Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wypalają się złączki w bojlerze elektrycznym

5stek 27 Nov 2007 10:33 1998 9
 • #1
  5stek
  Level 10  
  Witam!
  Mam problem z bojlerem elektrycznym firmy Biawar w którym wypalają się złączki przewodów na grzałce elektrycznej.
  Po wymianie nowe mosiężne wytrzymują miesiąc i już są przegrzane!
  Grzałka ma styki niekorodujące chyba wolfram, chrom itp. Podejrzewam że z powodu nagrzewania i słabego kontaktu złączki utleniają się. Myślałem o złączkach skręcanych, jakie widziałem w grzałkach większej mocy niż te 2000W które ma ta grzałka, ale jak to zrobić kiedy ta ma wsuwane jak w samochodach?
  Czy ktoś może mi doradzić.:cry:
 • #2
  john_t
  Level 29  
  Witam.
  2000W to przy zasilaniu ~230V niecałe 10A.
  Taki konektor powinien spokojnie to wytrzymać. Zrób tak, dobrze oczyść końce grzałki, daj nowe konektory (dla lepszego styku warto przed wsunięciem ścisnąć je kombinerkami, muszą się ciasno wcisnąć na końce grzałki). Połączenia spryskaj "kontakt cleaner'em" lub posmaruj wazeliną techniczną (zabezpieczenie przed utlenianiem styku).
 • #3
  5stek
  Level 10  
  Też tak myślałem że to tylko 10A i powinny wytrzymać, ale po raz kolejny to się powtarza! Styki na grzałce czyste blaszki nowe tyle że nie posmarowałem , ale obawiam się że to nie wystarczy!
 • Helpful post
  #4
  john_t
  Level 29  
  Być może Twoja grzałka ma za małą "strefę martwą" i w konsekwencji styki się przegrzewają (nie od wielkości prądu a od ciepła emitowanego przez element grzejny). Wtedy konektory odpadają. Trzeba pomyśleć o porządnym styku śrubowym lub po prostu przylutować kable do zacisków grzałki.
 • Helpful post
  #5
  kortyleski
  Level 43  
  Miałem ten sam problem, rozwiązanie: W środku blaszki wiercisz otwór 3,2mm, Na praewód zalutowujesz oczko z takim samym otworem, całość skręcasz śrubkami mosiężnymi M3, z podkładkami. Działa ponad 3 lata bez żadnej awarii. Dwie uwagi - otworki w stykach grzałki trzeba wiercić delikatnie, przegrzane przewody wymienić bo nie chcą się lutować...
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #6
  bubels
  Level 17  
  Witam.

  Wydaje mi się że dwa czynniki się nakładają. Styki łapią temperaturę nie od prądu a od grzałki. W tym momencie następuje delikatne utlenianie. Sytuację potęguje fakt rozszerzalności cieplnej. W efekcie ściskanie kombinerkami nic nie daje. Bo i tak się rozszerzy.

  Kolega kortyleski ma racje. Jako podkładki wykorzystaj podkładki sprężynujące to powinno złagodzić efekty rozszerzalności cieplnej.


  Pozdrawiam.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  john_t
  Level 29  
  bubels wrote:
  Witam.
  Wydaje mi się że dwa czynniki się nakładają. Styki łapią temperaturę nie od prądu a od grzałki. W tym momencie następuje delikatne utlenianie. Sytuację potęguje fakt rozszerzalności cieplnej. W efekcie ściskanie kombinerkami nic nie daje. Bo i tak się rozszerzy.

  Muszę to nieco sprostować. Co do utleniania zgoda. Ale rozszerzalność liniowa nie ma tu nic do rzeczy. Końcówka grzałki ma zacisk konektorowy typu męskiego o grubości rzędu 0,5mm. Przy takiej wartości wymiaru rozszerzalność liniowa to najwyżej mikrony czyli dużo poniżej zakresu sprężystości konektora żeńskiego. W tym konkretnym przypadku konektor traci sprężystość na skutek przegrzania, do tego utlenianie, coraz słabszy kontakt, coraz większe ciepło Julle Lentza i sprzężenie zwrotne robi swoje. Ale do rzeczy. Ściskanie kombinerkami daje efekt przy nowym (jeszcze sprężystym) konektorze i przed jego wsunięciem (a nie po).
 • #9
  5stek
  Level 10  
  Bardzo dziękuję Wszystkim za pomoc i cenne uwagi. Spróbuję przewiercić grzałkę i skręcić śrubkami z podkładkami sprężynującymi ale dopiero przy następnej awarii, bo nie mogę się dostać do tego bojlera.
  Ciekawa wydaje mi się też metoda zgrzewania , ale nie mam takiej zgrzewarki!
  Pozdrawiam Wszystkich życząc Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego 2008 Roku
 • Helpful post
  #10
  niutat
  Level 36  
  Jeśli konektory masz zgrzane z wyprowadzeniami grzałki to możesz spróbować je przewiercić lub przylutować ale jeśli są tylko zaciśnięte to wywal je od razu i bezpośrednio na wyprowadzenia zamontuj segmenty z listwy zaciskowej albo lepiej przylutuj przewody(ciężko się lutuje ale wykonalne i pewne).
  Powodzenia, też życzę wszystkim Wesołych Świąt i wszystkiego co najlepsze.