Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pasmo przenoszenia wzmacniacza-pytanie.

27 Lis 2007 10:48 2137 4
 • Poziom 18  
  Witam.

  Jak zmierzyć pasmo przenoszenia wzmacniacza mając do dyspozycji generator funkcyjny i oscyloskop i komputer? Jakim sygnałem go wysterować? Jak określić o ile dB sygnał się osłabił?

  Z góry dziękuję odpowiedzi i pozdrawiam.
 • Poziom 29  
  Jeśli chodzi o sam wzmacniacz to najlepiej na wyjściu podłączyć odbiór rezystancyjny (obciążenie niezależne od częstotliwości). Ja podłączałem kawałek spirali od żelazka o rezystancji np: 8Ω. Do tego przez dzielnik lub bezpośrednio oscyloskop. Generatorem funkcji zadajesz częstotliwości oktawowe czyli 16Hz, 32, 64 itd aż do 22000Hz (pasmo akustyczne). Przy każdym pomiarze określasz amplitudę odczytaną z oscyloskopu i dane nanosisz na kartkę. Wykres funkcji częstotliwość / napięcie to Twoja charakterystyka. Jeśli chodzi o zespół wzmacniacz + kolumny to musiałbyś mieć przyrząd do pomiaru natężenia dźwięku wyskalowany w dB i też ściągasz charakterystykę oktawowo w całym paśmie akustycznym. Przy tym pomiarze trzeba uwzględnić poziom tła (im mniejsze tym lepiej).
  Pozdrawiam
 • Poziom 23  
  Jeżeli chodzi o kształt przebiegu to jeżeli do pomiaru ma służyć komputer (karta dźwiękowa, oscyloskop na kompie) to najlepszy będzie sinus. Wcześniej warto tez sprawdzić samą kartę podając jej sygnał z generatora i płynnie zmieniając częstotliwość.

  Natomiast jeżeli dysponujesz "prawdziwym" oscyloskopem to znacznie więcej informacji o paśmie przenoszenia- tak od dołu jak i od góry- uzyskasz testując wzmacniacz sygnałem prostokątnym.
  Oprócz obciążenia rezystancyjnego dobrze jest zastosować do pomiarów bardziej wymagające obciążenie- spotkałem się z układem dwójnika: 8 om/ 470n.
 • Poziom 18  
  A co daje zastosowanie tzw. "trudniejszego obciążenia" czyli pojemnościowego? Kiedyś widziałem jak ktoś wzmacniacz obciążył kondensatorem chyba 1uF.
 • Poziom 23  
  Takie obciążenie pokazuje jak m.in na ile wzmacniacz jest odporny na wzbudzenia, jak przenosi ostre zbocza sygnału- czy nie pojawiają sie oscylacje.