Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

220 na 110V

06 Gru 2003 18:00 1603 5
  • Poziom 11  
    Witajcie.
    Mam taką maszynę z silnikiem na 110V. Ma ona moc ok 200W. Do tej pory zasilałem ją przez pożyczone trafo. Musze go oddać i w związku z tym mam pytanie , czy taki silnik można zasilic inaczej. A może dać szeregowo diodę. Jak realizowane są urządzenia typu suszarki do włosów czy maszynki do golenia w których jest przełącznik 110/220V.
  • Poziom 18  
    Z suszarkami to niema kłopotu dioda właczona szeregowo załatwia sprawę.Silniczek zasilany jest z odczepu grzałki przez układ Gretza.Maszynki do golenia mogą mieć odczep z uzwojenia.Chyba najlepszym rozwiązaniem może być przy silniku komutatorowym regulator na triaku albo niestety trafko.Pozdrawiam Waldec.
  • Poziom 11  
    Dzięki.
    Z tym trafem to nie będzie wielki problem bo kupię lub nawinę. Ale łódziłem się że może coś mniejszego gabarytowo i tańszego. A jak sądzisz czy zwykły ściemniacz do żarówki mógłby załatwić sprawę silnika.
  • Poziom 18  
    Przy silniku komutatorowym to jest możliwe.Nie każdy ściemniacz się do tego nadaje.Przy obciązeniu
    indukcyjnym występują problemy.Waldec
  • Poziom 29  
    najbezpieczniej będzie przez trafo, regulacja tyrystorowa dla silnika moze sie okazać trochę kłopotliwa i zawodna
  • Poziom 22  
    najbezpieczniej przez trafo , jezeli posiadasz autotransformator mozna jego uzyc