głośnikach, na których przecież także się nie mogą znać.Kto wie jak obliczyć dobrą kolumnę do gitary?Czekam na wzory, reguły i przykłady konkretnych obliczeń.Może ogłoszę konkurs z nagrodami jeśli bez niego nie będzie chętnych.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME