Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przełącznik gwiazda trójkąt - na czas?

27 Nov 2007 11:27 4082 8
  • Level 27  
    Witam, szukam na forum i owszem coś jest, ale jakośnie mogę sobie tego rozrysować w schemat, chcę poprostu by po podłączniu silnika trójfazowego na początku fazy przychodziły na uzwojenie w trójkąt, a potem po określonym czasie w gwiazdę, z góry dzięki
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 27  
    ok, dzięki, załącze jeszcze rysunek może komuś się przyda:
    Przełącznik gwiazda trójkąt - na czas?
  • Level 15  
    john_t wrote:
    ... najpierw gwiazda a potem trójkąt? (Najpierw niższe obroty i moc potem większe i większa moc)...

Małe sprostowanie.
    Najpierw gwiazda, owszem, moc niższa, OK, ale NIE OBROTY. Te zależą od częstotliwości prądu, a nie jego natężenia w uzwojeniu.
  • Level 35  
    Małe sprostowanie: O ile silnik będzie nie obciążony to faktycznie obroty będą takie same w obu przypadkach. Ale przełącznik gwiazda/trójkąt stosuje się właśnie tam gdzie silnik jest obciążony i ma ciężki rozruch, a wtedy obroty przy połączeniu w gwiazdę nie osiągną takich jak przy połączeniu w trójkąt. Moc i moment jest 3x większy.
  • Level 29  
    jpxx zapomniałeś o poślizgu. adams987 ma rację.
  • Level 15  
    Wszystko się zgadza, tylko że niezupełnie mówimy o tym samym. Z postu na początku ktoś mógłby wywnioskować, że przy połączeniu w gwiazdę silnik zawsze ma mniejsze obroty, a chodzi tylko o pewien okres czasu rozruchu. Silnik obciążony załączony od razu w trójkąt też nie osiągnie max obrotów w chwili złączenia, tylko będzie się rozpędzał przez pewien czas (wszystko zależy oczywiście od mocy i obciążenia).
    Tak na marginesie, to są przecież silniki trójfazowe, które pracują tylko w gwiazdę.
  • Level 43  
    Witam,
    jpxx wrote:
    [ ... ]
    Tak na marginesie, to są przecież silniki trójfazowe, które pracują tylko w gwiazdę.

czy tylko skojarzone w gwiazdę? Będę dyskutował... :D
    Trójfazowe asynchroniczne silniki indukcyjne są produkowane na różne nominalne napięcia pracy i m. in. od wzajemnych parametrów; napięcia sieci trójfazowej (nominalnej) i napięcia fazowego (nominalnego) silnika zależy rodzaj skojarzenia uzwojeń silnika.
    Dla większych mocy zaleca się pracę takiego silnika skojarzonego właśnie w trójkąt po to, by przy jego rozruchu można go było podłączyć jako skojarzony w gwiazdę, by zmniejszyć wartości prądów rozruchowych pobieranych z sieci zasilającej.

Pozdrawiam
  • Level 15  
    Quarz wrote:

Trójfazowe asynchroniczne silniki indukcyjne są produkowane na różne nominalne napięcia pracy...

O to właśnie mi chodzi. W sumie to już nie tyczy się głównego wątku, ale niedawno miałem okazję podłączać maszynę, która jest napędzana przez dwa silniki o mocy 5,5 KW, tyle że dla połączenia w gwiazdę każdy ma być zasilony napięciem międzyfazowym 380V, a w trójkąt 220V (dane z tabliczki znamionowej - proszę mnie nie upominać, że teraz ma być 400V).
    W tym przypadku przy obu połączeniach moc jest ta sama, ale to już wynika ze specyfikacji danego silnika i bynajmniej nie dotyczy się ogółu.

Quarz wrote:

... czy tylko skojarzone w gwiazdę...

A czy to co innego? Zawsze chodzi o przecież o połączenie trzech niezależnych uzwojeń silnika.